Mobilność Fundusze Aktywność

Informacja europejska dla młodzieży

konkurs foto

Konkurs fotograficzny Komisji Europejskiej

Jakie wartości UE są dla Ciebie ważne? Pokaż je na zdjęciu! więcej »

wolontariat

Weź udział: Portugalskie pomaganie

Spędź rok na południu Portugalii, pracuj z młodzieżą, poznawaj nową kulturę. A to wszystko na wolontariacie EKS! więcej »

nagroda

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman

4 sierpnia ruszył nabór zgłoszeń do Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman. Otrzymują ją osoby szczególnie zasłużone w działania na rzecz dzieci. więcej »

pociąg

Konkurs „Dookoła Europy”

Ułóż propozycję podróży koleją, która w 3 dni obejmie jak najwięcej krajów Unii Europejskiej i wygraj atrakcyjne nagrody! więcej »

konkurs

Nagroda dla solidarnych podczas pandemii

Czy podczas ostatnich miesięcy zaangażowałeś/aś się w inicjatywę solidarnościową w walce z kryzysem COVID-19? Możesz zdobyć prestiżową nagrodę i 10 tysięcy euro! więcej »

walia

Weź udział: Na rok do Walii

12 miesięcy w Wielkiej Brytanii to gwarancja podszkolenia języka i nawiązania przyjaźni na całe życie! więcej »

jak aplikować do programu

Weź udział: Webinarium o aplikacji do programu „Europa dla obywateli”

W związku ze zbliżającym się naborem wniosków, organizatorzy zapraszają do udziału w bezpłatnym webinarium pt. „Aplikacja bez problemu!”. więcej »

dziennikarstwo

Weź udział: Wyjazd studyjny dla początkujących dziennikarzy

Jesteś dziennikarzem zainteresowanym tematyką uchodźczą, migracyjną i wielokulturową? Czeka Cię inspirująca podróż do Finlandii! więcej »

okładka publikacji

Rynek pracy dla młodych - analiza

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy podsumowuje sytuację młodzieży na światowym rynku pracy. Tematem przewodnim publikacji jest technologia i rynek pracy w przyszłości. więcej »

wolontariuszka

Weź udział: Wolontariat w portugalskim raju

Spędź 7 miesięcy na Maderze i zaangażuj się w różnorodne aktywności: od organizowania turniejów sportowych, do pisania tekstów do uniwersyteckiego magazynu. więcej »

wolontariat

Weź udział: Zakochaj się w Sycylii

Zamieszkaj przez rok na wyspie słońca i spraw, by lokalni mieszkańcy mogli wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. więcej »

wolontariuszka

Weź udział: Xylokastro czeka na wolontariusza!

Zostało tylko jedno miejsce dla osoby, która rozpocznie swoją wielką grecką przygodę jako mentor lokalnej młodzieży. więcej »

8413252.jpg

Granty: Exchange Program to the US

Exchange Program to the US: granty naukowe dla pracowników polskich uczelni oraz jednostek naukowo-badawczych więcej »

szkolenie

Weź udział: Wspieraj aktywne obywatelstwo młodych

Chcesz dowiedzieć się jak propagować wśród młodych ludzi świadome, aktywne postawy? Czekają bezpłatne warsztaty online! więcej »

warsztaty online

Weź udział: Współpraca młodzieży - międzynarodowa konferencja

Spotkaj się (wirtualnie!) z pracownikami młodzieżowymi z Grupy Wyszehradzkiej i razem opracujcie strategię działań na rzecz młodych ludzi. więcej »

Logo_Wzmocnij.png

Granty: WzMOCnij swoje otoczenie

WzMOCnij swoje otoczenie: wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych więcej »

europejska młodzież

Weź udział: Dołącz do Europejskiego Dialogu Młodzieżowego

Europejskie Forum Młodzieży zaprasza organizacje młodzieżowe do włączenia się we wspólne działania na rzecz młodych ludzi. więcej »

stażysta

Weź udział: Praktyki w Belgii

Europejska Agencja eu-LISA poszukuje stażystów. Jeśli wyśmienicie znasz angielski, potrafisz dobrze planować, a do tego chcesz przez pół roku mieszkać w Brukseli – aplikuj! więcej »

