Lista inspiracji (234)
Nowy prog.
Prog. zaktualizowany

Francji nigdy dość
Jak sprawdzić, czy sen jest niezbędny do życia? Przenieść się na studia do Bordeaux! O intensywnym programie nauki i dużej dawce satysfakcji opowiada Kasia, stypendystka prestiżowego programu francuskiego rządu. ... »

Stałam się bardziej zaradna
„Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana” – mówi Roksana, która przeniosła się z rodzinnego Gdańska na uniwersytet w Szwecji. I zachęca wszystkich, żeby próbowali swoich sił!... »

Przełączyć się na tryb rozumienia
Dla Martyny kontynuowanie studiów w Belgii jest szansą na lepszy start w zawodzie. Dzięki przeprowadzce zyskała także nowe supermoce, takie jak zagadywanie do nieznajomych czy jazda na rowerze niezależnie od pogody!... »

Wiedziałem, na co się piszę
Student z wiankiem we włosach? Na Łotwie wszystko się może zdarzyć! O swoich doświadczeniach studiowania za granicą opowiada Mateusz, przyszły lekarz.... »

Głowa wolna od ograniczeń
Czytanie Arystotelesa po niemiecku? Udział w castingu na współlokatora? Dla Olgi, studentki ostatniego roku nauk społecznych w Berlinie, nie ma już rzeczy niemożliwych! ... »

Ćwiczenia z wyobraźni
Wszystko zaczęło się od Erasmusa. „Gdy mój pobyt w Portugalii dobiegał końca, nie wyobrażałam sobie, że mogę tak po prostu wrócić do Polski i wieść życie jak przed wyjazdem” – mówi Gabriela, która po licencjacie z architektury w Polsce kontynuowała studia w Portugalii.... »

Na właściwym torze
Jak studiuje się w kraju, w którym egzaminy bywają odwołane ze względu na pogodę, a w zimie słońce wschodzi dopiero o 11? O swoich doświadczeniach opowiada Dorota, studentka filologii francuskiej na Islandii.... »

Zaczęłam myśleć po hiszpańsku
Basia rzuciła się na głęboką wodę – zaraz po maturze wyjechała na studia do Sewilli. „Przez pierwszy rok płakałam prawie codziennie” – wspomina. Ale spokojnie – ta historia ma happy end!... »

Nie miałam czasu na załamywanie się
O studiach w Wielkiej Brytanii powstało wiele mitów. Że są wyłącznie dla najlepszych, że stać na nie tylko bogatych... Z takimi stereotypami rozprawia się Ola, która od trzech lat studiuje w Londynie.... »

Znaleźć nowy dom
W Norwegii szanse na dostanie się na licencjat mają tylko ci, którzy… znają norweski. Dagmara, która od kilku lat studiuje w Oslo, przekonuje jednak, że gra jest warta świeczki. Wykładowcy są przyjaźni, państwo oferuje pomoc finansową, a studia pozwalają łączyć pracę z nauką.... »

Połączyła nas miłość do Włoch
Czas we Włoszech płynie wolniej. Przekonała się o tym Martyna, która zdobyła prestiżowe stypendium i przez dwa lata łączyła studiowanie z odkrywaniem, w czym kryje się sekret dolce far niente.... »

Zostawić wszystko za sobą
Co zrobić, jeśli nagle okazuje się, że ścieżka, którą wybraliśmy, nie jest naszą wymarzoną? Można zawrócić i zacząć jeszcze raz – tak jak Patrycja, która studia w Bydgoszczy zamieniła na naukę w Utrechcie.... »

Pakować się i prosto!
Sanatorium dla ciała i umysłu – tak o swoim szwedzkim wolontariacie mówi Mateusz Mirecki, uczeń IV klasy Technikum Łączności nr 14 w Krakowie. Przeczytaj, czym zajmował się na niewielkiej farmie ekologicznej.... »

(Nie) dla frajerów
Trudno jest namówić Polaków na pracę społeczną. Niektórzy uważają, że to dla naiwniaków – mówi Małgorzata Żołądziejewska, malarka z Zielonej Góry, która w ramach projektu Europejskiego Korpusu Solidarności przepracowała rok w Dublinie.... »

