Nadzieja i nauka


Osoby z autyzmem nie mogą żyć na marginesie społeczeństwa. Pełnosprawni i niepełnosprawni: tak wiele możemy sobie nawzajem dać!

W tym wyjątkowym projekcie brały udział osoby z autyzmem mieszkające i dojeżdżające do Centrum Nauki i Życia „Farma” w Więckowicach pod Krakowem, ich rodzice i opiekunowie. Ten małopolski ośrodek to wyjątkowe miejsce – tu niepełnosprawni mieszkają, pracują na roli i w rozlicznych warsztatach, uczą się, korzystają z terapii i rehabilitacji.

Inicjatorem działań była Fundacja Wspólnota Nadziei, a jej partnerami – organizacje o podobnym profilu z Węgier, Niemiec, Francji, Turcji. Celem była poprawa umiejętności komunikacyjnych i społecznych wśród uczestników z niepełnosprawnością, wykształcenie kompetencji radzenia sobie z wyzwaniami, kreatywności, a przede wszystkim – podwyższenie poczucia własnej wartości. Z kolei terapeuci, trenerzy i asystenci wspierający osoby z autyzmem mieli okazję nabyć wiele cennych i nowych kompetencji – dzięki obserwacji pracy kolegów z instytucji partnerskich i wymianę doświadczeń. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Polsce, a kolejne – w Turcji, we Francji, na Węgrzech. W działaniach krajowych uczestniczyło 70 osób, na wizyty zagraniczne wyjechało 20.  Niektóre wspaniałe rozwiązania, podpatrzone zagranicą, już są wprowadzane w Polsce. Przykład? Choćby współpraca z instytucjami kultury, terapia przez sztukę, hodowla zwierząt na famie. I… domowa produkcja serów!

Program był finansowany w ramach programu "Uczenie się przez całe życie - Grundtvig".

stopka strony