Eurokalendarz

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Święto państwowe ustanowione w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.

Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Walka przeciw okupującym Warszawę Niemcom, trwała 63 dni.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego co roku odbędą się dziesiątki wydarzeń: spektakli teatralnych, gier miejskich, spotkań oraz wykładów. Ich oficjalnym organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Najbliższe wydarzenia

25_miedzynarodowy_dzien_mlodziezy3.gif

Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Światowe święto młodych ludzi ma już długą historię – ustanowiło je Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1999 r.

07_un_photostuart_price_pp.jpg

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

Co roku pomocy humanitarnej potrzebuje blisko 300 mln osób poszkodowanych w konfliktach zbrojnych i katastrofach naturalnych. 19 sierpnia to dzień, w którym o ich problemach mówi się szczególnie dużo.

24_europejski_dzien_pamieci_ofiar_nazizmu_i_stalinizmu_photo_bilderwelteastnews_p.jpg

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 r., w rocznicę podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow.