News -

Napisz tekst o społeczeństwie obywatelskim

Do 31 sierpnia nadsyłać można propozycje tekstów do ukazującego się dwa razy w roku biuletynu Open Citizenship.


Do 31 sierpnia nadsyłać można propozycje tekstów do ukazującego się dwa razy w roku biuletynu Open Citizenship.

Open Citizenship to źródło informacji dla osób zainteresowanych problematyką obywatelstwa, migracji i uczestnictwa w życiu politycznym UE. W biuletynie czytelnicy znajdą zarówno prace naukowe, jak i komentarze oraz informacje istotne dla społeczeństwa obywatelskiego i podmiotów ze świata polityki.

W edycji zima 2013 wydawcy pisma chcą szczególnie wiele miejsca poświęcić sytuacji społeczeństwa obywatelskiego w obliczu europejskiego kryzysu finansowego. Poszukują więc interesujących tekstów do naukowej części pisma. Oto proponowane tematy:

- jakie są najważniejsze podmioty społeczeństwa obywatelskiego w trakcie aktualnego kryzysu? Jak różnego rodzaju podmioty oddziałują na siebie (np. wpływowe organizacje pozarządowe czy ruchy takie, jak Occupy)? W jaki sposób kryzys finansowy wpłynął na społeczeństwo obywatelskie? Co kryzys mówi nam o sile społeczeństwa obywatelskiego w Europie – lub o jej braku?

- jak poszczególne części społeczeństwa obywatelskiego w Europie zareagowały na kryzys? Jakie rezultaty przyniosły działania społeczeństwa obywatelskiego związane z kryzysem? W jaki sposób sektor prywatny oraz decydenci zareagowali na działania społeczeństwa obywatelskiego?

- czym różnią się role społeczeństwa obywatelskiego w poszczególnych częściach Europy i świata (np. w USA) oraz w innych dziedzinach (np. zmianach klimatu). Czym różniła się reakcja społeczeństwa obywatelskiego na aktualny kryzys od reakcji na podobne wydarzenia w przeszłości? Na czym polega zróżnicowanie społeczeństwa obywatelskiego w Europie?

- jak wyglądały lobbying, formy protestu i strategie komunikacyjne zastosowane przez społeczeństwo obywatelskie w obliczu kryzysu finansowego? W jaki sposób społeczeństwo obywatelskie zmobilizowało siły i środki w działaniach związanych z kryzysem? W jaki sposób finansowało swą działalność?

- jakie są cele społeczeństwa obywatelskiego w trakcie obecnego kryzysu w Europie? Na jakim poziomie społeczeństwo obywatelskie formułowało swe żądania (krajowym, europejskim, regionalnym)? Kto czuwał nad planem działań? Co jeszcze mogłoby zrobić społeczeństwo obywatelskie, by jego głos w dyskusji był lepiej słyszany?

Osoby zainteresowane opublikowaniem swego tekstu proszone są o przesłanie do 31 sierpnia streszczenia na maksimum 300 słów. Informacje o zaakceptowaniu propozycji rozesłane zostaną do połowy września. Ostateczne wersje tekstów nie powinny mieć więcej niż 38,5 tys. znaków (czyli ok. 10 tys. słów przy pojedynczej interlinii, bez przypisów).

Więcej informacji można uzyskać pod adresem submissions@citizensforeurope.org.

Biuletyn Open Citizenship dostępny jest na stronie www.opencitizenship.eu
stopka strony