Publicystyka journalism

Felietony, Wywiady, Reportaże


Reid Aiton

Informacja młodzieżowa w Szkocji

Wawrzyniec Pater,

Nasze posty docierają do 23 milionów użytkowników rocznie. To prawie 30 razy więcej niż jest młodych ludzi w Szkocji  - mówi Reid Aiton, dyrektor ds. kontaktów zewnętrznych i usług informacyjnych Young Scot ... »

Uczestnicy pierwszego spotkania Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą

Gdzie diabeł nie może…

Wawrzyniec Pater,

 – Takim inicjatywom można tylko przyklasnąć! Klaszczę więc, a przestaję tylko po to, by opisać to, czemu przyklaskiwałem – o powstaniu Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Bez tytułu.png

Mobilna Europa?

Wawrzyniec Pater,

O ile inicjatywa „Youth on the Move” miała stworzyć warunki do zwiększenia mobilności młodzieży, o tyle jej następca ma je stworzyć uczestnikom wszystkich sektorów edukacji – o najnowszej inicjatywie Komisji Europejskiej pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Jaana Fedotoff photo.jpg

Potrzeba działań informacyjnych dla młodzieży nie zniknie

Wawrzyniec Pater,

Udzielanie informacji i doradzanie młodym ludziom jest w Finlandii usankcjonowanym obszarem pracy z młodzieżą – o fińskim systemie informacji młodzieżowej opowiada Jaana Fedotoff z Centrum Koordynacji i Rozwoju Informacji i Doradztwa dla Młodzieży Koordinaatti.... »

Roza's ID photo .jpg

Nauczyciele dobrych relacji

Monika Rosmanowska,

– Osoby z niepełnosprawnościami mają w sobie naturalną ciekawość drugiego. Sporo moglibyśmy się nauczyć od naszych wychowanków. Zwłaszcza, gdy mówimy o otwartości, tolerancji i braku uprzedzeń – zwraca uwagę Róża Banasik-Zarańska.... »

Alina Kierod.jpg

Bajka z dobrym zakończeniem

Monika Rosmanowska,

– Te momenty, gdy młodzież czuje, że to, co jeszcze wczoraj było przeszkodą, dziś już wydaje się po prostu zwykłą, nic nie znaczącą różnicą, są bezcenne – zauważa Alina Kierod. I przekonuje, że nic tak nie łamie stereotypów jak wspólne, międzynarodowe działania.... »

Longin Kajka.jpg

Cel projektu? Uwierzyć w siebie

Monika Rosmanowska,

– Udział w projektach międzynarodowych jest dla młodzieży ważny, daje im satysfakcję, pokazuje, że stać ich na więcej – zwraca uwagę Longin Kajka z Fundacji Międzynarodowej Integracji Gospodarczej i Kulturalno-Turystycznej. ... »

anna wyrwich.JPG

Namiastka normalności w trudnych czasach

Monika Rosmanowska,

Tego projektu mogło nie być. Rodzice ukraińskich dzieci do ostatniej chwili wahali się, czy wysyłać swoje latorośle przez pogrążony w wojnie kraj z Kijowa do oddalonego o blisko 900 km Nowego Miasta. Zrobili to dając młodym kilka dni normalności w towarzystwie polskich rówieśników.... »

Małgorzata Bobrowska_Bezlik.JPG

Przyszłość planety w naszych rękach

Daria Nawrot,

O zaangażowaniu młodzieży w ochronę środowiska i znaczeniu inicjatyw lokalnych Daria Nawrot rozmawia z Małgorzatą Bobrowską – koordynatorką projektu „Eco Heroes” realizowanego w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.... »

Alina Fegler-Kotkiewicz.jpg

Razem przeciw wykluczeniu

Daria Nawrot,

O potrzebie walki ze stereotypami, przeciwdziałaniu mowie nienawiści i znaczeniu edukacji antydyskryminacyjnej Daria Nawrot rozmawia Aliną Fegler-Kotkiewicz, prezesem Stowarzyszenia EDUQ.... »

olena.png

Gra o lepszą przyszłość

Daria Nawrot,

O metodach edukacji obywatelskiej, znaczeniu krytycznego myślenia i zaletach grywalizacji Daria Nawrot rozmawia Oleną Garan, koordynatorką projektu “Mistrzowie gry poważnej. Serious gaming dla społeczności lokalnej”, zrealizowanego w ramach programu Erasmus+... »

Elżbieta Zadrożniak (archiwum prywatne)

Spotkania przy europejskim stole

Daria Nawrot,

O znaczeniu współpracy międzynarodowej i otwartości na inne kultury Daria Nawrot rozmawia z Elżbietą Zadrożniak, nauczycielką języka angielskiego z II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach koordynującą projekt Erasmus+ „Join the European table”.... »

Siedziba CIDJ, organizacji koordynującej system informacji młodzieżowej  we Francji

Będziemy drugą Irlandią?