Świecie, nadchodzę!
Rozmowa z 18-letnim Pawłem Piestrzeniewiczem, laureatem konkursu Komisji Europejskiej dla młodych tłumaczy „Juvenes Translatores”.... »

Ambasador z wielką stopą
To okazja, żeby wykorzystać swój potencjał. Nie trzeba mieć nawet złotówki, by wyjechać, choćby na rok, za granicę – mówi Bartosz Kurek. Siatkarz reprezentacji Polski i japońskiego klubu Wolf Dogs Nagoya to ambasador kampanii Europejskiego Korpusu Solidarności „Pomagaj nie tylko lajkiem”, zachęcającej do udziału w wolontariacie międzynarodowym.... »

Potrzebny przyjaciel
Może tegoroczni erasmusowcy nie wrócą do domów z setką nowych znajomych, ale za to poznają kilka osób, z którymi będą mieli kontakt na całe życie – mówi Pola Plaskota, przewodnicząca Erasmus Student Network Polska.... »

Otworzyłem się na świat
Bez wolontariatu we Włoszech nie byłoby późniejszej wyprawy na K2 ani Nanga Parbat. O wyjeździe, który pomógł mu zawalczyć o siebie, opowiada Robert Jałocha, dziennikarz, wieloletni reporter TVN 24, Faktów TVN i TVP.... »

Platforma spełniająca marzenia
O polityce młodzieżowej w Niemczech, stosunku Niemców do mobilności międzynarodowej i narzędziach wspierających wyjazdy za granicę z Robertem Helm-Pleuger’em, pracownikiem Krajowego Biura Eurodesku w Niemczech, rozmawia Wawrzyniec Pater.... »

Zasady dla nielicznych
Europejska Agencja Informacji i Doradztwa dla Młodzieży (ERYICA) wydała broszurę promującą znowelizowaną Europejską Kartę Informacji Młodzieżowej. Subiektywny przegląd najważniejszych jej zapisów prezentuje Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska ... »

Budżet większy, ale nie od oczekiwań
„W nowym programie Erasmus+ środków będzie więcej niż do tej pory, ale jednak mniej, niż zakładano” – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Jak zmieniać świat?
Fundacja Sempre a Frente w duchu pracy u podstaw i nauki przez zabawę buduje dobro od samych fundamentów – troszcząc się o dzieci i młodzież.... »

Eksperci do spraw młodzieży? Młodzi!
Wsparcie w reformowaniu polityk nie polega na tym, że młodzi ludzie przebierają się w garnitury i udają dorosłych. Uczymy ich, na czym polega partnerstwo i jak dyskutować o ważnych dla nich sprawach – o Akcji 3 programu Erasmus+ mówi Barbara Moś ze Stowarzyszenia Europe4Youth.... »

Koordynator jak menadżer i matka
Z Kamilą Biniek, koordynatorem programu Erasmus w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej rozmawiamy o tym, jakie cechy powinien mieć dobry koordynator.... »

Sport jest jeden
Wiemy, że są, ale nie zawsze spotykamy ich na ulicach czy w autobusach. Mamy świadomość, że ich życie na pewno jest cięższe niż nasze, lecz często nie mamy pojęcia, na czym te trudności polegają. Zapytani recytujemy formułki o konieczności integracji niepełnosprawnych, ale zdarza się, że za tym hasłem nie kryją się konkretne rozwiązan... »

Z Madagaskaru do Poznania
Rozmowa z Hasiną Norbert Miharivolą, studentką z Madagaskaru, która przyjechała do Poznania uczyć się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza... »

Przez trudy do gwiazd
Kiedyś chowała się przed obcymi w szafie, teraz mówią o niej: kobieta rakieta. Poznajcie Marlenę Pujszę-Kunikowską z Fundacji CAT! ... »

Nauka przez zabawę
Rozmawiamy z jednym z twórców gry „Time to Move”, Piotrem Krzystkiem ze Stowarzyszenia Europe4Youth (Eurodesk Kraków).... »

Trzy miesiące w raju
O tym, jak wyjechać do Grecji samotnie, by po kilku miesiącach wrócić z trzema psami – opowiada Paulina, wolontariuszka Workaway.... »

