Korpus Solidarności


Interesuje Cię coś trwalszego niż akcyjne działanie? Zostań wolontariuszem i dołącz do programu, który promuje wolontariat długoterminowy. Dla wszystkich zainteresowanych w wieku 15-65 lat!

Cel

Rozwijanie w Polsce idei wolontariatu długoterminowego poprzez stałe zaangażowanie na rzecz konkretnych osób, organizacji czy instytucji. Taki rodzaj wolontariatu oferuje pomoc długofalową. Pomagający i otrzymujący pomoc zaczynają poznawać się wzajemnie, rozumieć swoje potrzeby i oczekiwania. Budują trwałe relacje, które są fundamentem długotrwałej współpracy.

Kto może zostać wolontariuszem

Każdy, kto chce pomagać! Wolontariuszem w Korpusie mogą być osoby w różnym wieku: uczniowie, studenci, pracujący, seniorzy. Udział w Korpusie Solidarności wiąże się z podjęciem zobowiązania o długoterminowym zaangażowaniu się w wolontariat.

Osoby w wieku 15 - 65 lat deklarują wolontariat w wymiarze min. 16 godz. miesięcznie w okresie 12 miesięcy.
Osoby poniżej 15 lat, osoby powyżej 65 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami deklarują zaangażowanie w wolontariat w wymiarze 6 godz. miesięcznie przez okres min. 6 miesięcy.

Działalność można realizować w dowolnej liczbie organizacji nie trzeba być „przywiązanym” do jednego miejsca.

Jak zostać wolontariuszem

  • pierwszym krokiem jest rejestracja  na platformie SOW (System Obsługi Wolontariatu). Tam  znajdziesz oferty wolontariatu, które zamieściły  organizacje i  instytucje z całego kraju. W SOW zamieścisz także swoja ofertę pomocy – to, co oferujesz jako wolontariusz, co chciałbyś robić, jakim czasem dysponujesz, w jakim obszarze jesteś zainteresowany współpracą w wybranymi organizacjami.
  • skontaktuj się z regionalnym lub lokalnym Partnerem programu, który zapewni Ci przygotowanie do wolontariatu w Korpusie Solidarności w formie szkolenia stacjonarnego lub online. Lista nadzorujących lokalnie wdrażanie programu na lata 2021-2023 dostępna pod linkiem.

Dlaczego warto:

  • program daje dostęp do urozmaiconej oferty edukacyjnej. Wolontariusze uczestniczą np. w szkoleniach, spotkaniach, forach, debatach,
  • możliwość realizacji własnych pomysłów, szansa ubiegania się o mini granty – dotacje finansowe na przeprowadzenie autorskich inicjatyw wolontariackich,
  • udział w konkursie na Wolontariusza Roku,
  • program benefitowy  Karta Wolontariusza system ulg, bonifikat w korzystaniu z usług partnerów Korpusu dla aktywnych wolontariuszy.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej programu: www.korpussolidarnosci.gov.pl 

 

#wolontariat #długoterminowy #korpussolidarności #solidarność #współpraca