Z nowej perspektywy


Jak to jest spojrzeć na swą pracę od zupełnie innej strony? Przekonali się o tym pracownicy krakowskiego stowarzyszenia STRIM, którzy zaprosili do siebie stażystkę z Włoch w ramach projektu job shadowing.

Świadomość, że ktoś ciągle patrzy nam na ręce, nie jest najprzyjemniejszym uczuciem. No, chyba, że jednocześnie towarzyszy nam przekonanie, że skorzystają na tym obie strony – zarówno ta obserwowana, jak i ta, która wciąż zagląda przez ramię. Taki właśnie cel mają projektu typu job shadowing, realizowane w ramach Akcji 1. Mobilność osób pracujących z młodzieżą w programie Erasmus+.

Co zobaczyła włoska stażystka w stowarzyszeniu STRIM? Jej głównym celem było zdobycie wiedzy i przyjrzenie się praktykom w dziedzinie pracy z młodzieżą w ramach edukacji pozaformalnej. Wymiana doświadczeń pozwoliła jednak podnieść umiejętności również polskich pracowników i wolontariuszy.  Staraliśmy się lepiej poznać zasady formalne, obowiązujące w pracy z młodzieżą w Polsce i we Włoszech, a także przyjrzeć się naszym kulturom i zwyczajom  – mówią organizatorzy projektu. Obecność stażystki pozwoliła naszym pracownikom spojrzeć na swoją pracę z zupełnie nowej perspektywy, co zmieniło nasze podejście do niektórych aspektów działalności – dodają.

Uczestniczka stażu brała aktywny udział w spotkaniach STRIM-u, wspólnie z Polakami analizowała możliwości realizacji wspólnych projektów, prezentowała własne doświadczenia w zakresie integracji grup młodzieżowych i poznała metody promocji organizacji i rezultatów projektów. Brała również udział w przygotowaniach do Międzynarodowego Dnia Wolontariusza oraz Międzynarodowego Dnia Migrantów. Był też czas na zapoznanie się z kulturą i tradycjami Krakowa oraz na wizyty w organizacjach zaangażowanych w Wolontariat Europejski. Stażystka była bardzo zaangażowana, zmotywowana i żądna wiedzy. Chętnie dzieliła się swoim doświadczeniem. Kilka naszych pomysłów i metod pracy przeniosła do swojej organizacji – mówią organizatorzy.

Dla STRIM-u był to pierwszy międzynarodowy projekt job shadowing. Okazał się dużym sukcesem, co potwierdza też sama zainteresowana:  Celem mojego stowarzyszenia Associazione di Promozione Sociale Polonik, założonego w marcu 2013 r., jest szerzenie i promocja we Włoszech tradycji i kultury polskiej – napisała w ewaluacji projektu. – Prowadzenie własnej organizacji to jednak bardzo odpowiedzialne zadanie – wymaga nie tylko czasu, ale i przygotowania merytorycznego. Staż w STRIM-ie był doskonałym rozwiązaniem!

Chcesz wziąć udział w projekcie typu job shadowing? Czytaj więcej.

stopka strony