00001.png

Granty: Moja Mała Ojczyzna

„Moja Mała Ojczyzna”: granty na działania lokalne, poprawę przestrzeni publicznej i budowanie dobra wspólnego więcej »

Trzeci nabór do Erasmusa

Trzeci nabór do Erasmusa

Komisja Europejska właśnie ogłosiła, że jeszcze w tym roku odbędzie się dodatkowy nabór do programu Erasmus+ i zostaną przyznane dodatkowe środki. więcej »

młodzi ludzie

Weź udział: Światowe Forum na rzecz Demokracji

Dołącz do grona 50 młodych ludzi z całej Europy i wspólnie zastanówcie się nad tym, czy demokracja zdoła ocalić środowisko. więcej »

warsztaty dziennikarskie

Weź udział: Młodzieżowe warsztaty dziennikarskie

Masz od 21 do 30 lat i pasjonujesz się dziennikarstwem? Czekają inspirujące (i darmowe!) warsztaty M100 Young European Journalists. więcej »

eacea-logo_0.jpg

Granty: Europejska młodzież razem 2020

Europejska młodzież razem 2020: granty na utworzenie europejskich sieci organizacji młodzieżowych, działających międzynarodowo i lokalnie więcej »

wolontariuszka

Weź udział: Wolontariat w Raminie

Wielokulturowość i różnorodność: oto priorytety organizacji Gutshaus Ramin, która działa na pograniczu polsko-niemieckim. więcej »

praca z młodzieżą

Weź udział: Praca z młodzieżą od podstaw

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pracować z młodymi ludźmi, weź udział w masowym otwartym kursie online (MOOC). Zupełnie bezpłatnie! więcej »

konkgres rozwoju systemu edukacji

Weź udział: III Kongres Rozwoju Systemu Edukacji

Warsztaty tematyczne, ciekawe wykłady, rozstrzygnięcie konkursu EDUinspiracje... To wszystko czeka na uczestników Kongresu Rozwoju Systemu Edukacji, który w tym roku odbędzie w formule online. więcej »

wolontariuszka

Weź udział: Wolontariat w klubie angielskim... na Węgrzech!

Podczas wolontariatu EKS odkryjesz Szeged, nazywane węgierskim miastem słońca i pomożesz młodzieży w nauce języka. więcej »

praca młodzieży

Wsparcie młodych na rynku pracy

Plan, stworzony przez Komisję Europejską, ma pomóc młodym ludziom w pełnym wykorzystaniu ich potencjału na rynku pracy.  więcej »

grafik

Weź udział: Staż dla grafika [BRUKSELA]

Photoshopa masz w małym palcu i zawsze chciałeś/aś pracować w międzynarodowym środowisku? Aplikuj na staż w belgijskim biurze Eurodesk! więcej »

edlogo20212025.jpg

Granty: Granty na działalność punktów Europe Direct

Granty na działania informacyjne i promocyjne dotyczące Unii Europejskiej w ramach sieci punktów Europe Direct, przyznawane na lata 2021-2025. więcej »

szkolenia

Weź udział: Bezpłatne webinaria eTwinning

Spotkania, skierowane do nauczycieli, będą poświęcone m.in. nowoczesnym technologiom oraz problemom społecznym w projektach eTwinning. więcej »

meetandcode_blue.jpg

Granty: Meet and Code

Granty dla organizacji pozarządowych na wydarzenia online dotyczące kodowania, realizowane dla dzieci i młodzieży. więcej »

spotkanie

Weź udział: Europejska Młodzież Razem - nabór na projekty

Rusza nabór na projekty Akcji 3 na poziomie centralnym. Skorzystaj z grantu i zorganizuj wymianę transgraniczną lub nieformalne szkolenie! więcej »

studentka

Rusza nowy Europass

1 lipca 2020 r. Europass zmienił się w nowoczesne narzędzie do efektywnego poszukiwania pracy, wykształcenia, możliwości edukacyjnych i zawodowych na rynku europejskim. więcej »