Wawrzyniec Pater,

Działania prowadzone w ramach edukacji pozaformalnej mają często charakter spontaniczny, incydentalny i są ograniczone w czasie -  Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska pisze dlaczego warto to zmienić i w jaki sposób.... »

Eurodesk sept 2023 (190 of 426).jpg

Młodzi mogą na nas liczyć

Wawrzyniec Pater,

- Bez względu na okoliczności kontaktu z naszą organizacją, dajemy młodzieży wsparcie w wielu dziedzinach, od zdrowia psychicznego po pomoc niepełnosprawnym – mówi Patrick Burke, dyrektor Youth Work Ireland.... »

ball-63527_1920.jpg

Chat? Nie taki znowu czad

Wawrzyniec Pater,

– Nie dość że nie potrafi odróżnić informacyjnego ziarna od plew, to i researcherka z niej mierna – koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater testuje możliwości sztucznej inteligencji.... »

Laponia.JPG

Zakochana wolontariuszka w Laponii

Martyna Śmigiel,

Asia Kananen na wolontariacie w Finlandii poznała swojego obecnego męża. Ale to nie z jego powodu została na kole podbiegunowym na stałe.... »

Picture.JPG

Erasmus nie tylko dla odważnych

Martyna Śmigiel,

– Dziś każde wyzwanie przyjmuję z uśmiechem i ciekawością. Dzięki Erasmusowi zyskałam pewność, że poradzę sobie w każdej sytuacji – mówi Marta Surnik, dziennikarka pracująca w „Pytaniu na śniadanie”.... »

Bartosz Śliwecki, Marcin Kamiński oraz Pham Thanh Bach

Witajcie w Wietnamie!

Aleksandra Toczydłowska,

Prowadzili zajęcia z wirtualnej rzeczywistości, jedli najbardziej śmierdzące owoce świata oraz kwiaty lotosu. Wykładowcy z Politechniki Białostockiej – dr inż. arch. Bartosz Śliwecki i mgr inż. arch. Marcin Kamiński – odwiedzili dawny Sajgon.... »

Salome Keshelashvili

Młodzi Gruzini chcą do Unii

Wawrzyniec Pater,

Są zdeterminowani, wykształceni i wiedzą czego chcą. O Europejskich aspiracjach młodych Gruzinów pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Orient.JPG

Jak orientalna księżniczka

Justyna Michalkiewicz-Waloszek,

Gdy była na Erasmusie w Turcji, wszyscy się dziwili, dlaczego tak bardzo pasjonuje ją taniec brzucha. Potem Marta Nowicka-Gawior swoje taneczne umiejętności prezentowała w Chinach, Indiach i wielu krajach arabskich.... »

Imre Simon

Informacja w imię wartości

Wawrzyniec Pater,

Jesteśmy otwarci na organizacje z Polski i wsparcie procesu budowy systemu informacji i doradztwa dla młodzieży w Waszym kraju – mówi Imre Simon z Europejskiej Agencji Informacji i Doradztwa dla Młodzieży.... »

Gotuję.JPG

Gotuję, nie marnuję – czyli od pola do stołu

Anita Czupryn,

Zero waste lubię tłumaczyć jako mniej więcej. Czyli mam mniej, a zyskuję więcej. Mam mniej rzeczy i mniej bałaganu, ale więcej pieniędzy, czasu i komfortu – mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, propagatorka idei zero waste.... »

277308403_5093207014081393_5039805819678654498_n.jpg

Sztuka zarażania

Wawrzyniec Pater,

Co mnie trzyma w Eurodesku przez 20 lat? Po pierwsze: ludzie. Po drugie: namacalne efekty pracy. I po trzecie: pasja – pisze w jubileuszowym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

w chmurach.JPG

Siedem lat w chmurach

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

30-letnia Karina Mrowiec od siedmiu lat pracuje jako stewardesa. Na koncie ma już ponad 500 lotów i kilkaset wypraw z plecakiem, podczas których zobaczyła siedem cudów świata. A to wszystko dzięki Erasmusowi!... »

