Weź udział -

Opublikowane przez: Eurodesk Polska

Dzień Autorów Europejskich


Komisja Europejska zaprasza szkoły średnie do udziału w obchodach Dnia Autorów Europejskich, który odbędzie się 27 marca 2023 r. 

Komisja Europejska ogłosiła nową inicjatywę Dzień Autorów Europejskich. W tym roku święto to odbędzie się 27 marca, a w kolejnych latach będzie obchodzone w każdy ostatni poniedziałek marca. Celem tej ogólnoeuropejskiej inicjatywy jest promocja czytelnictwa oraz zachęcenie Europejczyków do odkrywania literatury oraz różnorodności językowej i kulturowej Starego Kontynentu.   

Z okazji Dnia Autorów Europejskich Komisja zaprasza szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich do wzięcia udziału w akcji czytania na głos.

Szkoły mogą włączyć się do inicjatywy poprzez:
 

  • zaproszenie do udziału w wydarzeniu szkolnym autora lub popularnej osoby, która mogłaby czytać na głos wybraną książkę;
  • goszczenie przedstawiciela sektora czytelniczego który przedstawi różne zawody związane z branżą czytelniczą (autor, ilustrator, tłumacz, redaktor itp.), aby zwrócić uwagę na różnorodność zawodów związanych z czytelnictwem;
  • albo po prostu poprzez przeprowadzenie sesji czytania na głos z uczniami w klasie.

Jak dokonać zgłoszenia?

Szkoły zainteresowane udziałem powinny do 6 marca 2023 r. wysłać zgłoszenie na adres: EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu.

Jak zaplanować szkolną imprezę?
 

  • Szkoły powinny wybrać osobę, która będzie czytała na głos podczas ich imprezy. Wybór czytającego nie ogranicza się tylko do autorów. Szkoły mogą zaprosić aktora, sportowca, ilustratora lub inną osobę do czytania na głos wybranej przez siebie książki. Być może uczniowie mają listę osób, które chcieliby zaprosić?
  • Szkoły powinny jak najszybciej skontaktować się z wybranymi osobami, aby upewnić się, że są one dostępne w dniu 27 marca 2023 i będą mogły wziąć udział w imprezie szkolnej zaplanowanej z okazji Dnia Autorów Europejskich.
  • Szkoły powinny zastanowić się nad formą i miejscem sesji czytania: czy chciałyby, aby odbyła się ona w bibliotece, w klasie czy w innym miejscu? Czy chciałyby, aby czytanie odbywało się dla całej szkoły czy w mniejszych grupach?

Upowszechnianie relacji z przeprowadzonych w ramach Dnia Autorów Europejskich imprez

Po zakończeniu sesji czytania szkoły mogą podzielić się relacją z wydarzenia poprzez wysłanie e-maila ze zdjęciami lub filmem, opatrzonymi krótkim opisem, na adres: EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS@ec.europa.eu.

Inauguracja

Mariya Gabriel, Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę w Sofii w Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarov, słynny bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r., który weźmie udział w czytaniu na głos.

Więcej informacji na temat inicjatywy można znaleźć tutaj.

stopka strony