Workcampy z Alliance of European Voluntary Service Organisation (AEVSO)


Międzynarodowe workcampy to ciekawa forma krótkoterminowego wolontariatu. Pierwsze workcampy miały miejsce już w latach 20-tych XX w. Co roku liczne organizacje na całym świecie organizują je na wszystkich kontynentach. Te międzynarodowe obozy trwają zazwyczaj od 1 do 3 tygodni a grupę stanowi przeciętnie 10-15 osób z różnych krajów i kultur (1-2 osoby z jednego kraju). 

Alliance of European Voluntary Service Organisation (AEVSO) jest międzynarodową pozarządową organizacją młodzieżową. Reprezentuje krajowe organizacje wolontariackie, które promują zrozumienie międzykulturowe, pokój, demokratyczne uczestnictwo i równość w duchu poszanowania praw człowieka. 

AEVSO zrzesza 53 członków z 31 krajów Europy, Azji i Ameryki. Każda organizacja członkowska prowadzi roczny program międzynarodowych projektów wolontariackich we własnym kraju i organizuje wymianę wolontariuszy. Każdego roku średnio 12 000 młodych osób uczestniczy w ponad 1200 projektach społeczności lokalnych, organizowanych przez organizacje członkowskie. 

Jedynym certyfikowanym partnerem AEVSO w Polsce jest Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu z Warszawy: http://workcamps.pl/, z którym należy ustalić szczegóły udziału w workcampie (wolontariacie krótkoterminowym) w przypadku organizacji wyjazdu z Polski.

Kto może aplikować

- najczęściej osoby w przedziale 18-30 lat, ale organizowane są także workcampy dla osób niepełnoletnich, dla rodzin z dziećmi (tzw. family camp) i dla grup wiekowych powyżej 30 lat;
- znajomość języka angielskiego lub narodowego kraju w którym odbywa się workcamp w stopniu komunikatywnym.

Workcampy cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób niepełnoletnich a uczestnikami mogą być osoby już od 14 roku życia. W ofercie znajdują się:

  • projekty skierowane wyłącznie do osób niepełnoletnich (obozy z przedziałem wiekowym 14-17 lub 15-17) z dodatkową opłatą za opiekę pedagogiczną,
  • projekty w których biorą udział zarówno osoby niepełnoletnie jak i dorosłe (w przedziale wiekowym 16-26).

Zasady

Workcampy trwają zwykle od 1 do 3 tygodni. Wolontariusze pracują przez pięć dni w tygodniu, średnio 7 godzin dziennie, w grupach po 15-20 osób. Uczestnicy workcampów sami planują swoją podróż i ponoszą wszystkie koszty związane z jej zorganizowaniem, w tym także koszty ubezpieczenia. Przez czas trwania workcampu grupa wolontariuszy mieszka, pracuje i spędza wspólnie wolny czas.

Wolontariusze nie dostają za swoją pracę wynagrodzenia ani kieszonkowego. Najczęściej wykonywane zajęcia to proste prace nie wymagające kwalifikacji, np. konserwacja i remont centrów młodzieżowych, sprzątanie i wytyczanie szlaków turystycznych, czyszczenie brzegów rzek, pomoc ludziom starszym, niepełnosprawnym, opieka nad dziećmi, itp.

Formalności aplikacyjne

Zapisy prowadzone są przez Internet lub bezpośrednio w siedzibie Stowarzyszenia. Warunkiem rozpoczęcia procedury kwalifikacyjnej na workcamp jest opłacenie wpisowego. W przypadku projektów trwających od 1 tygodnia do 4 tygodni wynosi 350 zł, od 1 do 3 miesięcy - 700zł, a za udział w projektach trwających ponad 3 miesiące należy zapłacić 1000 zł. 

Jedynym członkiem AEVSO w Polsce jest Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu z Warszawy, z którym należy ustalić szczegóły udziału w workcampie w przypadku organizacji wyjazdu z Polski.

Dofinansowanie

Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie. Szczegółowe informacje, w tym wyszukiwarka projektów dostępne są na stronie internetowej http://workcamps.pl/

 

#wolontariat #workcampy #aevso #sci

stopka strony