Doktor.JPG

Najmłodszy doktor w Polsce

Justyna Michalkiewicz-Waloszek,

Wojciech Nazar ma zaledwie 23 lata, a już uzyskał stopień doktora. Kim jest ten młody człowiek, o którym piszą media w całym kraju? I jak chce wykorzystać sztuczną inteligencję, aby pomagać pacjentom?... »

Kooperatywa.JPG

Kooperatywa „Dobrze” łączy ludzi

Anita Czupryn,

Włączanie seniorów i migrantów w życie lokalnej społeczności, a mieszkańców wsi w życie miejskie – to główne cele Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”. Jak to robić, członkowie spółdzielni uczyli się na zagranicznych wyjazdach sfinansowanych z programu PO WER.... »

Kamil Ptasiński

Studenci odczarowują Bałkany

Maciej Zasada,

Chorwacja, Serbia, Albania i Czarnogóra cieszą się rosnącym zainteresowaniem polskich turystów, natomiast niewielu studentów decyduje się na kształcenie w tych krajach. Tymczasem nieliczni, którzy tam wyjechali, są zachwyceni.... »

B.JPG

Kosmos zamiast zaimków

Martyna Śmigiel,

W dobrze napisanym projekcie języka uczymy się niejako przy okazji. Ważne, by wyczuć, co może zaciekawić uczestników: podróż w głąb ziemi, w kosmos, a może w przeszłość? – podpowiada dr Grażyna Czetwertyńska, członkini jury konkursu European Language Label.... »

Sploty.JPG

Sploty ponad granicami

Monika Rosmanowska,

Martę Pokojowczyk, malarkę i historyczkę sztuki, w dużej mierze ukształtowały doświadczenia zdobyte w Portugalii. Na Erasmusie była tam dwa razy. A właściwie na dwóch różnych...... »

Sport.JPG

Sport nie ma granic

Michał Radkowski,

Czas wyzbyć się stereotypowego myślenia, że pozyskanie pieniędzy z UE oznacza biurokrację, masę dokumentów i trudności w rozliczaniu – apeluje Sebastian Chmara, były wieloboista i wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który realizował projekty w programie Erasmus+ Sport.... »

E.JPG

Pomaganie to przywilej

Anna Konopka,

– Każdy z nas może zmieniać świat. Projekty Solidarności EKS dają nam narzędzia do działania. Grzechem byłoby z nich nie skorzystać – podkreśla Kamil Oleszkiewicz, laureat nagrody Młody EDUinspirator 2022.... »

Photo Claire Conlon FR.jpg

Informacja pod znakiem jakości

Wawrzyniec Pater,

Trzy miliony osób korzysta z usług Centrów Informacji Młodzieżowej we Francji. Z Caire Conlon, koordynatorką Eurodesku we Francji rozmawia Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce.  ... »

A.JPG

Uczniowie walczą na argumenty

Michał Radkowski,

Młodzież z sześciu krajów dyskutuje o ekonomii, sztuce, urbanistyce, sprawach społecznych i biotechnologii, a przy okazji uczy się krytycznego myślenia i języków obcych.... »

EwaLondyn.jpg

Pewność siebie i determinacja

Martyna Śmigiel,

Londyn jest bańką na mapie Wielkiej Brytanii – jest dużo bardziej kosmopolityczny, międzynarodowy niż reszta kraju. Tu nie zwraca się tak wielkiej uwagi na to, skąd jesteś.  ... »

Natalia_Norwegia01.JPG

Norweska kultura pracy

Martyna Śmigiel,

Norwescy przełożeni nie mają w zwyczaju krytykować podwładnych. Większą uwagę zwraca się na to, co się udaje, za co można kogoś pochwalić. Nie szuka się winnych, nie ocenia się, z czyjego powodu projekt się nie udał, tylko dlaczego.... »

Magda_Niemcy.jpg

Godne zarabianie

Martyna Śmigiel,

Największa zaleta niemieckiego rynku pracy? Większość osób jest w stanie zarobić na tyle dużo, by na wynajem mieszkania przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. pensji.... »

AnetaAmstedram02.jpg

Holenderska szczerość aż do bólu

Martyna Śmigiel,

– Gdyby rok wcześniej ktoś mi powiedział, że będę mieszkać w Holandii, to roześmiałabym mu się w twarz, bo nigdy nie chciałam się wyprowadzać z Polski – mówi Aneta Ozorek, która mieszka i pracuje w Amsterdamie.... »

