Publicystyka -

Podróżnicy bez zobowiązań


A jakie unijne działania dla młodzieży najbardziej ostatnio zainteresowały dziennikarzy? Dobiegające końca prace nad nową strategią dla młodzieży? Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności? Nic z tych rzeczy - o konkursie DiscoverEU pisze koordynator sieci Eurodesk Polska, Wawrzyniec Pater.

Rzecznik Komisji Europejskiej wspominał swego czasu, że w czasie jego kadencji największe zainteresowanie mediów wzbudziła decyzja Komisji o złagodzeniu regulacji dotyczących krzywizny ogórków. A jakie unijne działania dla młodzieży najbardziej ostatnio zainteresowały dziennikarzy? Dobiegające końca prace nad nową strategią dla młodzieży? Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności? Nic z tych rzeczy. Największym echem odbiła się skromna (pod względem budżetowym) i niezbyt wyrafinowana (jeśli chodzi o zasady) inicjatywa niemieckiego europosła Manfreda Webera Discover EU, w ramach której każdy 18-latek z UE mógł ubiegać się o darmowy bilet kolejowy na podróż po Starym Kontynencie. 

Pierwsza edycja Discover EU rozpoczęła się w czerwcu. 15 tys. biletów rozeszło się bez problemów w dużej mierze właśnie dzięki mediom, które wyręczyły organizatorów w działaniach promocyjnych. O inicjatywie pisały największe europejskie dzienniki. I choć przekaz nie wszędzie był pozytywny (niemieckim mediom nie podobało się rozdawanie biletów bez żadnych zobowiązań dla laureatów), efektem rozgłosu była lawina zgłoszeń i… pytań – do Komisji Europejskiej, biur Eurodesku i operatora odpowiedzialnego za zakup i dystrybucję biletów. Konsultanci Eurodesku odpowiedzieli na blisko 5,5 tys. pytań, dystrybutorowi biletów zdarzało się prowadzić jednocześnie ponad 5 tys. czatów. W ciągu miesiąca strona Discover EU zanotowała ponad milion odwiedzin, a w dwa tygodnie zarejestrowało się na niej ponad 100 tys. ludzi, z których prawie co piąty był Niemcem, a co szesnasty Polakiem. 

Projekt szybko zaczął żyć własnym życiem – na jego facebookowym fanpage’u podróżujący 18-latkowie łączyli się w grupy, umawiali na spotkania, oferowali oprowadzenie po mieście, a nawet zakwaterowanie. Przy okazji okazało się, że pracownicy Komisji to niekoniecznie sztywni krawaciarze patrzący na świat przez pryzmat regulaminów. Gdy jeden z biletów wylosował niemal całkowicie sparaliżowany Hiszpan, urzędnicy poświęcili prawie dwa miesiące, by zorganizować mu bezpieczną podróż do Amsterdamu. Pracownicy Komisji pomogli też ubogiemu Brytyjczykowi – jeden zapewnił mu w Brukseli wyżywienie, inny przenocował. By porozmawiać z podróżującymi osiemnastolatkami, pracownica działu PR Komisji zaprosiła ich na spotkanie na Grand Place w Brukseli. W kilkugodzinnej rozmowie na trotuarze uczestniczyło kilkanaście osób, m.in. Brytyjczyk, który z zażenowaniem przyznał się, że głosował za brexitem (zdanie oczywiście zmienił). 

Jeszcze w trakcie pierwszej edycji projektu Komisja zapowiedziała jego kontynuację. Słowa dotrzymała. Druga edycja Discover EU ruszyła pod koniec listopada. Zasady nieco zmodyfikowano – wyjeżdżać można będzie przez ponad sześć miesięcy (od 15 kwietnia do 31 października 2019 r.). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 stycznia.

Wawrzyniec Pater
Koordynator sieci Eurodesk Polska

Felieton ukazał się w kwartalniku ,,Europa dla Aktywnych".

#Podróżnicy #bez #zobowiązań #Felieton #WawrzyniecPater

stopka strony