okładka publikacji

Globalna edukacja 2020: raport

Najnowsza publikacja UNESCO skupia się na uczniach, którzy zostali wykluczeni z procesu edukacji, również z powodu pandemii koronawirusa. więcej »

discovereu

Wygrywaj z #DiscoverEU

Rusza konkurs skierowany do uczestników programu #DiscoverEU. Co miesiąc czeka na Was nowe wyzwanie, dlatego co miesiąc macie szansę wygrać nagrodę o wartości 100 euro! więcej »

studentka

Weź udział: Akademia Młodych Liderek Biznesu V4+

Jesteś młodą, ambitną kobietą? Czeka na Ciebie prestiżowy program, który da Ci umiejętności miękkie i biznesowe, niezbędne na rynku pracy. więcej »

conasniezabije.jpg

Co nas nie zabije, to nas wzmocni

Nie dość że z powodu pandemii konsultanci Eurodesku z dnia na dzień musieli zaprzestać bezpośrednich działań informacyjnych, to jeszcze ich komunikaty zmieniły się o 180 stopni. Zamiast informować więcej »

MSZ.jpg

Granty: Polska pomoc humanitarna i rozwojowa w odpowiedzi na pandemię COVID-19

Dofinansowanie projektów wdrażających różne formy wsparcia humanitarnego i rozwojowego wybranych regionów i państw świata. więcej »

salto

Źródło inspiracji dla młodzieży

Platforma Participation Resource Pool zawiera przydatne materiały i opisuje trendy w zakresie uczestnictwa młodzieży. więcej »

UNICEF_3.jpg

Granty: Program stażowy UNICEF

Program oferuje studentom, doktorantom i młodym absolwentom płatne staże, które są okazją do zdobycia doświadczenia w pracy UNICEF. UNICEF działa w różnych obszarach, które można podzielić na trzy główne filary: program i po więcej »

młodzież ma głos

Weź udział: Międzynarodowa Konferencja Młodych

Czy masz swoje zdanie i wierzysz, że przyszłość leży w rękach młodzieży? W takim razie nie może Cię zabraknąć na konferencji młodych w Szwecji! więcej »

wolontariuszka

Weź udział: Wolontariat na wyspie słońca

Zamieszkaj na Sycylii i działaj na rzecz lokalnej społeczności: promuj ekologię i kulturę. więcej »

grecja

Weź udział: Wielki grecki wolontariat

Wolontariat kulturalno-informacyjny w Grecji „The Social Challenges – Solidarity Heroes: Let’s develop social sensitivity” sprawi, że staniesz się mentorem dla lokalnej młodzieży! więcej »

Eurodesk

Eurodesk: tak było w 2019 r.

W 2019 r. działania Eurodesku dotarły do 1,5 miliona młodych ludzi w 36 krajach. Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze działo się w naszej sieci? Najnowszy raport, podsumowujący poprzedni rok, jest już dostępny!  więcej »

grafika

Otwarcie UE: sprawdź, gdzie możesz jechać

Dzięki platformie Re-open EU dowiesz się o tym, jakie obostrzenia dotyczące turystyki obowiązują w kraju, do którego chcesz pojechać. więcej »

madryt

Weź udział: Pomagaj młodym w Madrycie

Hiszpania wzywa! Poszukiwane są kreatywne osoby, które lubią pracę z dziećmi i młodzieżą. więcej »

wolontariat chorwacja

Weź udział: Pomagaj w Chorwacji

Nie masz planów na jesień? Pracuj z młodzieżą na Istrii – to będą dwa miesiące pełne słońca! więcej »

grupa

Weź udział: Jak finansować działania młodzieży?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programie Erasmus+, weź udział w masowym otwartym kursie online (MOOC). Zupełnie bezpłatnie! więcej »

staż

Weź udział: Europejska Agencja Leków rekrutuje na staż

Spędź 10 miesięcy w Amsterdamie i stań się częścią agencji, która kontroluje bezpieczeństwo leków. więcej »

thought-catalog-505eectW54k-unsplash.jpg

Weź udział: Webinarium o inicjatywie Erasmus+ Virtual Exchange

Jakie możliwości dla polskich uniwersytetów i organizacji młodzieżowych oferują wirtualne wymiany? więcej »

ekologia

Weź udział: Zielony ład w kulturze [webinarium]