2f0c60fc48c55d676cb41c35eea7f1ab.jpg

Fiesta, taniec i tapas

Martyna Śmigiel,

Patrycja Głowacka mieszka i pracuje w Hiszpanii. W Madrycie spodobało jej się tak bardzo, że póki co nie planuje wracać do Polski.... »

MagdaParyz.jpeg

Błędne koło biurokracji

Martyna Śmigiel,

– Pierwszy rok mieszkania w Paryżu poświęciłam na intensywną naukę języka. Opłaciło się – tak o swoim pobycie we Francji opowiada Magdalena Kuprowska.... »

ddf22f510428716c869b3b9212618a61.jpg

Życie zaczyna się po pracy

Martyna Śmigiel,

– Korporacje w Pradze zatrudniają bardzo dużo obcokrajowców, bo Czesi często nie są zainteresowani robieniem kariery. W Polsce to nie do pomyślenia – o czeskim rynku pracy opowiada Katarzyna Kandefer.... »

FOto.1..JPG

Uzależniony od pisania projektów

Martyna Śmigiel,

– Projekty europejskie są jak narkotyk. Przy każdym kolejnym człowiek sobie obiecuje, że to już ostatni, a potem… robi następny – uśmiecha się Marcin Hościłowicz, laureat tegorocznej nagrody EDUinspirator.... »

Fot.1.JPG

Inteligentny pierścień Brygidy

Monika Rosmanowska,

Stworzony przez dr Brygidę Dzidek Hapling ma szansę zrewolucjonizować nie tylko rynek gier i aplikacji edukacyjnych, ale również telemedycynę.... »

Flippery.JPG

Flippery – maszyny do nauki

Daria Nawrot,

Uczniowie krakowskiego mechanika wiedzą, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdobywane na co dzień umiejętności wykorzystali do stworzenia flipperów – profesjonalnych automatów do gry.... »

RysAnka.JPG

Wielkie serca dla małych pacjentów

Daria Nawrot,

Studenci medycyny wiedzą, jak dobrze wykorzystać pieniądze z Europejskiego Korpusu Solidarności i uprzyjemnić dzieciom pobyt w szpitalu.... »

personal-3108155_1920.jpg

Tajniki networkingu

Wawrzyniec Pater,

Pisał o niej Arystoteles, naukowcy tworzą teorie na jej temat, znajduje  zastosowanie w sporcie i biznesie - o współpracy w sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Fot.2..JPG

Dobry klimat do nauki języka

Agnieszka Bąk,

Jak połączyć edukację online z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a przy tym nauczyć młodzież obcego języka, opowiada Adam Stępiński, nauczyciel LO w Tarnobrzegu i laureat nagrody European Language Label 2022.... »

FOT.3..JPG

Emeryt na studiach

Daria Nawrot,

– Wykładowcy na zajęciach mogli pomyśleć, że jestem tajnym wysłannikiem rektora – mówi Zenon Lenczewski, który po siedemdziesiątce zaczął studiować kroatystykę i wyjechał na staż w ramach Erasmusa+.... »

Archiwum Prywatne.JPG

Na piłkarskim Oxfordzie

Maciej Zasada,

Jego przygoda z hiszpańskim futbolem rozpoczęła się od wyjazdu na Erasmusa. Dziś Aleksander Kowalczyk mieszka w Kraju Basków i trenuje tamtejsze drużyny.... »

Takahashi.JPG

Nie chcę wracać do Japonii

Alina Gierak,

Przyjechała na Erasmusa z Osaki do Krakowa, bo interesował ją Holokaust. Zakochała się w naszym kraju, a ciekawostkami o Polsce dzieli się z Japończykami w mediach społecznościowych. Poznajcie Hotaru Takahashi.... »

Zrozumieć Włocha.JPG

Zrozumieć Włocha - skuteczna nauka języka

Agnieszka Bąk,

Włochy to jeden z krajów najczęściej wybieranych na erasmusowe wyjazdy. Co zaskakuje studentów na Półwyspie Apenińskim i jak skutecznie uczyć się języka włoskiego, zdradza Stanisław Tarraro Żebrowski.... »

Joanna IBISz.JPG

Lekarka i modelka? To możliwe!

