News -

Wystarczy milion podpisów

Już od 1 kwietnia 2012 r. mieszkańcy Starego Kontynentu będą mogli występować z Europejską Inicjatywą Obywatelską. To nowy sposób oddziaływania na decyzje organów Unii Europejskiej.


Już od 1 kwietnia 2012 r. mieszkańcy Starego Kontynentu będą mogli występować z Europejską Inicjatywą Obywatelską. To nowy sposób oddziaływania na decyzje organów Unii Europejskiej.

Europejska Inicjatywa Obywatelska to szansa dla mieszkańców UE na bezpośredni udział w procesie podejmowania decyzji. Propozycje zgłoszone przez obywateli Unii mogą dotyczyć dowolnej dziedziny, w której Komisja Europejska ma prawo proponować przepisy – np. środowiska naturalnego, rolnictwa, transportu czy zdrowia publicznego. Urzędnicy Komisji będą musieli zająć się problemem, jeśli inicjatorzy zbiorą milion podpisów poparcia.

Korzystanie z prawa do Europejskiej Inicjatywy Ustawodawczej nie jest skomplikowane. Najpierw musi zebrać się komitet, składający się z co najmniej 7 osób pochodzących z siedmiu różnych krajów UE. Komitet musi zarejestrować swoją inicjatywę na specjalnej stronie internetowej – od tego momentu Komisja Europejska ma dwa miesiące na to, by ocenić, czy propozycja komitetu spełnia obowiązujące wymagania.

Gdy rejestracja inicjatywy zostanie potwierdzona, komitet może zacząć zbierać podpisy poparcia – co najmniej milion w nie dłużej niż rok. Osoby popierające projekt muszą mieszkać w co najmniej siedmiu różnych krajach UE, a ich podpisy można zbierać również za pośrednictwem internetu – Komisja Europejska udostępniła nawet w tym celu specjalne oprogramowanie.

Jeśli pod Europejską Inicjatywą Obywatelską uda się zebrać milion podpisów, Komisja ma trzy miesiące na jej przeanalizowanie i podjęcie odpowiednich kroków: przedstawienie aktu prawnego, rozpoczęcie badań lub innych działań. Jakąkolwiek decyzję Komisja podejmie, jej powody musi publicznie wyjaśnić. Propozycje zmian prawnych muszą trafić pod obrady Rady Unii Europejskiej lub (w większości przypadków) Parlamentu Europejskiego. Po zatwierdzeniu stają się obowiązujące.

Więcej o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej na stronie http://ec.europa.eu/dgs/secretariat_general/citizens_initiative/docs/guide_eci_en.pdf
stopka strony