Eurokalendarz

Europejski Tydzień Mobilności

Europejski Tydzień Mobilności to coroczna kampania, która odbywa się we wrześniu i promuje zrównoważony transport oraz ekologiczne sposoby przemieszczania się po miastach.

Głównym celem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest zachęcanie władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wdrażania i promowania zrównoważonych form transportu - komunikacji zbiorowej, jazdy na rowerze, ruchu pieszego oraz rozwiązań multimodalnych.

Kampania opowiada się za społeczeństwem, w którym wszyscy ludzie mają dostęp do zrównoważonego transportu - niezależnie od dochodu, miejsca zamieszkania, płci czy sprawności. ETM ma na celu zachęcić społeczeństwo do dążenia do przyszłości, w której usługi transportowe są dostępne, przystępne cenowo, inkluzywne i bezpieczne, a transport publiczny, chodzenie pieszo i jazda na rowerze stanowią realną alternatywę dla każdego.

Jest to największe coroczne wydarzenie promujące ekologiczny transport miejski, obchodzone w całej Europie w dniach 16–22 września. Inicjatywa została zainaugurowana w 2002 roku przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz ds. Mobilności i Transportu. Kulminacją wydarzenia jest Dzień bez Samochodu, obchodzony 22 września. Towarzyszą mu także Dni Transportu Publicznego, które popularyzują korzystanie z komunikacji miejskiej.

Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Najbliższe wydarzenia

46_world_drug_2.png

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

Groźna moda na środki odurzające nie ustaje – co gorsza, wciąż pojawiają się nowe generacje uzależniających specyfików. Wydarzenia organizowane 26 czerwca mają przestrzec przed skutkami zażywania narkotyków.

Bez_tytulu.jpg

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Przyjaźń to zaufanie, szczerość i troska. Nauczmy się celebrować niezwykłe więzi, które łączą ludzi i narody.

Bez_tytulu.jpg

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Święto państwowe ustanowione w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.