Data publikacji

Fizyka do przedmiotów lubianych nie należy. Ma złą sławę, a może ktoś zrobił jej czarny public relations? No, nie ukrywajmy – te wszystkie symbole, wzory, obliczanie siły, z jaką kamień działa na ścianę, i odwrotnie. Trudna sprawa? Niekoniecznie! Fizyka może być super przygodą – i lekcje z niej były wyzywaniem, prawie rozrywką, w ramach tego właśnie projektu.

Młodzi Litwini i polscy gimnazjaliści zgłębiali bowiem tajniki tej dziedziny przez zabawę. Przygotowywali dla zagranicznych przyjaciół kolorowe krzyżówki i rebusy, oczywiście – na temat. Rozwiązywali te, które dostali w prezencie od szkoły partnerskiej. Wymyślali fizyczne zagadki i nagrywali je kamerą, robili różne ciekawe doświadczenia. Tak poznawali fizykę teoretyczną. Ale wraz z nauczycielami szukali też praw fizyki w codziennym życiu – np. podczas zajęć sportowych, na spacerze, wszędzie. Wspólnie włączyli się też w działania na poziomie europejskim – i przygotowali prace do konkursu w programie Futurenergia. Efekty?

Fizyka przestała być straszna. Nauczyciele i uczniowie zbliżyli się do siebie. Młodzież polska i litewska spotkała się na wycieczce w Wilnie. A sam projekt okazał się być na tyle wystrzałowy, że dołączyły do niego grupy z Rumunii, Bułgarii, Słowenii i Słowacji.

Zobacz także

Proniewska.JPG
#klaudiaproniewska

Rewolucja technologiczna w medycynie

Lekarz operujący w goglach do mieszanej rzeczywistości, trójwymiarowe modele organów pacjenta – dzięki projektowi, którego koordynatorką jest dr inż. Klaudia Proniewska z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przełom w medycynie możliwy jest już dziś.

Doktor.JPG
#wojciechnazar

Najmłodszy doktor w Polsce

Wojciech Nazar ma zaledwie 23 lata, a już uzyskał stopień doktora. Kim jest ten młody człowiek, o którym piszą media w całym kraju? I jak chce wykorzystać sztuczną inteligencję, aby pomagać pacjentom?