Ludzie tak szybko odchodzą… A wraz z nimi historie, często niezwykłe, magiczne, niepowtarzalne. Jak „ocalić je od zapomnienia”? Dla siebie, dla następnych pokoleń, dla tych, którzy pozostali – często jedynymi – ich świadkami.

Lekarstwo na zapomnienie wynaleźli młodzi kielczanie – twórcy projektu „Legendarz”. Wraz z grupą wolontariuszy dotarli do seniorów z województwa świętokrzyskiego, którzy znali legendy i lokalne opowieści. Dwa pokolenia spotkały się w jednym miejscu – jedni słuchali, a drudzy mówili – o pękniętym sercu Witosława, o świętym jeleniu… A ci co słuchali wszystko pięknie opisali i wydali w… „Legendarzu Świętokrzyskim”. 

Ta unikalna publikacja to nie jedyny efekt projektu. Powstało także kilka krótkich filmików i międzypokoleniowa sztuka teatralna. Pomysłowość, energia i wytrwałość kilkunastu młodych  entuzjastów - tak niewiele było trzeba, by przetrwały historie stanowiące jedyne w swoi rodzaju dziedzictwo regionu świętokrzyskiego.

Zobacz także

Zrzut ekranu (126).png
#uchodzcy

Zbudować nowe życie w Polsce

Zmuszone do ucieczki z domów bezpieczną przystań znalazły w Polsce. Wspierają je fundacje z Warszawy i Jeleniej Góry, które wraz z zagranicznymi partnerami realizują projekt „REMCREAD”.

Zrzut ekranu (125).png
#europeers

Sama na wolontariacie

Marzysz o zagranicznej przygodzie z wolontariatem, ale zastanawiasz się, czy to bezpieczne? Wskazówki udzielają doświadczone wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności. 

national-cancer-institute-N_aihp118p8-unsplash.jpg
#storytelling

Opowiedz swoją historię

O korzyściach, jakie współczesna szkoła może czerpać ze storytellingu, opowiada Magdalena Petryniak, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Erasmus+ „TELLaSTORY.