Ula Idzikowska,

Joanna Ibisz nie idzie na łatwiznę – studiowała medycynę w języku katalońskim i brała udział w telewizyjnym „Top Model”. – Potrzebuję wyzwań, bo szybko się nudzę – uśmiecha się żona Krzysztofa Ibisza.... »

eTwinning.JPG

Nowy model edukacji - eTwinning na uczelni

Maciej Dobrowolski,

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedyną uczelnią w Polsce, która uczestniczy w programie eTwinning, by kształcić przyszłych nauczycieli biologii i przyrody. Wspólne projekty prowadzi z podstawówką.... »

Olga.JPG

Ciekawska i nieugięta Olga Malinkiewicz

Aleksandra Toczydłowska,

Wynalezionych przez nią ogniw – by mogły działać – nie trzeba precyzyjnie kierować ku słońcu. Można je też wyginać jak kartkę papieru. – Nie dokonałabym tego odkrycia, gdyby nie Erasmus – mówi dr Olga Malinkiewicz.... »

element5-digital-jCIMcOpFHig-unsplash.jpg

Europejski Rok Umiejętności

Audrey Frith,

Młodzi ludzie przyznają, że wyjazd na Erasmusa albo wolontariat zmienił ich życie, ale nie potrafią przekuć tego w atut i „sprzedać” zdobytych doświadczeń w swoim CV.... »

Szymon łaszewski II.JPG

Finanse to nie czarna magia

Agnieszka Bąk,

Erasmus+ to nie tylko zagraniczne wyjazdy. To też mnóstwo papierkowej roboty z kalkulatorem w ręku. Jak dobrze zarządzać funduszami, podpowiada Marcin Paśnikowski, nauczyciel prowadzący projekty europejskie.... »

Siec Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.JPG

Walka Marceliny Rosińskiej o drugiego człowieka

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

Pomoc prawna jest ważna, ale równie istotne jest wsparcie psychologiczne – przekonuje Marcelina Rosińska, erasmuska, prawniczka i założycielka Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.... »

Szymon łaszewski.JPG

Stanisław lalkami opowiada o wojnie

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

Erasmus otworzył mi drzwi do świata, a ja nie bałem się przez nie wejść – mówi Stanisław Wojciechowski, ukraiński aktor-lalkarz, który od ośmiu lat mieszka w Polsce.... »

samantha-borges-EeS69TTPQ18-unsplash.jpg

Sieć Cyfrowych Możliwości

Audrey Frith,

Pandemia była motorem rozwoju cyfryzacji usług informacji młodzieżowej w Europie. Pracownicy sieci Eurodesk poznali nowe metody pracy z młodzieżą.... »

25 procent foto.png

Propozycje nie do odrzucenia

Wawrzyniec Pater,

Raport z “Projektu 25%” czytałem przez „informacyjno-młodzieżowe” okulary doszukując się wątków związanych ze zwiększeniem młodzieży dostępu do informacji i propozycji działań, które są już realizowane przez Eurodesk - pisze w najnowszym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska. ... »

Aleksandra Jarosz i Wiktoria Bartoszewska

Młodzież zagrożona ubóstwem

Aleksandra Toczydłowska,

Mamy powody, by młodych ludzi, którzy właśnie kończą 30 lat, nazwać straconym pokoleniem – piszą autorzy projektu SP Young. Studenci i nauczyciele z czterech krajów przeanalizowali potrzeby i problemy młodych Europejczyków i na tej podstawie stworzyli program nauczania dla przyszłych pracowników socjalnych.... »

Murale.JPG

Spojrzenie w przyszłość - murale, które szokują

Magdalena Jach,

Trzy nowe murale powstały w Łodzi – dwa przy Szkole Podstawowej nr 26 i jeden przy Bałuckim Ośrodku Kultury „Na Żubardzkiej”. Nie da się obok nich przejść obojętnie. Tak chcieli ich autorzy, przekazując w formie obrazów swoje emocje związane z kondycją człowieka.... »

TS.JPG

Stypendium ściśle tajne - Erasmus+ na morzu

Justyna Michalkiewicz-Waloszek,

– Trudno porównać Erasmusa do wyjazdu na misję, ale myślę, że dla nas to taki mały test, jak poradzimy sobie poza granicami kraju – mówi bsm. pchor. Rafał Łazuchiewicz, student Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, który spędził semestr na wojskowej uczelni w Austrii.... »

FRSE.JPG

Skazani na siebie - polscy uczniowie na Islandii

Olga Grabowska,

Dwóch na pięciu imigrantów w tym kraju to Polacy, a w polskich szkołach dzieci jest tak dużo, że brakuje dla nich nauczycieli. Z drugiej strony – Islandia wykłada spore środki na rozwój edukacji nad Wisłą. Z takim partnerem warto rozmawiać!... »