Pierogi lepiłam z Hiszpanem
Nawet jeśli pierwszy dzień workcampu jest ciężki, to trzeba zacisnąć zęby, bo kolejne dni wszystko wynagradzają – zapewnia Kasia, która uzależniła się od… pomagania!... »

Wiele języków, jeden cel
Dla Tomasza workcamp to nie tylko okazja do poznania nowych znajomych z całego świata i miejsc, których nie miałby szans odwiedzić. To także zwracająca uwagę pracodawców pozycja w CV.... »

Pomaganie przez przytulanie
Wielka podróż w nieznane, z której najpiękniejszą pamiątką okazał się… uśmiech podopiecznych - o swojej afrykańskiej przygodzie opowiada Alicja.... »

Wśród stepów, gór i pustyń
Jeśli dostajesz nie to, co chciałeś, możesz zrezygnować – lub podjąć wyzwanie. Tak zrobiła Ania, która zamiast w wymarzonej Afryce, znalazła się w… Kazachstanie.... »

Sztuka czekania
O tym, dlaczego czasami ma ochotę zadzwonić na numer alarmowy, opowiada Tomas z Republiki Czeskiej, który w ramach UN Youth Volunteers był wolontariuszem w Etiopii.... »

Ruszając w nieznane
Poznaj słodko-gorzką opowieść Kasi o Kambodży – a dowiesz się, dlaczego nie warto pytać Azjatów o to, jak się czują.... »

Bugisi: w krainie Monik
Odbiór porodu na torach kolejowych – mimo że na studiach Monika nie mierzyła się z takimi wyzwaniami, w Tanzanii musiała stawić im czoła. Poznaj historię niezwykłej położnej z Warszawy!... »

W rytmie salsy
Zaczęło się od karnawału, a potem… było jeszcze ciekawiej – o swojej niezwykłej peruwiańskiej przygodzie opowiada Paulina.... »

W krainie opowieści
Na wolontariacie w Londynie słuchał wojennych historii o Polsce – oczywiście po angielsku. Przeczytaj o niezwykłym projekcie, w którym brał udział Łukasz.... »

Wolontariat jak marzenie
Tak bardzo chciała wyjechać na wolontariat, że w pracy poprosiła o urlop bezpłatny. Poznaj historię prawdziwej fanki sportu – Marianny!... »

Przygoda, która dodaje skrzydeł
O mieszczuchu, który wylądował pod rozgwieżdżonym niebem i zaprzyjaźnił się z ptakami – poznaj historię Doroty z Katowic, autorki bloga Born Globals (www.bornglobals.com). ... »

Erasmus+. Nie tylko praktyki zawodowe, ale i przygoda!
Londyn – stolica Wielkiej Brytanii i jedna z największych metropolii świata. Wyjazd do tego miasta na praktyki zawodowe to dla wielu nieosiągalne marzenie. Jednak my, uczniowie klas trzecich Technikum Ekonomicznego nr 8 z warszawskiego Mokotowa, w maju 2018 roku dostaliśmy swoją szansę.... »

Pod niebem pełnym cudów
Uczniowie jednego z małopolskich liceów po naukę astronomii udali się... na Teneryfę. W obserwacjach sfery niebieskiej pomagali im koledzy z Rumunii, Turcji, Hiszpanii i Słowenii.... »

Studiowanie za granicą było dla mnie szkołą życia
Jak to się stało, że Marcelina studiowała w 4 krajach, odbyła staże w 3 i zna angielski, hiszpański, portugalski i rosyjski? Wszystkiemu winny jest program Erasmus!... »

Rosną europosłowie, rosną…
Europa to nie tylko nazwa kontynentu. To także wspólna historia, polityka, gospodarka. I coraz częściej – tożsamość.... »

Erasmus na Kanarach
O tym, jak wyglądają studia i życie studenckie na jednej z Wysp Kanaryjskich – Teneryfie, opowiadają Maria i Agnieszka, studentki filologii hiszpańskiej.... »

Tańcząc z Gruzinami
W jakim języku można porozumieć się z mieszkańcami Gruzji? W uniwersalnym języku tańca i fotografii, zrozumiałym na całym świecie.... »

