europraca • Finlandia

Pomocne strony


Pomogą ci

Ambasada Finlandii w Warszawie
Przygotowujesz się do wyjazdu do Finlandii i masz pytania? Zajrzyj na stronę Ambasady Finlandii w Warszawie. Dowiesz się o co warto zadbać przed wyjazdem. Strona dostępna jest w języku polskim.

Ambasada RP w Helsinkach
Rozważasz wyjazd do Finlandii do pracy? Zajrzyj tutaj. Znajdziesz tu informacje o pobycie i pracy w Finlandii. Informacje dostępne są w języku polskim.

Allianssi  
Allianssi to fińska organizacja młodzieżowa, która ma na celu zwiększenie aktywności i świadomości obywatelskiej wśród młodych osób. Allianssi zajmuje się m.in. organizacją szkoleń, wspieraniem w szukaniu pracy oraz promowaniu mobilności. Strona dostępna jest w języku angielskim.

CIMO – Centrum Mobilności Międzynarodowej
Fińska Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+. Strona dostępna jest w języku angielskim.

Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.

Fiński Departament Imigracji
Chcesz pracować w Finlandii, ale nie wiesz jak to załatwić od strony formalnej? Zajrzyj na stronę Fińskiego Departamentu Imigracji. Tu znajdziesz wszelkie informacje dotyczące tego jak szukać, zmienić lub wypowiedzieć pracę w Finlandii, a także jakie dokumenty i zezwolenia są wymagane przy podejmowaniu zatrudnienia. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Fiński Sąd Pracy
Specjalny sąd powołany do rozpatrywania i rozstrzygania sporów między pracownikami a pracodawcą. Strona dostępna też w języku angielskim.

InfoFinland
Myślisz o przeprowadzce do Finlandii? Chcesz wiedzieć jak wynająć mieszkanie, gdzie szukać kursów językowych, jak wygląda opieka zdrowotna lub jak spędzać czas wolny? Koniecznie przejrzyj stronę Info Finland - to Twoje kompendium wiedzy o życiu codziennym w Finlandii: Strona dostępna jest w wielu wersjach językowych: angielskim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim.

Makupalat – Informacja publiczna
Wyszukiwarka informacji i usług publicznych związanych ze wszystkimi aspektami życia w Finlandii. Strona działa na zasadzie baza linków do najważniejszych instytucji związanych np. z zatrudnieniem, prawem pracy, wyborem kariery, szkoleniami, kształceniem zawodowym itp. W osobnych zakładkach znajdziesz linki w kategoriach tj.: zdrowie, sport, zakwaterowanie, społeczeństwo, kultura itd.

Oszczędzanie
Obawiasz się, że życie w Finlandii może okazać się zbyt drogie? Naucz się oszczędzać! Na tej stronie znajdziesz mnóstwo zabawnych porad o tym jak w ciekawy sposób można trochę zaoszczędzić.

Polski Portal Promocji Eksportu
Zanim zdecydujesz się na wyjazd do Finlandii dowiedz się więcej o tym kraju. Na Portalu Promocji Eksportu znajdziesz „Fiński elementarz” ze wszystkimi praktycznymi informacjami o Finlandii w pigułce. Znajdziesz tu również informacje gospodarcze, handlowe oraz prawne. Strona jest w języku polskim.

System ubezpieczeń społecznych
Strona fińskiego odpowiednika polskiego ZUS. Znajdują się tu informacje o emeryturach oraz o zasiłkach wypłacanych osobom wychowującym dzieci, chorym, bezrobotnym i niepełnosprawnym. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Urząd Skarbowy
Chcesz wiedzieć jak poprawnie odprowadzać podatki w Finlandii? Potrzebujesz formularza, aby złożyć zeznanie podatkowe? Odwiedź stronę fińskiego urzędu skarbowego. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z fińskimi standardami. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Znajdź pracę

Academic Work
Agencja zatrudnienia oferująca pracę studentom i młodym specjalistom posiadającym nie więcej niż pięć lat doświadczenia zawodowego. Academic Work prowadzi zarówno rekrutacje dla klientów zewnętrznych, jak i na stanowiska konsultantów we własnej firmie.

Biuro zatrudnienia
Szukając pracy w Finlandii zacznij właśnie tutaj. Oprócz aktualnych ogłoszeń o wolnych stanowiskach, znajdziesz tu również informacje o szkoleniach, zasiłkach dla bezrobotnych, a także ogólne informacje o podejmowaniu pracy w Finlandii. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Euraxess Finlandia 
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców, którzy poszukują pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach pracy, a także informacje o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona jest w języku angielskim.

EURES
Europejska sieć mobilności zawodowej. Usługi EURES skierowane są zarówno do osób poszukających pracy za granicą, jak i do pracodawców. Strona dostępna jest w wielu językach europejskich, także w języku polskim.

Monster
Znany i lubiany internetowy pośrednik pracy – warto skorzystać! Pozwala na przeglądanie zarówno ogłoszeń lokalnych, jak i krajowych. Monster oferuje również profesjonalne porady zawodowe.

Oikotie
Jesteś gotowy/a na podjęcie pracy w Finlandii? Skorzystaj z wyszukiwarki Oikotie, aby przeglądać oferty w Twojej branży. Część strony dostępna jest także w języku angielskim.

