eurostudia • Malta

Studia na Malcie

Według światowych rankingów ta wyspa na Morzu Śródziemnym to jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. Do czołówki – co najmniej europejskiej – stara się też dołączyć największy miejscowy uniwersytet, który już teraz może się pochwalić bogatym zapleczem naukowym i dużą liczbą zagranicznych studentów.


System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. Na Malcie studiować można na Uniwersytecie Maltańskim lub Maltańskim Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii (MCAST). Pierwsza z tych szkół ma 14 wydziałów, należy do niej również wiele interdyscyplinarnych instytutów i centrów naukowych. Na Uniwersytecie Maltańskim studiuje ok. 11,5 tys. osób, w tym 1000 stanowią obcokrajowcy z 92 krajów. MCAST ma 6 wydziałów i oferuje ok. 180 kierunków. 
 

Stopnie akademickie. Studia I stopnia na Uniwersytecie Maltańskim trwają od roku lub dwóch (po których uzyskuje się różnego rodzaju dyplomy i certyfikaty) do trzech lub czterech lat – w tym przypadku naukę kończy się zdobyciem tytułu licencjata (bachelor, o profilu akademickim lub zawodowym). Studia II stopnia – magisterskie – trwają zwykle rok lub dwa lata (dyplom postgraduate certificate, postgraduate diploma lub master), po nich można kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Wyszukiwarkę kierunków na Uniwersytecie Maltańskim znajdziesz tutaj. Informacje o ofercie Maltańskiego Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii można znaleźć w broszurze wydanej przez tę uczelnię.

Rekrutacja - wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i dokumenty. Warunki przyjęcia na studia zależą od wybranego kierunku – generalnie jednak wystarczy zdana matura (na Malcie nazywana MATSEC – Matriculation Certificate Examination). Starania o miejsce na studiach I stopnia należy zacząć od przesłania uwierzytelnionej kopii świadectwa dojrzałości do Malta Qualification Recognition Information Centre (MQRIC). Jeśli dokument zostanie zaakceptowany, można wypełniać formularze aplikacyjne – zwykle dostępne on-line (na Uniwersytecie Maltańskim tutaj) – oraz kompletować pozostałe dokumenty. Niezbędne będą: odpowiedni certyfikat znajomości jęz. angielskiego, kopia dowodu tożsamości, zaświadczenie z MQRIC oraz kopie świadectw. W wyjątkowych przypadkach możesz zostać poproszony o zadeklarowanie posiadania odpowiednich środków na utrzymanie oraz przedstawienie zaświadczeń lekarskich.

Terminy. Jeśli zamierzasz rozpocząć studia od semestru zimowego, dokumenty musisz złożyć do końca czerwca.

Egzaminy. Nie obowiązują.

Znajomość języka, certyfikaty

Uniwersytet Maltański nie wymaga od zagranicznych studentów znajomości maltańskiego, bo oferuje im kierunki z wykładowym angielskim. Uczelnia akceptuje certyfikaty IELTS, TOEFL i Cambridge. Dokładne wymagania w tym zakresie znaleźć można na stronie uczelni.

Pozwolenie na pobyt

By móc studiować na Malcie, musisz uzyskać pozwolenie na pobyt (bez niego możesz mieszkać na wyspie maksymalnie 3 miesiące). Dokument jest ważny przez rok lub cały okres trwania studiów. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie Identity Malta.
 

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Studia I stopnia na Uniwersytecie Maltańskim są dla obywateli UE bezpłatne. Inaczej jest w przypadku studiów II stopnia – tu obowiązuje czesne, ale stosunkowo niewysokie, za semestr płaci się zwykle 400 euro. Więcej informacji na temat czesnego znaleźć można na stronie uczelni.

Utrzymanie i zakwaterowanie. Uniwersytet Malty oferuje miejsca w swoim akademiku – położonym zaledwie 2 km od uczelni kompleksie The Malta University Residence. Warunki są dobre, w każdym pokoju jest darmowy internet. Do użytku wspólnego jest też basen i boisko do koszykówki. Ceny nie są jednak niskie – za semestr zapłacić trzeba od 1,5 do 4 tysięcy euro, w zależności od standardu pokoju i rodzaju studiów. Warto rezerwować z wyprzedzeniem – wtedy ceny są niższe. Generalnie życie na Malcie nie jest drogie – za utrzymanie i zakwaterowanie będziesz musiał zapłacić ok. 1000 euro miesięcznie. Uczelnie szacują, że ok. 500 euro pochłonie opłata za pokój (na wolnym rynku), 250 – jedzenie, 80 euro zapłacisz za książki i pomoce naukowe, kolejnych kilkadziesiąt za telefon i transport, oraz ok. 200 za przyjemności w wolnym czasie. 
 

Życie studenckie

Na Malcie działa najstarsza europejska organizacja studencka – University Students’ Council (KSU – Il-Kunsill ta’l-Istudenti Universitarji). Ciekawe inicjatywy oferują również inne stowarzyszenia, jak na przykład The MCAST Students’ Council. Studenci mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, politycznych i religijnych, a wszystko to przy pięknej pogodzie i uroczych krajobrazach. O organizacjach studenckich na Uniwersytecie Maltańskim możesz przeczytać tutaj.
 

Stypendia

Studenci z krajów UE mogą liczyć na grant w wysokości od 1478 do 3937 euro, który obowiązuje na studiach licencjackich. W roku akademickim 2019/2020 korzystało z niego aż 95% studentów. Na wsparcie mogą także liczyć osoby w trudnej sytuacji materialnej.

Praca dla studenta

By podjąć pracę nie potrzebujesz pozwolenia. Ofert szukaj w biurach karier – najłatwiej dorobić w branży gastronomicznej i hotelarskiej, szczególnie w trakcie sezonu turystycznego. Zwykle jednak pracodawcy wymagają znajomości nie tylko angielskiego, ale i maltańskiego.

#studia #malta

Data utworzenia:

stopka strony