Jestem w trakcie stażu w NATO - Beata Kopek
„Program stażowy w siedzibie NATO czy innych instytucjach unijnych to nie tylko wpis w CV, ale realne szanse na rozwój zawodowy oraz w dużej mierze osobisty, znacznie poszerzający horyzonty” – mówi Beata Kop... »

Ogrody Warty. Warto!
Nie bądź jak z drewna! A może... bądź? Drewniane meble z Poznania są tak fajne, że luzu i piękna zazdrości im każdy hipster.... »

Wakacje z Milką
Jak pokazać młodzieży, że mleko nie pochodzi z kartonu? Jak zainspirować i prezentować inną kulturę i styl życia? Czy podczas wakacji można zdobywać cenne doświadczenia? Odpowiedź daje inicjatywa „Jobs on farm” szwajcarskiego stowarzyszenia Agriviva.... »

Wiedza na wagę złota
Czego można się nauczyć na stażu w Radzie Unii Europejskiej? "Dużo by wymieniać!" – mówi Joanna Marszałek i opowiada o swoich wrażeniach z pobytu w Brukseli.... »

Nauczyłam się koncentrować na szczegółach
Czy trudno jest dostać się na staż do Europejskiego Banku Centralnego? Niekoniecznie! "Każdy dobrze wykształcony młody profesjonalista ma równe szasne" – mówi Despoina Loupi, która odbywa praktyki w EBC.... »

Myśleć analitycznie i pragmatycznie
"Trzeba stawiać czoło bardzo wymagającym zadaniom i szybko dostosowywać się do nowych sytuacji." – tak o swoim stażu w Europejskim Banku Centralnym opowiada dr Christy Ann Petit z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji.... »

Nie wahaj się ani chwili!
Stefano Leucci z Włoch odbył staż w biurze Europejskiego Inspektora Ochrony Danych (EDPS). Dzięki takiemu wpisowi w CV, było mu znacznie łatwiej znaleźć wymarzoną pracę.... »

Uczyć się od najlepszych
Gema Fernandez jest na stażu w Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Jak się tam dostała? "Wypełniłam formularz na stronie internetowej, później była całkiem przyjemna 15-minutowa rozmowa telefoniczna, a po 2 tygodniach otrzymałam maila z wiadomością o przyjęciu na staż i... przeprowadziłam się do Grecji!" – opowiada.... »

Świetna okazja do nauki
"Zdobyłem mnóstwo nowych umiejętności i kompetencji" – mówi Federico Della Negra z Włoch, który odbył staż w Europejskim Banku Centralnym (EBC).... »

Jak mnie widzisz - portret intymny
Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić – tak podobno uważał Oscar Wilde. Młodzi twórcy z Polski i Ukrainy postanowili wykorzystać sztukę współczesną do „rozpracowania” odmienności oraz podobieństw między swoimi kulturami.... »

Fajnie, że jesteś inny
Czasami trudno porozumieć się z samym sobą, a co dopiero z ludźmi, którzy mają odmienne zwyczaje czy mówią innym językiem. Sposobów na zrozumienie i zaakceptowanie siebie oraz otoczenia warto szukać w fotografii, filmie, teatrze i malarstwie, czyli po prostu w sztuce.... »

Góra tańca
Karpaty to łańcuch górski, który ciągnie się przez terytorium aż ośmiu krajów. Między innymi Polski i Ukrainy. Ten geograficzny fakt stał się pretekstem dla pasjonatów folkloru tanecznego: polskiej grupy „Woda na Młyn” i ukraińskiej „Cheremosh”.... »

Podręcznik dobrej wymiany
Napisanie wypracowania w tydzień często wydaje się zadaniem niewykonalnym. Pustka w głowie, słowa tkwiące na końcu języka, chaos myśli… A gdyby tak się nie ograniczać i w ciągu siedmiu dni stworzyć… podręcznik? Polsko-ukraińska aktywiści z trzeciego sektora podjęli wyzwanie z sukcesem.... »

