#ukraina
To idzie młodość!
Nastolatkowie z Polski i Ukrainy przez tydzień nie tylko zgłębiali znaczenie samorządności, ale także zorganizowali wspólny koncert w sali Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku.
#storytelling
Opowiedz swoją historię
O korzyściach, jakie współczesna szkoła może czerpać ze storytellingu, opowiada Magdalena Petryniak, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Erasmus+ „TELLaSTORY.
#uczniowe
Bawiąc się w detektywów
Jako że w Polsce idea integracji przez ruch jest stosunkowo mało popularna, twórcy projektu inspiracji szukali u zagranicznych organizacji. – Za cel postawiliśmy sobie stworzenie narzędzi, które będą łatwo skalowalne – opowiada Jakub Kalinowski.
#tradycje
Współczesna moc sobótkowej nocy
Ile razy obchodziliście noc świętojańską w tym roku? – pytam. – Z próbami czy bez? Jeśli z próbami, to dziewięć! – odpowiada Bogdan z uśmiechem.
Teatr, który zbliża
Nad Jeziorem Nidzkim młodzi wymieniali się doświadczeniami, przełamywali bariery na tle kulturowym i prowadzili nieustający dialog. Jak mówią organizatorzy, projekt pozwolił uczestnikom uwierzyć w siebie, co jest szczególnie ważne w kontekście trwającej wojny.
Młodzi na ratunek światu
Czy problemy globalne, takie jak kryzys klimatyczny lub zanieczyszczenie środowiska można rozwiązywać na poziomie lokalnym? Na pewno warto próbować!
Przyszłość planety w naszych rękach
O zaangażowaniu młodzieży w ochronę środowiska i znaczeniu inicjatyw lokalnych Daria Nawrot rozmawia z Małgorzatą Bobrowską – koordynatorką projektu „Eco Heroes” realizowanego w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Mamy wpływ!
Czy młodzi ludzie mogą aktywnie współtworzyć otaczającą rzeczywistość? Jak przekonać ich, że mają realny wpływ na funkcjonowanie i rozwój lokalnych społeczności?
Gra o lepszą przyszłość
O metodach edukacji obywatelskiej, znaczeniu krytycznego myślenia i zaletach grywalizacji Daria Nawrot rozmawia Oleną Garan, koordynatorką projektu “Mistrzowie gry poważnej. Serious gaming dla społeczności lokalnej”, zrealizowanego w ramach programu Erasmus+
Spotkania przy europejskim stole
O znaczeniu współpracy międzynarodowej i otwartości na inne kultury Daria Nawrot rozmawia z Elżbietą Zadrożniak, nauczycielką języka angielskiego z II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach koordynującą projekt Erasmus+ „Join the European table”.
#gruzini
Młodzi Gruzini chcą do Unii
Są zdeterminowani, wykształceni i wiedzą czego chcą. O Europejskich aspiracjach młodych Gruzinów pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.
#ell
Kosmos zamiast zaimków
W dobrze napisanym projekcie języka uczymy się niejako przy okazji. Ważne, by wyczuć, co może zaciekawić uczestników: podróż w głąb ziemi, w kosmos, a może w przeszłość? – podpowiada dr Grażyna Czetwertyńska, członkini jury konkursu European Language Label.
#esport
Sport nie ma granic
Czas wyzbyć się stereotypowego myślenia, że pozyskanie pieniędzy z UE oznacza biurokrację, masę dokumentów i trudności w rozliczaniu – apeluje Sebastian Chmara, były wieloboista i wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który realizował projekty w programie Erasmus+ Sport
#flippery
Flippery – maszyny do nauki
Uczniowie krakowskiego mechanika wiedzą, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdobywane na co dzień umiejętności wykorzystali do stworzenia flipperów – profesjonalnych automatów do gry.
#gum
Wielkie serca dla małych pacjentów
Studenci medycyny wiedzą, jak dobrze wykorzystać pieniądze z Europejskiego Korpusu Solidarności i uprzyjemnić dzieciom pobyt w szpitalu.
