News -

Eurostat: bezrobocie bez zmian

Ani w Unii, ani w strefie euro maj nie przyniósł zmian na rynku pracy. Poziom bezrobocia jest dokładnie taki sam, jak w kwietniu.


W strefie euro w maju bez pracy było 11,1 proc. osób zdolnych do jej podjęcia (dane wyrównane sezonowo). To wynik lepszy od zanotowanego przed rokiem (11,6 proc.) i taki sam, jak miesiąc wcześniej. W całej Unii stopa bezrobocia w maju wynosiła 9,6 proc, również nie zmieniła się w porównaniu w kwietniem, ale była wyraźnie niższa niż rok temu (10,3 proc.).

Aktualne wskaźniki można uznać za stosunkowo dobre: w strefie euro bezrobocie jest najniższe od marca 2012 r., a w całej Unii – od lipca 2011 r.

Coraz lepiej wyglądają również perspektywy młodzieży. W maju liczba osób bez pracy przed 25. rokiem życia wyniosiła w UE 4,7 mln, z czego 3,1 mln to mieszkańcy strefy euro. W porównaniu z majem 2014 r. liczba bezrobotnych spadła o 450 tys. Tradycyjnie najlepsza sytuacja jest w Niemczech (7,1 proc. bezrobotnych), najgorsza w Grecji (49,7 proc., dane z marca).

Wraz ze spadkiem bezrobocia wzrasta wskaźnik zatrudnienia. W I kwartale 2015 r. liczba osób pracujących była w strefie euro o 0,8 proc. wyższa niż rok wcześniej, w całej Unii wzrost wyniósł 1,1 proc. W sumie we Wspólnocie pracę ma 227,1 mln osób, z czego 150,3 mln jest zatrudnionych w krajach strefy euro. Odsetek wolnych miejsc pracy w I kwartale wynosił 1,7 proc., dokładnie tyle samo, co rok wcześniej.

Zmiany na rynku pracy to efekt coraz lepszej sytuacji w gospodarce. W I kw. 2015 r. PKB krajów strefy euro wciąż był jednak o 1,5 pkt proc. niższy niż przed kryzysem, czyli w I kwartale 2008 r. 

Więcej informacji w raportach Eurostatu na temat bezrobociawskaźnika zatrudnienia oraz odsetka wolnych miejsc pracy, a także na stronie Komisji Europejskiej.

stopka strony