Przyszłość zaczyna się od kawy


Z mlekiem? Z pianką? A może czarną? Polscy i niemieccy uczniowie potrafią zrobić każdą kawę, i to świetnie! A przede wszystkim: „robią sobie”… przyszłość.

To oni wpadli na pomysł otworzenia kawiarni w przepięknym Zamku Trebnitz w Brandenburgii. Polscy i niemieccy uczniowie w wieku od 12 do 19 lat. Wszyscy pochodzą z pogranicza, rejonu, w którym nie tak łatwo o pracę. Ich hasłem było więc: moje umiejętności będą twoimi umiejętnościami.

Z radością, przez kilka lat, starsi przekazywali wiedzę młodszym. W kawiarni, w której uczniowie pracowali w weekendy, obsługując między innymi gości szacownego zamczyska, można było wprawiać się w kilku fachach: baristy (oczywiście!), ale i menadżera, florysty, cukiernika, fotografa, grafika, animatora kulturalnego.

Młodzi wszystko robili sami: począwszy od pomysłu, przez projekt, organizację, zarządzanie budżetem, na obsłudze gości kończąc. Zdawali sobie sprawę z tego, że zdobyte kompetencje przydadzą im się w przyszłości: bo dzięki kawiarni każdy mógł zdać sobie sprawę ze swoich mocnych i nieco słabszych stron. Taka kawa nie tylko smakuje największym znawcom, taka kawa daje szczęście – bo przynosi lepszą przyszłość.

stopka strony