Creative Europe Desk Polska zaprasza do udziału w spotkaniu online dotyczącym organizowania wydarzeń kulturalnych przyjaznych naturze. więcej »

fundacja-batorego-logo.png

Granty: Fundusz Solidarnościowy Działaj Dalej

Wsparcie finansowe dla organizacji społecznych działających w obszarach priorytetowych Fundacji im. Stefana Batorego więcej »

stażystka

Weź udział: Praktyki w Europejskiej Komisji Podróży

Uważasz, że Europa jest piękna i chcesz promować ją jako ciekawą destynację turystyczną? Te praktyki są dla Ciebie! więcej »

miasto przyjazne dla niepełnosprawnych

Nagroda Access City 2021

Do zdobycia tytuł najbardziej przyjaznego miasta dla osób z niepełnosprawnościami, w tym także dla osób starszych. więcej »

koronawirus

Poznaj bohaterów akcji #EuropeansAgainstCovid19

"Najważniejsze w życiu jest to, co dajesz innym", mówi Rasmus z Danii, który pomaga w codziennych obowiązkach osobom dotkniętym pandemią koronawirusa. Poznaj historie innych europejskich bohaterów! więcej »

webinarium

Weź udział: Unijna współpraca według młodych

Chcesz, żeby decydenci usłyszeli Twój głos? Zaproponuj, jak młodzi ludzie mogą kształtować współpracę pomiędzy krajami należących do UE. więcej »

wolontariat w szawajcarii

Weź udział: Przygoda w Szwajcarii

Wolontariat w otoczeniu alpejskich krajobrazów? Do wyboru aż 5 projektów! więcej »

publikacja

Zielona informacja młodzieżowa

Aż 67% młodych osób uważa, że działania na rzecz klimatu powinny być priorytetem dla Unii Europejskiej. Odpowiedzią na te potrzeby jest najnowsza publikacja Eurodesku i ERYICA. więcej »

stażysta

Weź udział: Staż w ESN (Belgia)

Spędź 6 miesięcy w Brukseli i zobacz, jak od podszewki wygląda praca w największej organizacji studenckiej: Erasmus Student Network! więcej »

digitalizacja

Weź udział: Europejczycy w sieci

Jak sprawić, by po przeniesieniu działań do sieci, odbiorcy wciąż mieli do nich łatwy dostęp? Dowiesz się tego podczas dwudniowych warsztatów online zorganizowanych przez Europejski Komitet Regionów. więcej »

porady eksperta

Weź udział: Zaprojektuj działanie - część 4

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie realizacji projektów w programie "Europa dla obywateli", nowy cykl wykładów eksperckich jest dla Ciebie! więcej »

natura

Weź udział: Konsultacje na rzecz klimatu

Przyszłość naszej planety nie jest Ci obojętna? Wypełnij ankietę, przygotowaną w ramach Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu. więcej »

wolontariat

Weź udział: Workcampy w Niemczech

Masz dość siedzenia za biurkiem? Wykorzystaj siłę swoich mięśni na workcampie w Niemczech – pomoc potrzebna jest przy remoncie budynków. więcej »

staż w grecji

Weź udział: Staż w CEDEFOP (Grecja)

Rozwijaj swoją karierę na stażu w Europejskim Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP) z siedzibą w Salonikach. więcej »

wolontariuszka

Weź udział: EKS w Limoges

9 miesięcy we Francji sprawi, że nawiążesz nowe znajomości, pomożesz w promowaniu inicjatyw europejskich i podszkolisz swój francuski! więcej »

wolontariusz

Weź udział: Wolontariat na La Palmie

Spędź 4 miesiące na Wyspach Kanaryjskich, podczas których zrealizujesz swój własny projekt i pomożesz lokalnej społeczności. więcej »

ekologia

Weź udział: Młodzieżowa Rada Ekologiczna rekrutuje

Weź sprawy w swoje ręce i zostań jednym z 32 młodych ekoradnych w Ministerstwie Środowiska! więcej »

grafika

Zaprojektuj logo

Chcesz dać upust swojej kreatywności? Zaprojektuj logo European Quality Label i wygraj ciekawe nagrody! więcej »

webinarium

Weź udział: Programy wsparcia finansowego dla szkół - webinarium

Chcesz dowiedzieć się, jakie programy i inicjatywy wspierają edukację i funkcjonowanie szkół? Weź udział w spotkaniu online z ekspertką! więcej »

kobieta i mężczyzna

Weź udział: Staż na rzecz równości płci

Czeka ciekawa oferta – możesz zostać stażystą/ką w jedynej agencji Unii Europejskiej, która skupia się wyłącznie na kwestii równouprawnienia płci. więcej »

europa dla obywateli

Weź udział: Zaprojektuj działanie - część 3

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie realizacji projektów w programie "Europa dla obywateli", nowy cykl wykładów eksperckich jest dla Ciebie! więcej »

zrób zdjęcie na konkurs

Europe in My Region

Zaprezentuj ciekawy projekt sfinansowany ze środków unijnych i wygraj szkolenie komunikacyjne w Brukseli. więcej »

mobilność

Weź udział: I'm World Mate - Targi Mobilności

Jeśli ciągle marzysz o podróżach, targi mobilności są propozycją dla Ciebie! Tym bardziej, że wszystkie spotkania odbędą się online. więcej »

natura

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Los ludzkości jest ściśle związany z różnorodnością biologiczną. Jest ona niezbędna do zapewnienia ludzkości dobrobytu, zmniejszenia ubóstwa poprzez dostarczanie podstawowych dóbr i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. więcej »

muzyka

Młode gwiazdy z Europy

W czasie, kiedy wszystkie obiekty koncertowe pozostają zamknięte, platforma Liveurope promuje wschodzących artystów europejskich przez internet. więcej »

inicjatywa

Weź udział: Dowiedz się więcej o europejskiej inicjatywie obywatelskiej

Czy wiesz, że dzięki inicjatywie obywatelskiej możesz wpłynąć na życie milionów Europejczyków? Weź udział w webinarze i dowiedz się, jak to działa! więcej »

dziennikarka

Weź udział: Youth4Regions

Trwa rekrutacja do kolejnej edycji programu Youth4Regions. Opowiedz o tym, jak fundusze europejskie zmieniły Twoje otoczenie i wygraj szkolenie dziennikarskie w Brukseli. więcej »

webinar

Weź udział: Zaprojektuj działanie - część 2

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie realizacji projektów w programie "Europa dla obywateli", nowy cykl wykładów eksperckich jest dla Ciebie! więcej »

liderzy młodzieży

Weź udział: AKCJA 4.0 - szkolenie dla liderów/ek młodzieżowych

Fundacja Tu i Tam szuka 12 zmotywowanych młodych osób z Lublina i okolic, które chcą zdobyć doświadczenie w obszarze działań społecznych i obywatelskich. więcej »

europa nostra

Europa Nostra - wirtualna agora

Platforma Europa Nostra pozwala dzielić się ciekawymi inspiracjami w dziedzinie kultury. I to wszystko bez wychodzenia z domu! więcej »

okładka publikacji

Sytuacja młodzieży LGBTI w Europie

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) po 8 latach powtarza ankietę dotyczącą sytuacji młodych ludzi LGBTI w Europie. więcej »

przedsiębiorca

Konkurs dla młodych przedsiębiorców

Masz pomysł na biznes, który wpisuje się w co najmniej jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 albo już prowadzisz taki biznes? Weź udział w Youth Citizen Entrepreneurship Competition! więcej »

staż

Weź udział: Staż w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

Zobacz od podszewki, jak kontroluje się instytucje korzystające ze środków wspólnotowych. Czekają ciekawe praktyki w Luksemburgu! więcej »

wolontariuszki

Weź udział: Międzynarodowy projekt w Polsce

Marzysz o przygodzie jako wolontariusz, ale boisz się wyjazdu za granicę? Nie martw się! W ramach Europejskiego Korpusu Solidarności możesz spędzić dwa miesiące w Lesznie, pracując razem z grupą międzynarodowych wolontari więcej »

