Weź udział -

Opublikowane przez: Fundacja Rysy

Warsztaty "Młodzież ma głos"


Fundacja Rysy zaprasza szkoły do udziału w darmowych zajęciach poświęconych Eurowyborom lub warsztatach z wykorzystaniem gry EU on Board.  

Darmowe warsztaty dla uczniów - EUROWYBORY 2024 do Parlamentu Europejskiego

Warsztaty realizowane są w zależności od Waszego wyboru: tradycyjnie lub z wykorzystaniem edukacyjnych gier planszowych Eurodesk Polska.

Ponadto nasze zajęcia pozwolą przećwiczyć pracę w grupach, nabyć umiejętności przydatnych w realizowaniu różnego rodzaju projektów, zapoznać się z różnymi możliwościami oferowanymi młodym ludziom przez Unię Europejską (program Erasmus+, EKS, inne). Dodatkowym atutem będzie również możliwość porozmawiania uczniów z absolwentami różnych kierunków studiów (m.in. zarządzanie i prawo w biznesie, prawo, marketing internetowy itp.).

Do wyboru są 2 warsztaty:

Młodzież ma głos! - warsztat ma na celu ukazanie, dlaczego udział obywateli w wyborach i głos każdego obywatela jest ważny i dlaczego warto głosować w wyborach samorządowych, krajowych i eurowyborach. Ponadto w ramach warsztatu uczniowie poznają podstawy funkcjonowania i działania różnych instytucji krajowych i unijnych m.in. Komisji i Parlamentu Europejskiego.

EU on Board - to gra, w której uczniowie wcielają się w przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej. Próbują ustanowić nowe unijne prawa lub nie dopuścić do przyjęcia rozwiązań forsowanych przez inne kraje. Każdy kraj w Unii ma swoje cele. Niektóre domagają się zawieszenia strefy wolnego handlu, inne chcą powstania europejskich sił obronnych, jeszcze inne dążą do przyjęcia Pakietu Mobilności. Swoje cele kraje realizują za pomocą swoich komisarzy, posłów do Parlamentu Europejskiego, ministrów w Radzie UE oraz tzw soft and hard power. Za przeforsowanie praw, na którym zależy wybranemu państwu otrzymuje się punkty, można je też zdobyć za odrzucenie praw. Wygrywają ci, którzy wykażą się najlepszym zmysłem strategicznym. Przypomnijmy sobie najważniejsze instytucje ich rolę oraz w sposób, jakie są wybierane. Poznajmy zakres ich kompetencji. Następnie uczniowie wcielą się w przedstawicieli poszczególnych instytucji i spróbują uzgodnić stanowisko w sprawie ważnej dla młodzieży decyzji. Nic nie pomaga lepiej zrozumieć procesu podejmowania decyzji niż jego symulacja. Na koniec porozmawiajmy o powodach, dla których obywatele podejmują decyzję o głosowaniu lub braku uczestnictwa w wyborach.
https://www.eurodesk.pl/eurolekcje/eu-on-board
Jak grać w EU on the Board?

Wasze szkoły, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, otrzymają od nas również darmowe profesjonalne materiały informacyjne i katalogi dot. m.in. takich programów jak Erasmus +, czy Europejski Korpus Solidarności. 

Warsztaty mogą odbyć się w maju lub czerwcu 2024 r. 

W przypadku zainteresowania udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Warsztaty i inicjatywy realizowane są jako element programu edukacyjnego fundacji K.A.W.A. organiczna - Klub Aktywnych Wolontariuszy i Animatorów pracy organicznej w ramach projektu “Młodzież ma Głos” dofinansowanego z Eurodeskowego Konkursu Grantowego.

Dodatkowo szkołom, które wezmą udział w projekcie możemy zaproponować:

  • Voucher rabatowy 50% na rok 2023 do wykorzystania dla szkoły na 2-godzinne szkolenia dla klas z ratownikami z zakresu udzielania Pierwszej Pomocy w wirtualnej rzeczywistości VR (koszt warsztatów z voucherem: 10 zł / osoby tradycyjne, 20 zł / osoby z VR. Wcześniej, bez rabatu: 20-40 zł / osoba).
  • Voucher rabatowy 10% na szkolenie certyfikowane z pierwszej pomocy dla nauczycieli do wykorzystania do końca 2025 roku.

Koordynator (os. odpowiedzialna za ofertę)

Maciej Tomkowiak
e-mail: mt@fundacjarysy.pl
tel: 784612032

Organizacja partnerska

Fundacja Centrum Aktywności Twórczej
Polska, Leszno
https://fundacja-cat.pl/
e-mail: wiktoriafundacjacat@gmail.com
Koordynator w danej organizacji
Wiktoria Walenciak
e-mail: wiktoriafundacjacat@gmail.com
tel: +48783889484
stopka strony