Szymon_Łaszewski.JPG

Stwórzmy sobie firmę

Martyna Śmigiel,

– W projektach eTwinningu teorie z podręcznika można przełożyć na realne życie – podkreśla Ludmiła Mieńszykowa-Dessus. Nauczycielka i autorka nagradzanych projektów podpowiada, jak prowadzić edukację branżową z wykorzystaniem eTwinningu.... »

Medical Team.JPG

Nastoletni ratownicy w akcji

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

Uczniowie z „Medical Team” w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim to mistrzowie w udzielaniu pierwszej pomocy. Dzięki projektowi „Be aware for your future” zawsze wiedzą, co robić.... »

Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego.JPG

Na tropie francuskich przodków

Martyna Śmigiel,

Wśród ich praprapradziadków są Francuzi, których do Polski przygnała wojenna zawierucha. By odtworzyć losy napoleońskich żołnierzy, Mazowszanki pojechały aż nad Sekwanę.... »

Szymon_Łaszewski_.JPG

Budujmy w mózgu autostrady

Michał Radkowski,

– Zadawanie pytań uczy dużo bardziej niż udzielanie odpowiedzi – mówi dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, autor cyklu „Dobre pytanie” produkowanego przez FRSE.... »

Dina Simashkevych

W Polsce też jest kawałek ich ojczyzny. Tu kończą szkoły i pomagają rodakom

Magdalena Jach,

Niewiele brakowało, by 19-letnia Dina Simashkevych porzuciła swoją łódzką szkołę na trzy miesiące przed kończącym edukację egzaminem zawodowym. Po wybuchu wojny nie chciała opuszczać Ukrainy. Przekonali ją nauczyciele, koledzy i… Erasmus.... »

Iryna Konoplianko.JPG

EKS buduje dialog między państwami

Anita Czupryn,

Nagle odkryłam i stało się to właśnie dzięki EKS, że kiedy jakiś kraj coś już osiągnął, to nie pracuje tylko na siebie, ale dzieli się z innymi, pomaga im, buduje mosty i wyciąga rękę do tych, którzy też coś potrafią, choć może jeszcze nie wiedzą, jak to zrobić – mówi Iryna Konoplianko, Ukrainka, była wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności w Fundacji Liderzy Przemian.... »

Dominika_Trzcińska.JPG

Zawód: tłumacz audiowizualny

Agnieszka Bąk,

Na Erasmusie nauczyłam się odwagi, by robić trudne rzeczy – mówi Dominika Trzcińska, która swoje umiejętności językowe wykorzystuje jako tłumacz audiowizualny. ... »

Kamil_Majkrzak.JPG

Piękny umysł - wynalazczyni po Erasmusie

Katarzyna Rodacka,

Angelika Kopcińska niedawno ukończyła politechnikę i już stoi u progu międzynarodowej kariery. A to za sprawą samodezynfekującego się krzesła – wynalazku, na którego pomysł wpadła podczas pobytu na Erasmusie w Walencji.... »

Information Centre in France.jpg

Za informację baaaardzo dziękuję

Wawrzyniec Pater,

Praca doradcy młodzieżowego wymaga naprawdę dużych kwalifikacji, a do tego jest odpowiedzialna – nierzadko  wpływa bowiem na drogę życiową młodego człowieka - pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.    ... »

s-h-gue-CjMwAu4-OqY-unsplash.jpg

M jak mobilność

Audrey Frith,

Młodzież z obszarów miejskich lepiej radzi sobie z wyszukiwaniem informacji o mobilnościach. Wyzwaniem jest dotarcie do osób mniej uprzywilejowanych.... »

Blanik.JPG

Leszek Blanik: Stawiam na Erasmus+ Sport

Martyna Śmigiel,

Młodzi zawodnicy powinni widzieć, jak wygląda gimnastyka na światowym poziomie. Erasmus+ Sport to umożliwia – mówi Leszek Blanik, mistrz olimpijski, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego.... »

STEM.JPG

Przedszkolaki naukowcami - eksperymenty w kuchni

Dla jednych zbyt abstrakcyjne, dla innych za nudne. Sposobem na zmianę takiego postrzegania przedmiotów ścisłych jest projekt „Kitchen Lab for Kids”. Eksperyment zaczyna się w kuchni!... »