#stem
Przedszkolaki naukowcami - eksperymenty w kuchni
Dla jednych zbyt abstrakcyjne, dla innych za nudne. Sposobem na zmianę takiego postrzegania przedmiotów ścisłych jest projekt „Kitchen Lab for Kids”. Eksperyment zaczyna się w kuchni!
#mongolia
Mongolia uczy się na naszych błędach - edukacja włączająca
Polacy i Belgowie uczą mongolskich nauczycieli, jak reagować na potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Projekt „MELINC” ma zmienić nie tylko warunki w mongolskich szkołach, ale przede wszystkim mentalność nauczycieli.
#fundacjajubilo
Teatr ma wielką moc - sztuka przeciwko wykluczeniu
Praktyki teatralne są narzędziem mogącym obalać stereotypy i zbliżać do siebie ludzi, którzy dotychczas nie mieli okazji się spotkać. To właśnie teatr jest dla wrocławskiej Fundacji Jubilo sposobem na pracę przeciwko wykluczeniu.
Opadają maski - nie musisz być idealny
Dom Wypoczynkowy „Bukówka” w Karpaczu. Na matach leżą młodzi ludzie. W tle słychać dźwięki handpanu, instrumentu o magicznym brzmieniu. Trwają zajęcia muzykoterapeutyczne w ramach projektu „Nie musisz być idealny – bądź prawdziwy”.
Remedium na konflikty - mediacja w edukacji
Czy wypracowane na gruncie prawa techniki mediacyjne mają szansę sprawdzić się w pracy z młodzieżą? Jak najbardziej! – udowadniają Marzena Ples i Paulina Opiełka z krakowskiego Stowarzyszenia Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM, które temat mediacji wprowadzają do edukacji młod
#Workcamp
Skok w bok
Są takie miejsca, w których pracownik korporacji nucąc pod nosem chwyta za łopatę, a studentka dziennikarstwa z uśmiechem maluje płot. I oboje przez chwilę zapominają o swoim codziennym życiu, o karierze, kredycie i pogoni za sukcesem.
#taniec
Epidemia tańca
Ogólnopolskie media donoszą, że mieszkańcy Torunia od pewnego czasu zachowują się zupełnie inaczej niż zwykle. Widać to na każdym kroku – w kolejce do kas, na przejściach dla pieszych, w poczekalniach… Wiadomość od anonimowego informatora, którego wysłaliśmy na miejsce, była kró
#Legendarz
Ocalić od zapomnienia
Ludzie tak szybko odchodzą… A wraz z nimi historie, często niezwykłe, magiczne, niepowtarzalne. Jak „ocalić je od zapomnienia”? Dla siebie, dla następnych pokoleń, dla tych, którzy pozostali – często jedynymi – ich świadkami.
#Ekologia
Naturalni wojownicy
Woda mineralna w sklepie, kupiona w upalny dzień – 500 punktów. Reklamówka, w którą pakujesz weekendowe zakupy spożywcze – 300 punktów. Gratulacje, rozbiłeś bank! Teraz przelicz punkty na lata – plastik, który właśnie zafundowałeś ziemi, będzie rozkładał się przez najbliższe kil
#Kraków
Warto rozmawiać!
Urzędnicy – zbyt konserwatywni, młodzież – zbyt mało poważna. Takie łatki przyklejają sobie nawzajem obie strony. A gdyby zamiast bezmyślnego etykietowania spróbować… porozmawiać?
#Przedsiębiorczość
Trampolina do sukcesu
„Jak praca, to tylko we własnej firmie” – mówią jedni. „Nie ma to jak na etacie!” – twierdzą inni. Kto ma rację? Gdy ma się kilkanaście lat – nie sposób powiedzieć. Ale temat zgłębić warto. Do udziału w projekcie tłumaczącym krok po kroku czym jest przedsiębiorczość i jak
#Niepełnosprawność
Bez strachu w dorosłe życie
Dorosłe życie to nie lada wyzwanie! Nagle samemu trzeba zatroszczyć się o gotowanie obiadów, sprzątanie łazienki, nie wspominając o codziennym chodzeniu do pracy… Start w dorosłość jest jeszcze trudniejszy dla młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną.