Doskonała nauka

II edycja programu


W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Doskonała Nauka” uczelnie, instytuty naukowe i badawcze mogą uzyskać dofinansowanie nawet 90 proc. kosztów realizacji projektu.

Cel

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski).

Kto może aplikować

  1. uczelnie,
  2. instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk,
  3. instytuty badawcze,
  4. międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  5. Centrum Łukasiewicz,
  6. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz,
  7. Polska Akademia Umiejętności,
  8. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego,
  9. inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły, będące organizacjami prowadzącymi badania i upowszechniającymi wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), posiadające osobowość prawną,
  10. inne jednostki organizacyjne działające na rzecz upowszechniania nauki, posiadające osobowość prawną
    – dla których przyznanie środków finansowych w ramach programu nie stanowiłoby pomocy państwa zgodnie z art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zasady

Program składa się z modułów:

  • wsparcie konferencji naukowych – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na organizacji konferencji naukowych prezentujących osiągnięcia naukowe, w tym najnowsze wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych;
  • wsparcie monografii naukowych – w ramach którego jest wspierana realizacja projektów polegających na
    • tłumaczeniu na języki kongresowe (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski) lub wydawaniu monografii naukowych o wysokim poziomie naukowym i istotnym znaczeniu dla rozwoju nauki lub wzrostu polskiej gospodarki, prezentujących osiągnięcia naukowe, w tym najnowsze wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych, w celu wprowadzenia tych osiągnięć do obiegu krajowego lub międzynarodowego, oraz
    • udostępnieniu monografii naukowych, o których mowa powyżej, w Internecie, w ramach otwartego dostępu, w sposób nieodpłatny i bez technicznych ograniczeń.

Warunkiem udziału w programie jest przedstawienie projektu:

  1. którego okres realizacji wynosi maksymalnie 24 miesiące;
  2. który nie obejmuje działań finansowanych z innych środków pochodzących z budżetu państwa;
  3. którego koszty pośrednie nie przekraczają 10% kosztów bezpośrednich dofinansowanych ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę.

Formalności aplikacyjne

Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami w formacie PDF składa się w Zintegrowanym Systemie Usług dla Nauki – Obsługa Strumieni Finansowania (OSF), zwanym dalej „systemem”, dostępnym na stronie internetowej pod adresem: https://osf.opi.org.pl, na zamieszczonym w nim formularzu.

Budżet

Wysokość środków finansowych w ramach modułu:

  1. „Wsparcie konferencji naukowych” – nie więcej niż 400 000 zł,
  2. „Wsparcie monografii naukowych” – nie więcej niż 80 000 zł 
    – przy czym nie może ona przekraczać 90% kosztów realizacji projektu.

#konferencje #monografie #MEiN #uczelnie #instytuty

stopka strony