Erasmus+ Młodzież, Akcja 1 - Mobilność osób pracujących z młodzieżą
Granty na współpracę i mobilność osób pracujących z młodzieżą: szkolenia, wizyty studyjne, kursy czy działania na rzecz rozwoju systemu.
Erasmus+ wspiera edukację, szkolenia zawodowe, działania młodzieżowe oraz sport. Projekty Mobilności osób pracujących z młodzieżą mają charakter szkoleniowy lub nastawiony na rozwój systemu. Ich celem jest rozwój zawodowy, realizowany poprzez udział w międzynarodowych seminariach, szkoleniach, wizytach studyjnych i przekazywanie zdobytych doświadczeń. Efektami działań powinno być podniesienie jakości pracy z młodzieżą, nawiązanie współpracy z organizacjami partnerskimi za granicą oraz wspólne projekty angażujące młodych ludzi.
Dofinansowane działania:
- Działania w zakresie doskonalenia zawodowego:
- seminaria i warsztaty (platforma do dyskusji i wymiany dobrych praktyk),
- kursy szkoleniowe,
- wizyty studyjne (krótka wizyta ze zorganizowanym programem pozwalającym poznać politykę i działania na rzecz młodzieży w innym kraju) i innego typu działania takie jak job shadowing (krótki pobyt w organizacji partnerskiej w innym kraju w celu poznania ich sposobu pracy),
- tworzenie sieci kontaktów i budowanie społeczności wśród osób pracujących z młodzieżą uczestniczących w akcji
i wspierających jej cele,
- Rozwój systemu i działania informacyjne:
- działania przyczyniające się do realizacji europejskiego programu pracy z młodzieżą na rzecz jakości, innowacji i uznawania pracy z młodzieżą oraz umożliwiające przekazywanie zdobytych doświadczeń i narzędzi organizacjom uczestniczącym w projektach i nie tylko.
- Wizyty przygotowawcze:
- zapewnienie wysokiej jakości działań przez ułatwienie i przygotowanie ustaleń administracyjnych, budowanie zaufania i zrozumienia oraz tworzenie solidnych partnerstw między zaangażowanymi organizacjami i osobami.
Uczestnicy:
Pracownicy młodzieżowi – osoby pracujące z młodzieżą, trenerzy, liderzy młodzieżowi, bez limitów wiekowych. W jednym działaniu zaplanowanym w ramach projektu może wziąć udział do 50 osób z co najmniej dwóch państw, z których co najmniej jedno jest Krajem Programu.
Długość pobytu i czas trwania projektu:
Czas trwania wyjazdu: od dwóch dni do dwóch miesięcy (nie wliczając czasu podróży). Czas trwania projektu: od 3 do 24 miesięcy.
Dofinansowanie:
- wsparcie organizacyjne (koszty bezpośrednio związane z realizacją działań)- 100 EUR/osobę,
- koszty podróży (kwota dofinansowania zależy od dystansu). W przypadku wyboru opcji podróży z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu (green travel), takich jak autobus, pociąg, carpooling, otrzymuje się dodatkowe dofinansowanie,
- wsparcie indywidualne – od 51 do 83 EUR/osobę za dzień, w zależności od kraju docelowego,,
- wsparcie włączenia osób o mniejszych szansach – 100% kosztów kwalifikowalnych (wsparcie uczestników), 100 EUR/osobę (wsparcie organizacji),
- koszty nadzwyczajne - 80% kosztów kwalifikowalnych (100% w przypadku kosztów wizy, zezwolenia na pobyt, szczepienia, zaświadczenia lekarskiego),
- rozwój systemu i działania informacyjne - 80% kosztów kwalifikowalnych,
- wizyta przygotowawcza - 575 EUR/ na uczestnika wizyty.
Kto może składać wnioski:
O granty mogą się ubiegać: organizacje młodzieżowe, stowarzyszenia i fundacje, instytucje działające na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, stowarzyszenia regionów, europejskie grupy współpracy terytorialnej, podmioty gospodarcze działające w sektorze odpowiedzialnego społecznie biznesu.
Osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu Erasmus+.
Państwa uczestniczące w programie:
- 27 krajów członkowskich UE,
- Kraje kandydujące do UE: Turcja, Serbia, Republika Macedonii Północnej,
- Kraje EOG: Norwegia, Lichtenstein, Islandia,
- Kraje partnerskie.
Przed złożeniem wniosku
Pierwszym krokiem w procesie składania wniosku jest rejestracja w systemie EU_LOGIN.
Drugim krokiem jest rejestracja w systemie rejestru organizacji ORS – Organisation Registration System (następca systemu URF). Rejestr w tym systemie kończy się przyznaniem numeru ID organizacji, czyli OID – Organisation ID. Organizacje posiadające już numer PIC, czyli poprzednika numeru OID, nie muszą się ponownie rejestrować.
Więcej informacji znajduje się w przewodniku po programie Erasmus+ oraz na polskiej stronie programu.