Foto.JPG

Cała naprzód! OSP Lotyń na Erasmusie

Daria Nawrot,

Strażacy z lotyńskiej OSP dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+ przez ponad rok szkolili umiejętności i wymieniali się doświadczeniami z partnerskimi jednostkami Ochotniczej Straży z Niemiec. Wszystko to, aby jeszcze skuteczniej służyć lokalnej społeczności.... »

dr hab. Emilia Wąsikiewicz-Firlej, dr hab. Anna Szczepaniak-Kozak

Dekonstruując mity - rekomendacje dla erasmusowców

Mówi się, że angielski to współczesna lingua franca. Tymczasem wyjazdy na Erasmusa do krajów nieanglojęzycznych pokazują, że warto uczyć się języków lokalnych – mówią autorki pracy „Doświadczenie pobytu w Polsce w narracji zagranicznych studentów”, nagrodzonej w konkursie „Monografie FRSE”.... »

Aparat.JPG

Szczęśliwa z blizną - erasmusowy foto projekt

Jako nastolatka usłyszała diagnozę: nowotwór brodawkowaty tarczycy. Pamiątkę po tamtych czasach będzie nosić już zawsze. O tym, jak blizna wpłynęła na tożsamość młodej dziewczyny, jakim projektem zaowocowała, a także o terapeutycznym wpływie Erasmusa, opowiada Natalia Łobasiuk z Trójmiasta.... »

Proniewska.JPG

Rewolucja technologiczna w medycynie

Lekarz operujący w goglach do mieszanej rzeczywistości, trójwymiarowe modele organów pacjenta – dzięki projektowi, którego koordynatorką jest dr inż. Klaudia Proniewska z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przełom w medycynie możliwy jest już dziś.... »

Gdańsk.JPG

Gdańsk przykładem dla Europy

Ten rok należy do Gdańska jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Pod hasłem „Bez nas nie działa” w mieście odbywają się wydarzenia zachęcające do bezinteresownej pomocy potrzebującym.... »

Shutterstock.JPG

Mongolia uczy się na naszych błędach - edukacja włączająca

Polacy i Belgowie uczą mongolskich nauczycieli, jak reagować na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Projekt „MELINC” ma zmienić nie tylko warunki w mongolskich szkołach, ale przede wszystkim mentalność nauczycieli.... »

Anna Skwarek.JPG

Polska weterynarz podbija Europę

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

Anna Skwarek uważa, że każdy człowiek może znaleźć idealne miejsce do życia. Ona nie znalazła go w rodzinnym Toruniu ani na studiach w Olsztynie. Przez chwilę myślała, że będą nim Las Palmas albo Ateny, gdzie wyjechała w ramach Erasmusa. Od kilku miesięcy pracuje w Sztokholmie i wszystko wskazuje na to, że zostanie tu na dłużej.... »

Po drugiej stronie.JPG

Teatr ma wielką moc - sztuka przeciwko wykluczeniu

Praktyki teatralne są narzędziem mogącym obalać stereotypy i zbliżać do siebie ludzi, którzy dotychczas nie mieli okazji się spotkać. To właśnie teatr jest dla wrocławskiej Fundacji Jubilo sposobem na pracę przeciwko wykluczeniu.... »

Prace.JPG

Chodź, pomaluj mój świat - wspólna historia

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

Historia krajów opowiedziana poprzez dawne wyposażenie domów, stworzenie „folkowego przystanku” i taniec ludowy – tak młodzież z Polski i Litwy szukała wspólnych korzeni.... »

Magia Kolorów.JPG

Chemia nie musi być utrapieniem

Alina Gierak,

Uczniowie radomskiego „Elektronika” na lekcjach chemii malowali obrazy, robili zdjęcia i wykonywali grafiki komputerowe. O nietypowej metodzie nauczania chemii mówi Monika Majcher-Kozieł – doktor nauk technicznych w zakresie technologii chemicznych oraz absolwentka malarstwa.... »

Wywiad.JPG

Dwie z wielu - twarzy edukacji dorosłych

Ludmiła Malinowska,

Rozmowa międzypokoleniowa z Aliną Respondek – koordynatorką Zespołu Edukacja Dorosłych Erasmus+ w Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.... »

Bernadetta_Borkowska.JPG

Jestem językowym freakiem - polski mnie zachwyca

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

Cudzoziemcy są zakochani w polskiej gościnności, kuchni, muzyce, uprzejmości. Podoba im się Polska jako kraj: to, że potrafimy śmiać się z siebie i zrobić coś z niczego – mówi Bernedetta Borkowska, lektorka języka polskiego.... »

markus-winkler-afW1hht0NSs-unsplash.jpg

Informowanie to zawód

Audrey Frith,

Europejski Rok Młodzieży to dobry czas, by porozmawiać o roli osób profesjonalnie zajmujących się doradzaniem młodym w wyborze życiowych ścieżek. ... »

23088a891767a94141b860e2a5777ff0.jpeg

Ми з Вами!