Miliard w rozumie
Jak się uczyć, żeby osiągnąć najlepsze efekty? Które obszary mózgu są odpowiedzialne za zapamiętywanie i kojarzenie? Jak pobudzać mózg do pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania mogli znaleźć uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Mosinie wraz z rówieśnikami z Rumunii i Włoch.... »

Wyśnić europejski sen
Stare polskie przysłowie mówi: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Oznacza, że sami mamy wpływ na to, co dzieje się w naszym życiu. Zwłaszcza w takich dziedzinach jak edukacja czy wejście na europejski rynek pracy.... »

Połam język w słusznej sprawie
Ktoś mądry powiedział kiedyś, że ze wszystkich języków najtrudniej nauczyć się wspólnego języka. Uczniom z Zespołu Szkół w Wieliszewie oraz ich rówieśnikom z Włoch i Czech ta trudna sztuka się udała.... »

W zielone grajmy
Dla uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach powiedzenie „Jestem z tego zielony” nabrało nowego znaczenia. I może być powodem do dumy, a nie wstydu.... »

Ciągle uczę się czegoś nowego
Ramona Ciubotaru z Rumunii odbywa praktyki w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i zachęca wszystkich, aby też spróbowali tam swoich sił. "To doświadczenie, którego nie można przegapić." – mówi.... »

Zrobiłabym to jeszcze raz!
"Podczas stażu nauczyłam się więcej niż na studiach i miałam okazję zastosować zdobytą wcześniej wiedzę w praktyce." – opowiada Victoria Gilson, która odbyła praktyki w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.... »

Książki. Lubię to!
Młodzi ludzie z Polski i Litwy wzięli na warsztat "Małego Księcia" i odegrali sceny z tej opowieści po polsku, litewsku i angielsku. A wszystko po to, aby promować czytelnictwo.... »

Otwarty jak Szekspir
Jak sprawić, żeby tolerancja nie była pustym hasłem, pokonywanie barier stało się codziennością, a rozmowy w obcym języku zamiast stresującą wiecznością były chwilą przyjemności? Najlepiej zagrać Szekspira!... »

Wolontariusz w sieci technologii
Młodzi ludzie z Polski i Litwy postanowili wykorzystać Internet do pomocy innym. Połączyli siły i stworzyli metodologię realizacji projektów wolontariackich, która bazuje na nowych technologiach. Zdolna młodzież!... »

Eksperyment jest naszym obowiązkiem
Tak twierdził Aleksander Rodczenko, rosyjski malarz, rzeźbiarz i ilustrator. Okazuje się, że ta zasada funkcjonuje nie tylko w sztuce. Doświadczać i eksperymentować lubią też młodzi ludzie, zwłaszcza gdy może to przyczynić się do lepszego dbania o środowisko oraz zdrowy tryb życia.... »

Sztuka międzynarodowej ekspresji
Angielski poeta i krytyk Herbert Read mawiał, że dzieje sztuki zaczynają się od ekspresji. Wygląda na to, że również dzieje otwartości i tolerancji wobec innych mają swój początek w wyrażaniu siebie. Przez słowo, obraz, ruch i dźwięk.... »

Nigdy nie jest nudno
Mila Brnčić z Chorwacji podczas swojego stażu w Europejskim Centrum Języków Nowożytnych (ECML) poznała już wiele ciekawych osób z całego świata. Wszyscy są tam lingwistami, więc na korytarzach słychać rozmowy w językach obcych i o językach obcych.... »

Praca i zabawa
Wiedzieliście, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ma swoją siedzibę w Parmie? Swój staż odbywa tam właśnie Laura Kirwan z Irlandii. Za dnia ciężko pracuje, ale wieczorami bawi się jak prawdziwa Włoszka.... »

Państwo od kuchni
Bezrobocie wśród młodych, opieka zdrowotna i socjalna, obrona kraju, przedsiębiorczość, system edukacji w Polsce i Europie, prawa dziecka oraz sztuka rozmowy – to tematy, z którymi zmierzyli się uczniowie szkół średnich oraz członkowie organizacji pozarządowych.... »