motywacja

Weź udział: Trenerze, naucz się motywować

Webinarium skierowane jest do doświadczonych trenerów, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat coachingu i jego zastosowania podczas zajęć z młodzieżą. więcej »

stop mowie nienawiści

Stop mowie nienawiści w sieci

Rada Europy opublikowała nową wersję podręcznika, który porusza kwestie mowy nienawiści i praw człowieka. więcej »

mat. organizatorów

Weź udział: Zielona informacja młodzieżowa - webinarium

Informacja młodzieżowa w czasach kryzysu klimatycznego – to temat spotkania organizowanego przez Eurodesk i Europejską Agencję ds Informacji i Doradztwa dla Młodzieży. Spotkanie związane jest z wydaną przez obie si więcej »

inspiracja

Zostań EDUinspiratorem

Działasz, upowszechniasz, inspirujesz? Zgłoś się do konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji! więcej »

okładka publikacji

Jak reprezentowani są młodzi Europejczycy?

Czy młodzież bierze udział w procesach demokratycznych? Tę kwestię bada najnowsza publikacja Komisji Europejskiej i Ecorys. więcej »

konkurs fotograficzny

CEDEFOP Photo Award

Pokaż w obiektywie swoje doświadczenia edukacyjne – to cel konkursu fotograficznego, skierowanego do uczniów szkół zawodowych. więcej »

wolontariat

Weź udział: Wolontariat na Łotwie

Jeśli znudziło Ci się siedzenie w domu i nie możesz doczekać się nowej przygody, zobacz propozycję Europejskiego Korpusu Solidarności. więcej »

projekty młodzieżowe

Weź udział: Zaprojektuj działanie

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie realizacji projektów w programie "Europa dla obywateli", nowy cykl wykładów eksperckich jest dla Ciebie! więcej »

yema

Youth Exchange Mobile App

Czy organizowanie wymian młodzieży lub innych projektów może być prostsze? Z pomocą przychodzi aplikacja, dzięki której wszystkie ważne informacje dla uczestników są w jednym miejscu. więcej »

konkurs dla dziennikarzy

EDUinspiracje Media 2020

Czy jesteś dziennikarzem, który w swojej pracy porusza problematykę związaną z programami zarządzanymi przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji? Zgłoś się do konkursu EDUinspiracje Media! więcej »

spotkanie młodzieży

Weź udział: Młodzi widzialni

Jak sprawić, by głos młodzieży był słyszany? O swoich strategiach podczas bezpłatnego webinarium opowiedzą aktywiści z Estonii i Irlandii. więcej »

creative writing

Weź udział: Liderzy piszą kreatywnie

Czy wiesz, na czym polega metoda "Pokaż, a nie mów"? Jeśli nie, dowiesz się tego na bezpłatnym kursie kreatywnego pisania! więcej »

niw.jpg

Granty: Wsparcie doraźne NGO - przeciwdziałanie skutkom covid-19

Program Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w zakresie przeciwdziałania skutkom COVID-19 więcej »

festival scope

Poznaj sąsiadów swoich sąsiadów

Unijna inicjatywa umożliwia młodym ludziom z Europy, Afryki i obszaru Morza Śródziemnego bezpłatny dostęp do kina niezależnego. więcej »

Zielony rynek

Weź udział: Zielony rynek pracy dla młodych

Szkolenie zapewni pracownikom młodzieżowym nowe kompetencje w dziedzinie doradztwa zawodowego. więcej »

misja UE

Weź udział: Misja UE: wygrajmy z rakiem

Komisja Europejska organizuje sesję dyskusyjną online, w której mogą wziąć młodzi Europejczycy w wieku 13-30 lat. więcej »

eea_300x230.png

Granty: Fundusze EOG: Ochrona ekosystemów

Dotacje na ochronę ekosystemów i podnoszenie świadomości społecznej w zakresie zmian klimatu i możliwości działań zapobiegawczych. więcej »