Uranus
Szukasz pracy w finansach, bankowości, handlu, czy informatyce? Zajrzyj na stronę Uranus, aby przeglądać najnowsze oferty w tych oraz w wielu innych branżach. Zarejestruj swoje CV online i stań się widoczny/a dla pracodawców. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Własna działalność

Biuro zatrudnienia
Biuro prowadzi szereg usług dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców. Usługi obejmują m.in. udzielanie praktycznych informacji o otwieraniu własnej działalność, analiza i pomoc przy tworzeniu biznes planu, szkolenia oraz bezpośrednie wsparcie doświadczonych specjalistów. Na przedsiębiorców spełniających kryteria czekają również dotacje na rozpoczęcie działalności. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Centrum Rozwoju Gospodarczego, Transportu i Środowiska
Centra ELY wspierają powstawanie i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w Finlandii poprzez usługi doradcze, szkolenia i dotacje. Strona dostępna jest także w językach angielskim i rosyjskim.

Invest in Finland
Agencja rządowa oferująca profesjonalne usługi w zakresie doradztwa biznesowego dla międzynarodowych firm pragnących zainwestować w Finlandii. Usługi są bezpłatne i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Strona dostępna jest także w językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Ministerstwo Pracy i Gospodarki
Wszelkie usługi związane z otwieraniem własnej firmy pod jednym adresem. Uzyskasz tu informacje m.in. o tym jak uzyskać pozwolenie na prowadzenie działalności, jak założyć i zarejestrować firmę, porady prawne oraz wiele innych cennych narzędzi. Możesz również przeprowadzić czat z doradcą biznesowym!

Polski Portal Promocji Eksportu
Jakie formy działalności gospodarczej funkcjonują w Finlandii? Jak poprawnie rozliczać podatek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w zakładce „ABC Biznesu”. Znajdziesz tu również informacje gospodarcze, handlowe i prawne. Informacje są w języku polskim.

Staże i praktyki

Aarresaari – studenckie biuro kariery
Sieć ma na celu pomaganie ambitnym studentom i absolwentom w planowaniu kariery i zdobywania doświadczenia zawodowego. Centra działają przy 12 uczelniach w całej Finlandii. Skontaktuj się doradcą, aby dowiedzieć się jakie możliwości czekają na ciebie. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

AIESEC
Międzynarodowa organizacja pozwalająca młodym ludziom na odkrycie i rozwijanie swojego potencjału oraz na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego poprzez uczestnictwo w bogatej ofercie praktyk i staży za granicą, w tym także w Finlandii. Link odnosi do strony polskiej.

Graduateland
Internetowa platforma kariery, na której możesz przeglądać najnowsze oferty praktyk i staży, a także utworzyć własny profil zawodowy, aby stać się widocznym dla pracodawców i rekruterów. Znajdziesz tu również inspirując artykuły o karierze. Strona jest w języku angielskim.

IAESTE 
The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience (IAESTE) oferuje studentom polskich uczelni wyższych, głównie kierunków technicznych, wyjazd na płatne praktyki do jednego z ponad 80 krajów świata, w tym także do Finlandii. Link odnosi do strony polskiej.

Staże i praktyki w Finlandii
Myślisz o wyjeździe do Finlandii na staż lub praktyki? Zajrzyj na tę stronę, aby dowiedzieć się jakie są możliwości. Informacje ogólne są po angielsku, a te bardziej szczegółowe tylko po fińsku.

Praca sezonowa

Biuro zatrudnienia
Co roku w Finlandii jest dużo ofert pracy wakacyjnej. Im wcześniej zaczniesz szukać, tym większe masz szanse na znalezienie czegoś ciekawego. Na tej stronie znajdziesz zbiór informacji o tym jak najlepiej szukać. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Kunkoululoppuu
Praca w wakacje to świetna okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego oraz zarobienia paru groszy. Na tej stronie możesz obejrzeć filmiki promujące pracę wakacyjną oraz informacje praktyczne o tym gdzie i jak szukać.

Nordjobb
Masz od 18 do 28 lat? Szukasz pracy sezonowej? Nordjobb pomoże Ci w znalezieniu pracy i zakwaterowania na wakacje. Strona dostępna jest wyłącznie w językach nordyckich.

Odpowiedzialna praca na wakacje
Akcja, której celem jest zachęcanie pracodawców do oferowania młodym ludziom więcej możliwości interesującej pracy wakacyjnej. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Au pair

AuPairWorld
Jak podjąć pracę jako au pair w Finlandii? Jakie warunki trzeba spełnić? Ile wynosi kieszonkowe? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz na stronie AuPairWorld. Strona dostępna jest w językach angielskim i niemieckim.

Fiński Departament Imigracji 
Chcesz pracować jako au pair i nauczyć się języka? Na stronie Fińskiego Departamentu Imigracji w dziale "au pair" znajdziesz ważne informacje o tym, jakie warunki trzeba spełniać, aby móc pracować jako au pair, jak wypełnić formularz zgłoszeniowy, zasady rekrutacji oraz twoje prawa jako au pair. Strona dostępna też w języku angielskim.

#europraca #finlandia

Data utworzenia:

stopka strony