Rozgryź, żeby naprawić
Ktoś mądry powiedział, że życie jest grą, której wynik jest z góry znany. Grać lubią zwłaszcza ludzie młodzi i są w tym naprawdę dobrzy. Granie na komputerze, na planszy, na nerwach… Wszystko to w małym palcu! A co, gdyby tak rozgrywkami rozwiązywać najważniejsze problemy młodzieży?... »

Siła w lokalności
Coraz więcej młodych osób chce działać, ale niewiele wie, jak zacząć. Klikanie w mediach społecznościowych często przestaje wystarczać. Nawet sto lajków nie dorówna przecież prawie 250 osobom, które własnymi siłami zorganizowały seminarium dla lokalnej społeczności.... »

Młodzież ma głos
Tyle mówi się o tej całej demokracji, ale… często wydaje się ona tylko sprawą dorosłych i poważnych polityków, którzy zasiadają w sejmowych ławach i patrzą na nas smutno z ekranów telewizorów. Czy młodzi ludzie mają w ogóle wpływ na to, co ich otacza i mogą praktykować demokrację?... »

Nauczyłem się wielu rzeczy!
"Miałem okazję przekonać się, jak bardzo praca w administracji publicznej różni się od pracy w sektorze prywatnym." – mówi Eike Gräf z Niemiec, który odbył staż w biurze Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.... »

Frankfurt to idealna baza wypadowa
"W trakcie moich praktyk odwiedziłam m.in. Berlin, Kolonię, Amsterdam, Brugię, Antwerpię czy Maastricht" – opowiada Anna Lasak, która odbyła staż w Europejskim Banku Centralnym.... »

Staż poszerza horyzonty
"Poznajcie jak najwięcej osób w firmie i postarajcie się zostać tam jak najdłużej." – radzi przyszłym praktykantom Piotr Mazur, który odbył staż w EASA.... »

Staż pomógł mi zrozumieć co lubię, a czego nie
Rozmowa z Samuelem Alonso Cerverą uczestnikiem programu stypendialnego Seal.... »

Pomagając innym przekraczają własne bariery
"Praca w Fundacji Mansfeld-Löbbecke Stiftung wzbogaciła nas wewnętrznie i sprawiła, że jesteśmy bardziej pewne siebie." – mówią Gabriela Miller i Agata Wdowiak, które pojechały do Niemiec na Wolontarystyczny Rok Socjalny.... »

Warto próbować!
"Jeżeli jesteś otwarty na nowe wyzwania, chcesz przeżyć przygodę, rozwijać się i zdobyć niepowtarzalne doświadczenie - aplikuj!" – radzi Renata Leśniak, stażystka w Radzie UE, i opowiada o swoim pobycie w Brukseli.... »

Staż pomógł mi w osiągnięciu celów
"Pracowałem w punkcie informacyjnym Europe Direct prowadzonym przez organizację pozarządową zajmującą się promowaniem praw człowieka i wartości europejskich." – opowiada Maciej Grodzki, który na staż za granicę wyjechał dzięki programowi Erasmus+.... »

Tłumaczenie jest jak układanie puzzli
"Najciekawsze było dla mnie tłumaczenie petycji od obywateli różnych państw członkowskich oraz dokumentów dotyczących bieżących i ważnych wydarzeń, np. kampanii #metoo i przemocy wobec kobiet." – opowiada Kamila Zubala, która w Parlamencie Europejskim odbyła staż dla tłumaczy.... »

Najlepsze doświadczenie w życiu
Kamila Nalewaj, która odbywa staż w Radzie UE, na co dzień tłumaczy z angielskiego na polski unijne dokumenty. A po pracy integruje się z innymi stażystami, biega i wspina się.... »

Śmieci na śmietnik historii
Natura jest zawsze mądrzejsza od ludzkich pomysłów – tak podobno mawiał polski lekarz i humanista Antoni Kępiński. Z pewnością jednak pomysły człowieka mogą środowisku pomóc. I już pomogły. Za sprawą młodzieży z Polski, Czech i Ukrainy, która wspólnie postanowiła działać na rzecz przyrody.... »

Rusz głową, rusz ciałem, rusz z życiem
Zdobywanie wiedzy kłóci się z dbaniem o formę i ćwiczeniem ciała? Ależ skąd! Udowodnili to młodzi ludzie z Polski, Czech i Chorwacji, którzy połączyli siły i wspólnie przygotowali wspaniałe taneczne widowisko.... »

