Publicystyka journalism

Felietony, Wywiady, Reportaże


Laponia.JPG

Zakochana wolontariuszka w Laponii

Martyna Śmigiel,

Asia Kananen na wolontariacie w Finlandii poznała swojego obecnego męża. Ale to nie z jego powodu została na kole podbiegunowym na stałe.... »

Picture.JPG

Erasmus nie tylko dla odważnych

Martyna Śmigiel,

– Dziś każde wyzwanie przyjmuję z uśmiechem i ciekawością. Dzięki Erasmusowi zyskałam pewność, że poradzę sobie w każdej sytuacji – mówi Marta Surnik, dziennikarka pracująca w „Pytaniu na śniadanie”.... »

B.JPG

Kosmos zamiast zaimków

Martyna Śmigiel,

W dobrze napisanym projekcie języka uczymy się niejako przy okazji. Ważne, by wyczuć, co może zaciekawić uczestników: podróż w głąb ziemi, w kosmos, a może w przeszłość? – podpowiada dr Grażyna Czetwertyńska, członkini jury konkursu European Language Label.... »

EwaLondyn.jpg

Pewność siebie i determinacja

Martyna Śmigiel,

Londyn jest bańką na mapie Wielkiej Brytanii – jest dużo bardziej kosmopolityczny, międzynarodowy niż reszta kraju. Tu nie zwraca się tak wielkiej uwagi na to, skąd jesteś.  ... »

Natalia_Norwegia01.JPG

Norweska kultura pracy

Martyna Śmigiel,

Norwescy przełożeni nie mają w zwyczaju krytykować podwładnych. Większą uwagę zwraca się na to, co się udaje, za co można kogoś pochwalić. Nie szuka się winnych, nie ocenia się, z czyjego powodu projekt się nie udał, tylko dlaczego.... »

Magda_Niemcy.jpg

Godne zarabianie

Martyna Śmigiel,

Największa zaleta niemieckiego rynku pracy? Większość osób jest w stanie zarobić na tyle dużo, by na wynajem mieszkania przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. pensji.... »

AnetaAmstedram02.jpg

Holenderska szczerość aż do bólu

Martyna Śmigiel,

– Gdyby rok wcześniej ktoś mi powiedział, że będę mieszkać w Holandii, to roześmiałabym mu się w twarz, bo nigdy nie chciałam się wyprowadzać z Polski – mówi Aneta Ozorek, która mieszka i pracuje w Amsterdamie.... »

2f0c60fc48c55d676cb41c35eea7f1ab.jpg

Fiesta, taniec i tapas

Martyna Śmigiel,

Patrycja Głowacka mieszka i pracuje w Hiszpanii. W Madrycie spodobało jej się tak bardzo, że póki co nie planuje wracać do Polski.... »

MagdaParyz.jpeg

Błędne koło biurokracji

Martyna Śmigiel,

– Pierwszy rok mieszkania w Paryżu poświęciłam na intensywną naukę języka. Opłaciło się – tak o swoim pobycie we Francji opowiada Magdalena Kuprowska.... »

ddf22f510428716c869b3b9212618a61.jpg

Życie zaczyna się po pracy

Martyna Śmigiel,

– Korporacje w Pradze zatrudniają bardzo dużo obcokrajowców, bo Czesi często nie są zainteresowani robieniem kariery. W Polsce to nie do pomyślenia – o czeskim rynku pracy opowiada Katarzyna Kandefer.... »

FOto.1..JPG

Uzależniony od pisania projektów

Martyna Śmigiel,

– Projekty europejskie są jak narkotyk. Przy każdym kolejnym człowiek sobie obiecuje, że to już ostatni, a potem… robi następny – uśmiecha się Marcin Hościłowicz, laureat tegorocznej nagrody EDUinspirator.... »

Szymon_Łaszewski.JPG

Stwórzmy sobie firmę

Martyna Śmigiel,

– W projektach eTwinningu teorie z podręcznika można przełożyć na realne życie – podkreśla Ludmiła Mieńszykowa-Dessus. Nauczycielka i autorka nagradzanych projektów podpowiada, jak prowadzić edukację branżową z wykorzystaniem eTwinningu.... »

Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego.JPG

Na tropie francuskich przodków

Martyna Śmigiel,

Wśród ich praprapradziadków są Francuzi, których do Polski przygnała wojenna zawierucha. By odtworzyć losy napoleońskich żołnierzy, Mazowszanki pojechały aż nad Sekwanę.... »

Blanik.JPG

Leszek Blanik: Stawiam na Erasmus+ Sport

Martyna Śmigiel,

Młodzi zawodnicy powinni widzieć, jak wygląda gimnastyka na światowym poziomie. Erasmus+ Sport to umożliwia – mówi Leszek Blanik, mistrz olimpijski, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.... »

stopka strony