CzytelniaInternet

Tysiące Polaków realizuje projekty - w Polsce i za granicą. My je opisujemy - przystępnie, krótko, ciekawie. W tym dziale znajdziesz też felietony, artykuły i wywiady z wolontariuszami, studentami, stażystami, którzy na własnej skórze przekonali się, że Europa + wyobraźnia bez granic to zaraźliwie inspirująca mieszanka przygodowa.

Artykuły • Felietony • Reportaże (15)
#dezinformacja

(Dez)informacja w demokracji

Na wynik wyborów prezydenckich w Polsce dezinformacja decydującego wpływu nie miała, ale wybory w innych krajach nie pozostawiają złudzeń: działania dezinformacyjne stanowią coraz większe zagrożenie dla procesów demokratycznych - pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.

#dezinformacja

Wyzwanie: fałszywe informacje

Czym jest efekt iluzorycznej prawdy? Po czym rozpoznać treści generowane przez AI? Jak nie dać się wkręcić w internetowe manipulacje? Podpowiada Kamil Oleszkiewicz.

#działanie

Spadkobiercy pionerów

Zrób pierwszy krok w świat wolontariatu ze Stowarzyszeniem Promocji Wolontariatu! Workcampy w Polsce i za granicą to szansa na rozwój, pomoc i międzykulturowe przyjaźnie.

#wolontariat

Praca łączy

Marzysz o podróżach niskim kosztem? Workaway otwiera drzwi do świata wolontariatu! Pomagaj, ucz się i mieszkaj za granicą – w ponad 170 krajach czeka na Ciebie przygoda.

#podróże

Podróżuj i zarabiaj

Podróżuj, zdobywaj doświadczenie i zarabiaj dzięki portalowi Working Traveller. Wolontariat lub płatna praca za granicą? Sprawdź, dokąd możesz ruszyć już dziś!

#KE

Konsultacje społeczne w sprawie budżetu UE

Komisja Europejska rozpoczęła szerokie konsultacje społeczne na temat kolejnego długoterminowego budżetu Unii Europejskiej.

#wiemcorobić

#wiemcorobić

Czym jest child grooming? Na czym polega sextortion? Jakie zagrożenia czyhają na młodych ludzi w internecie? Odpowiedzi na te pytania udzielają pomysłodawcy kampanii społecznej #wiemcorobić. 

#AI

Maszyny i ludzie

Jak nie dać się wyeliminować robotom i sztucznej inteligencji oraz budować wspólne środowisko pracy? Odpowiedź przynosi międzynarodowy projekt „BAI”.

#cyberbezpieczenstwo

Zagraj w bezpieczeństwo

Jak sprawić, by młodzież była ostrożniejsza w sieci? Nauczyciele z Torunia, wspólnie z partnerami z zagranicy i uczniami, stworzyli grę pozwalającą sprawdzić wiedzę na temat cyberzagrożeń.

#20latPolskiwUE

20 lat Polski w UE

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce stworzyło serwis internetowy poświęcony obchodom 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na stronie można znaleźć m.in. kalendarz wydarzeń towarzyszących jubileuszowi. 

#chatgdp,

Chat? Nie taki znowu czad

– Nie dość że nie potrafi odróżnić informacyjnego ziarna od plew, to i researcherka z niej mierna – koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater testuje możliwości sztucznej inteligencji.

#Ankieta

Ankieta: Strategia UE na rzecz młodzieży

Pracujesz z młodymi ludźmi? Działasz w organizacji młodzieżowej? Wypełnij ankietę i włącz się w proces ewaluacji Strategii UE na rzecz młodzieży!

#europeanlanguagelabel2022

Dobry klimat do nauki języka

Jak połączyć edukację online z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a przy tym nauczyć młodzież obcego języka, opowiada Adam Stępiński, nauczyciel LO w Tarnobrzegu i laureat nagrody European Language Label 2022.

#Niepołomice

Kosmiczni przewodnicy

Wyobraź sobie, że nagle lądujesz na nowej planecie. Nie masz pojęcia, jakie zasady na niej panują ani jak się poruszać po nieznanym terenie. Zupełny kosmos! Tak właśnie czują się seniorzy w zetknięciu z Internetem. 

#WyjśćZKryzysuSilniejszym

Wyjść z kryzysu silniejszym

Eurodesk postanowił zbadać wpływ pandemii na należące do tej sieci organizacje. Na pytania ankiety opracowanej przez biuro Eurodesku – Eurodesk Brussels Link – odpowiedziało 90 uczestników z 18 krajów.