Czytelnia

Tysiące Polaków realizuje projekty - w Polsce i za granicą. My je opisujemy - przystępnie, krótko, ciekawie. W tym dziale znajdziesz też felietony, artykuły i wywiady z wolontariuszami, studentami, stażystami, którzy na własnej skórze przekonali się, że Europa + wyobraźnia bez granic to zaraźliwie inspirująca mieszanka przygodowa.

Artykuły • Felietony • Reportaże (12)
#działanie

Lekcja samodzielności

Maja wyemigrowała na rok do Londynu, aby innym migrantom pomagać w odnalezieniu się na miejscu. Przeczytaj, czego nauczyło ją to doświadczenie.

#pomaganie

Skok na głęboką wodę

O tym, jak uczeń liceum z dnia na dzień wcielił się w rolę nauczyciela szkoły językowej opowiada Szymon, który na wolontariat wyruszył na jedną z malowniczych wysp Indonezji.

#workcamp

Pomaganie wciąga

Zaczęło się od pomysłu na urozmaicenie wakacji, a skończyło na wielomiesięcznej przygodzie z wolontariatem. O tym, co daje udział w workcampach SCI opowiada Mariia.

#wolontariat

Lekcja wdzięczności

O pracy w slumsach na drugim końcu świata, która stała się inspiracją do podjęcia nowych studiów – opowiada Małgorzata, uczestniczka wolontariatu misyjnego w Afryce.

#działanie

Integracja międzykulturowa w najlepszym wydaniu

Udział w międzynarodowym workcampie może być świetną okazją do rozwijania swoich zainteresowań naukowych, o czym przekonała się Aleksandra, uczestniczka projektów AEVSO.

#pomaganie

Po prostu być

O tym, że wyruszając na wolontariat, otrzymujemy niekiedy więcej, niż dajemy – opowiada Edyta, uczestniczka misji realizowanej w boliwijskim domu dziecka.

#wolontariat

Efekt motyla

Czasem drobne decyzje potrafią przynieść wielkie zmiany. O projekcie w Rumunii, który okazał się być przygodą życia opowiada Ania, wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności.

#storytelling

Opowiedz swoją historię

O korzyściach, jakie współczesna szkoła może czerpać ze storytellingu, opowiada Magdalena Petryniak, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Erasmus+ „TELLaSTORY.

#uczniowe

Bawiąc się w detektywów

Jako że w Polsce idea integracji przez ruch jest stosunkowo mało popularna, twórcy projektu inspiracji szukali u zagranicznych organizacji. – Za cel postawiliśmy sobie stworzenie narzędzi, które będą łatwo skalowalne – opowiada Jakub Kalinowski.

#nauka

Gdyby świat był inny...

Działalność wybitnego fizyka i artysty Andrzeja Dragana stała się impulsem do spotkania młodych ludzi z siedmiu państw z Europy, w tym krajów Grupy Wyszehradzkiej. Cel? Dotknąć świata nauki z innej perspektywy.

#flippery

Flippery – maszyny do nauki

Uczniowie krakowskiego mechanika wiedzą, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdobywane na co dzień umiejętności wykorzystali do stworzenia flipperów – profesjonalnych automatów do gry.

#gum

Wielkie serca dla małych pacjentów

Studenci medycyny wiedzą, jak dobrze wykorzystać pieniądze z Europejskiego Korpusu Solidarności i uprzyjemnić dzieciom pobyt w szpitalu.