Wawrzyniec Pater,

Trzy lata temu Ukraina dołączyła do Eurodesku. Mało który kraj wykazywał się takim zaangażowaniem i gorliwością w zdobywaniu wiedzy na temat działalności sieci – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Agnieszka_Włodarczyk.jpeg

Erasmus+ dla odważnych marzycieli

Wawrzyniec Pater,

Czekamy na projekty innowacyjne, tzn. takie, w których będzie więcej niestandardowych działań, kreatywnych metod pracy i oryginalnych produktów – mówi Agnieszka Włodarczyk, specjalista od Akcji 2. Programu Erasmus+ w kolejnym wywiadzie zwiastującym publikację Eurodesk Polska o Erasmusie+ i Europejskim Korpusie Solidarności.... »

A_CHabior.JPG

Kamienie zamiast Excela - Erasmus archeologiczny

Aleksandra Chabior chciała odpocząć od pracy biurowej. Udało jej się to na chorwackiej wyspie, na której przez miesiąc pracowała fizycznie.... »

Zdjęcie.JPG

Nie graj, tylko tańcz, że grasz - tancerka na Erasmusie

Jako człowiek ruchliwy potrzebuję czerpać z różnych dziedzin – mówi Anna Bosak, tancerka, uczestniczka pierwszej edycji programu „You Can Dance”, aktorka i psycholog. Wyjazd na Erasmusa+ pokazał jej, że ograniczenia istnieją tylko w głowie.... »

ErasmusPlus.jpg

Paszporty zza płotu

Wawrzyniec Pater,

Gdy słyszę, że młodzi nie palą się, żeby korzystać z możliwości wyjazdów oferowanych przez Erasmusa+ najchętniej przeniósłbym ich do czasów, gdy żelazna kurtyna trzymała się mocno – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce.... »

Anna Pavlovych

Nauczanie przez działanie

Wawrzyniec Pater,

Dzięki wsparciu sektora Młodzież młodzi ludzie mogą stawiać pierwsze kroki w życiu obywatelskim, rozwijać swoje zainteresowania i pasje - rozmowa z Anną Pavlovych, koordynatorką Zespołu Erasmus+ Młodzież i DiscoverEU.... »

eu_eyy_pl.png

2022 – rok młodych

Audrey Frith,

W orędziu o stanie UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła sztandarowe inicjatywy UE na rok 2022. Dwie z nich są skierowane bezpośrednio do młodzieży.... »

devin-avery-lhAy4wmkjSk-unsplash.jpg

Młodość ma moc zmian

Audrey Frith,

Dla współczesnego młodego człowieka przyszłość oznacza możliwości, rozwój i nadzieję, ale jest też źródłem lęku. Unijna inicjatywa ma udowodnić młodzieży, że Europejczycy bez względu na wiek mogą kształtować własne losy we wspólnocie.... »

bigstock-Young-woman-holding-European-U-303209683-1024x657.jpeg

Pomysły na Europę

Wawrzyniec Pater,

Sporo się ostatnio dzieje w europejskiej polityce młodzieżowej. Komisja Europejska powołała koordynatora ds. młodzieży, a w Europie szerokim echem odbija się „Projekt 25%” - koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater pisze o polityce młodzieżowej w UE.... »

Islandia.JPG

Przystanek: Islandia!

Mają za sobą praktyki w Danii i Chorwacji. Teraz rezydują na Islandii. Iga Szczugieł i Krystian Dziopa przekraczają nie tylko granice państw ale i projektowania. To pobyt na praktykach w ramach Erasmusa otworzyły ich na świat.... »

sigmund-eTgMFFzroGc-unsplash.jpg

Wyjść z kryzysu silniejszym

Audrey Frith,

Eurodesk postanowił zbadać wpływ pandemii na należące do tej sieci organizacje. Na pytania ankiety opracowanej przez biuro Eurodesku – Eurodesk Brussels Link – odpowiedziało 90 uczestników z 18 krajów.... »

krakenimages-Y5bvRlcCx8k-unsplash.jpg

Wspólna sprawa

Wawrzyniec Pater,

Eurodeskowi współpracować z innymi unijnymi podmiotami jest oczywiście łatwiej, bo informowanie o ich działalności jest niejako wpisane w naszą misję - o współpracy organizacji i instytucji, których działalność związana jest z Unią Europejską pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

  • 1
  • 2
stopka strony