Inspiracje -

Pomagając innym przekraczają własne bariery


"Praca w Fundacji Mansfeld-Löbbecke Stiftung wzbogaciła nas wewnętrznie i sprawiła, że jesteśmy bardziej pewne siebie." – mówią Gabriela Miller i Agata Wdowiak, które pojechały do Niemiec na Wolontarystyczny Rok Socjalny.

O możliwości odbycia Wontarystycznego Roku Socjalnego (FSJ) dowiedziałyśmy się od naszych znajomych. Obie wybrałyśmy tę samą placówkę, więc wspólnie mieszkamy w Braunschweig. Tak jak większość aplikantów, na początku miałyśmy obawy związane ze znajomością języka niemieckiego. Pomimo tego, że uczymy się go już dość długo, swobodne porozumiewanie się stanowiło dla nas niemały problem.

Pierwszym poważnym wyzwaniem była dla nas rozmowa kwalifikacyjna z Dyrektor Fundacji Mansfeld-Löbbecke Stiftung. Bardzo się tym stresowałyśmy. Szybko jednak okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Pracownicy fundacji przywitali nas bardzo ciepło, a spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. Pierwszy miesiąc wolontariatu upłynął nam przede wszystkim na załatwianiu formalności i na aklimatyzacji. Na szczęście zawsze mogłyśmy liczyć na miłe przyjęcie ze strony niemieckich urzędników. Chociaż bariera językowa, związana m.in. z naszymi brakami w słownictwie, również dla nich stanowiła czasem niemałe wyzwanie.

Fundacja Mansfeld-Löbbecke pomaga młodym ludziom z zaburzeniami psychicznymi. Do naszych zadań należy towarzyszenie jej podopiecznym i wspieranie ich w podstawowych czynnościach życiowych. Towarzyszymy im m.in. podczas korzystania z transportu publicznego i robienia zakupów. Pomagamy też w pracach porządkowych w obrębie placówki i wspólnie przygotowujemy posiłki.

Bardzo się od siebie różnimy. Jesteśmy w różnym wieku, mamy różne doświadczenia, jednak co do jednego jesteśmy zgodne: wyjazd na Wolontarystyczny Rok Socjalny to była świetna decyzja. Przez te kilka minionych miesięcy przyszło nam się mierzyć się z różnymi sytuacjami. Niektóre sprawiały nam trudności, jednak zawsze motywowały nas do dalszego działania i przekraczania naszych barier.
Praca w Fundacji Mansfeld-Löbbecke Stiftung wzbogaciła nas wewnętrznie i sprawiła, że dzisiaj czujemy się bardziej pewne siebie i swoich możliwości. Czasami warto pokonać własny strach i zaryzykować. 

Gabriela Miller i Agata Wdowiak

Organizatorem Wolontarystycznego Roku Socjalnego jest Internationale Jugendgemeinschaftsdienste (ijgd), która zaprasza do programu osoby, zainteresowane zdobyciem praktyki zawodowej, podnoszeniem kwalifikacji i szukające przygód i nowych wrażeń. Wolontariat daje możliwość wyboru organizacji zgodnie zainteresowaniami i predyspozycjami – może to być żłobek, przedszkole, szkoła, szpital, centrum osób starszych, warsztat dla niepełnosprawnych, centrum kultury.

Więcej informacji o programie na stronach Eurodesku.

stopka strony