Kopernik marzył o takich studiach


Kopernik jednak nie był kobietą. I nie studiował na Uniwersytecie w Toruniu. Ale na pewno by chciał! Na takiej uczelni odkrycia dotyczące obrotów ciał niebieskich poszyłby jak po maśle.

A dlaczego? A dlatego, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znajduje się w czołówce uczelni wyższych pod względem wykorzystania możliwości, jakie daje program Erasmus. Chodzi przede wszystkim o zagraniczne wyjazdy studentów i pracowników naukowych, ale także nowatorskie rozwiązania, które mogą stać się inspiracją dla innych szkół, pragnących zintegrować zagranicznych studentów ze środowiskiem lokalnym. W roku 2013/14 uczelnia zrealizowała 261 wyjazdów studentów w celu studiowania, 71 – w celu odbycia praktyk, na zagraniczne uczelnie z Torunia udało się z wykładami 54 pracowników, było też 15 wyjazdów pracowników naukowych w celach szkoleniowych.

Najważniejszy był jednak udział w XIV Festiwalu Nauki i Sztuki, odbywającym się pod hasłem „Człowiek Współczesny”, zorganizowanym z okazji dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zorganizowano – we współpracy ze studentami z zagranicy, uczącymi się w Polsce i Centrum Promocji i Informacji UMK trzy imprezy pod wspólnym tytułem „Europa na wyciągnięcie ręki”: „Posmakuj Europę”, „Palcem po mapie” i „Buźka Europy”, z grami i zabawami dla najmłodszych mieszkańców Torunia. Wszystkie trzy cieszyły się ogromną popularnością – ich sukces przekonał organizatorów, że warto podobne spotkania organizować w przyszłości.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu nie należy do największych w kraju, ale z pewnością ma się czym pochwalić. Co roku szeregi żaków zasila ponad 9 tysięcy osób przyjętych na studia I i II stopnia oraz 900 doktorantów (także w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy). Można studiować 92 kierunki na 17 wydziałach, istnieje ponad sto specjalności, 41 kierunków studiów podyplomowych. Władze uczelni nie spoczywają na laurach, co roku na studentów czekają interesujące nowości – można na przykład zgłębiać sztukę mediów i edukację wizualną, tajniki chemii i technologii żywności (w świecie, w którym co drugi obywatel planuje dietę – niezwykle przyszłościowy zawód!), doradztwo podatkowe. Sukcesami może się też pochwalić kadra: w Toruniu i Bydgoszczy pracuje ponad siedmiuset profesorów.

Nic dziwnego, że uczelnia cieszy się rosnącą popularnością zarówno wśród polskiej młodzieży, która coraz liczniej ściąga do Torunia, by w pocie czoła pracować na dyplom magistra, ale i wśród studentów z zagranicy. Uczyć się w grodzie, w którym Mikołaj Kopernik dokonał wiekopomnego odkrycia, zatrzymał Słońce i ruszył z posad Ziemię – bezcenne. To miasto ma coś w sobie. Panuje tu dobry klimat dla geniuszy. Czy mogą z tym mieć coś wspólnego legendarne pierniczki?

Projekt realizowany był w ramach programu "Uczenie się przez całe życie - Erasmus"

stopka strony