Moje źródło jest w muzyce
Chcecie poznać przepis na wszechstronny rozwój, znalezienie wewnętrznego spokoju i odkrycie na nowo swoich europejskich korzeni? To proste. Wystarczy międzynarodowa grupa zafascynowana dźwiękami i ruchem (niepełnosprawni mile widziani!), zaciszne miejsce w pięknej scenerii przyrody oraz zapał do stworzenia czegoś w stu procentach autorskiego.... »

W bezpiecznej drodze po jutro
Młodzi ludzie z Polski, Rumunii, Włoch i Chorwacji spotkali się na Podhalu, aby rozmawiać o bezpieczeństwie na drodze. Wspólnie stworzyli "Przewodnik bezpiecznych zachowań na drodze".... »

Przekroczyć granicę niewiedzy
Migrant, uchodźca, azylant? Jak rozróżnić te terminy? Kim właściwie jest człowiek, który przyjechał z innego kraju?... »

Przeciw narodowym etykietom
Polacy wiecznie narzekają, a Rosjanie piją za dużo alkoholu – to chyba najpopularniejsze stereotypy dotyczące obydwu krajów. Rozpoczynają długą listę innych. Takie „łatki” nie przynoszą żadnego pożytku, a mogą wyrządzić wiele szkód we wzajemnych relacjach. Grupa polskiej i rosyjskiej młodzieży postanowiła im przeciwdziałać.... »

Wyrażaj się jasno
Brak pewności siebie w połączeniu z niepewnością szybko zmieniającego się świata. To częsty powód wycofania z życia społecznego, zawodowego czy towarzyskiego. Boimy się, wolimy pozostać w cieniu, „nie wychylać się”, bo i po co?... »

Być jak Einstein z Edisonem
Czasami wydaje się, że wszystkich wielkich wynalazków dokonali od zawsze znani, wielcy ludzie z dużych miast. To nieprawda. Wielu naukowców i wynalazców urodziło się w małych miejscowościach, w szerzej nieznanych rodzinach.... »

Twórcza energia w wymianie
Nie każdy ma okazję, by urodzić się w przysłowiowym czepku – czyli w dostatku, bez problemów, trudności i w ogóle „na bogato”. Życie pisze różne scenariusze. Kto jednak powiedział, że tych scenariuszy nie można zmienić lub napisać prawie od nowa? Wystarczy niewielka grupa artystyczna stworzona we własnej społeczności.... »

Hip-hop ma przyszłość
Czy pasja może być sposobem na życie i zarabianie? Tak! I warto jak najwcześniej uczyć się, jak sprawić, by mogła nim być. Przedsiębiorcze wykorzystywanie swojego hobby to przecież żaden grzech – to cnota.... »

Szkoła pod dębami
Seher Yumrutepe z Turcji w ramach Wolontariatu Europejskiego przez rok uczyła mieszkańców Gminy Dąbrowa języka angielskiego. Korzystając ze swoich doświadczeń opracowała podręcznik, który zawiera garść praktycznych wskazówek dla nauczycieli.... »

Byłam stażystką w instytucji unijnej - Beata Jurkowicz
Beata Jurkowicz – Krajowe Biuro EPALE, staż w 2011/2012 r. w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Warszawie.... »

Byłam stażystką w instytucji unijnej - Patricija Frlez ze Słowenii
Niewiarygodne jest to jaki potencjał tkwi w ludziach. Jeśli tylko dasz im miejsce i czas na myślenie, wrócą z fantastycznymi pomysłami – mówi Patricija Frlez, która w marcu 2017 skończyła staż w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.... »

Jestem w trakcie stażu w NATO - Justin Mohn
Taki staż to szansa, ale łatwo ją zmarnować nie wiedząc gdzie się aplikuje - mówi Justin Mohn, Amerykanin.... »

Byłem stażystą w NATO - Kevin Mccormick
Wynagrodzenie stażysty jest tak niskie, że zmusza do czysto studenckiego trybu życia - mówi Kevin Mccormick z Kanady.... »