Workaway


Serwis wolontariatu społecznościowego obejmujący swoim zasięgiem większość krajów na świecie, nie związany z żadną organizacją ani programem.

Renowacja żaglowego trawlera na karaibskiej Granadzie? Pomoc przy psich zaprzęgach w mroźnej Finlandii? Praca na farmie organicznej w lasach deszczowych Boliwii? A może nauka angielskiego na chińskiej prowincji? Workaway to setki możliwości pracy wolontariackiej, której towarzyszy poznawanie świata, kultur, ludzi.

Zasady
Reguły serwisu są proste - z jednej strony są gospodarze (hosts), z drugiej podróżnicy-wolontariusze. Gospodarze zamieszczają oferty, w których opisują zadania, wymiar pracy (zazwyczaj ok. 5 godz. dziennie, 5 dni w tygodniu), warunki zakwaterowania itp. Wolontariusze, tworząc swój profil, piszą o swoich zainteresowaniach, doświadczeniu, praktycznych umiejętnościach, znajomości języków.

Oferty gospodarzy można przeglądać nieodpłatnie, ale żeby skontaktować się z hostem należy wykupić roczny dostęp do portalu (kwota nie jest duża, to ok. 36 euro), który daje możliwość nieograniczonych kontaktów z potencjalnymi gospodarzami.

Są osoby, które spędzają na swojej wolontariackiej podróży nawet kilka lat, przemieszczając się z jednego kraju do drugiego. Niepisaną regułą serwisu jest też to, że gospodarze pomagają wolontariuszom odnaleźć się w nowym miejscu, kulturze, dają rady, wskazówki, czasami pomagają w nauce lokalnego języka.

Bezpieczeństwo
Ofert Workawaya nie weryfikuje żadna niezależna instytucja, trzeba więc podejść do korzystania z serwisu z rozwagą. W ocenie ofert pomagają natomiast opinie wystawiane gospodarzom przez wolontariuszy - im ich więcej, tym pewniejsza jest destynacja. Workaway działa na podobnej zasadzie, co społecznościowy serwis podróżniczy Couchsurfing.com. A to oznacza, że oceny i opinie otrzymują też wolontariusze. Im więcej ich i im lepsze, tym większa szansa, że przyjmie ich kolejny host.

Koszty i warunki
Do wspomnianej powyżej rocznej opłaty za możliwość kontaktu z gospodarzami dochodzą koszty podróży. Wolontariusz musi sam dotrzeć do gospodarza. W czasie pobytu będzie mieć zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Zdarza się, że gospodarze oferują wolontariuszom nieduże kieszonkowe.

Czas pobytu
Może to być kilka dni, a może... kto to wie. Czas może być określony, ale nie musi. Bywa, że gospodarz pisze, że potrzebuje kogoś mniej więcej (lub minimum) na dwa tygodnie, a ten ktoś zostaje na trzy miesiące.

Podobne serwisy
Na podobnych zasadach działa serwis helpx.net lub workingtraveller.com (ten drugi to w większości oferty pracy, ale także sporo ofert wolontariatu, a nawet staży).

Strona serwisu Workaway

#workaway #wolontariat #workcamp

stopka strony