Patriotyzm Jutra


Ruszyła kolejna edycja programu „Patriotyzm Jutra”, który finansuje projekty związane z edukacją historyczną, popularyzacją ważnych wydarzeń dziejowych, czy tworzeniem innowacyjnych narzędzi dydaktycznych.

Cel programu

Celem programu jest finansowanie projektów edukacyjnych, historycznych i kulturalnych, zarówno o charakterze ogólnopolskim, jak i lokalnym, które umożliwiają odkrywanie, dokumentowanie i upowszechnianie historii Polski w sposób nowoczesny i angażujący. Projekty mogą obejmować m.in. warsztaty, wystawy czasowe, debaty, gry miejskie, koncerty czy tworzenie materiałów edukacyjnych on-line.

Kto może wziąć udział

Organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury.

Dofinansowanie

Wysokość wsparcia: od 10 do 80 tys. zł. Wkład własny finansowy: 15% (poziom dofinansowania ze środków MHP nie może przekroczyć 85% całości budżetu zadania).

Zasady

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie realizacji projektów, także tych odbywających się częściowo w formie online, do których należą: 

a) warsztaty i działania edukacyjno-animacyjne aktywizujące uczestników poprzez współdziałanie i interakcję (m.in. interaktywne spotkania, gry terenowe i zabawy edukacyjne, quizy, larpy, spacery tematyczne, konkursy);
b) wydarzenia upamiętniające lokalne i ogólnopolskie wydarzenia historyczne, także o charakterze artystycznym, w których element historyczny jest dominujący m.in. koncerty, widowiska, spektakle, rekonstrukcje historyczne, inscenizacje, które będą angażować lokalną społeczność i stanowić żywe przedstawienie historii;
c) działania popularnonaukowe dotyczące lokalnych i ogólnopolskich aspektów historii przede wszystkim historii społecznej, koncentrujące się na życiu codziennym Polaków; m.in. spotkania, debaty historyczne, konferencje, prelekcje, wykłady, dyskusje z udziałem historyków, pisarzy i ekspertów;
d) projekty popularyzujące wiedzę o historii, w tym m.in. wystawy czasowe, kampanie i akcje społeczne, spotkania ze świadkami historii, konkursy historyczne.

Działania uzupełniające:
• nagrania audio/video, filmy dokumentujące realizację zadania, rejestracja spektakli,
• publikacje (wyłącznie w formie katalogu do wystawy czasowej),
• audiodeskrypcja,
• przygotowanie aplikacji mobilnej, nie stanowiące więcej niż 30% dofinansowania,
• przygotowanie strony internetowej,
• kwerendy archiwalne i naukowe opracowanie zbiorów zakończone upowszechnieniem wyników,
• materiały i pakiety edukacyjne m.in. scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne wraz z udostępnieniem ich na wolnych licencjach Creative Commons (wyłącznie w formie elektronicznej).
• materiały promocyjne i reklamowe w formie drukowanej i/lub elektronicznej

Termin realizacji: do 20 listopada 2025 r.

Formalności aplikacyjne

Nabór wniosków odbywa się w systemie WITKAC: www.witkac.pl Jeden Wnioskodawca ma prawo złożyć jeden wniosek w naborze.

Budżet

4,5 miliona zł. 

Dodatkowe informacje

Pytania lub wątpliwości należy kierować do Organizatorów:

#historia #Polska #RP

stopka strony