eurostudia • Malta

Studia na Malcie

Według światowych rankingów ta wyspa na Morzu Śródziemnym to jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie. Do czołówki – co najmniej europejskiej – stara się też dołączyć największy miejscowy uniwersytet, który już teraz może się pochwalić bogatym zapleczem naukowym i dużą liczbą zagranicznych studentów.


System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. Na Malcie studiować można na Uniwersytecie Maltańskim lub Maltańskim Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii (MCAST). Pierwsza z tych szkół ma 13 wydziałów, należy do niej również wiele interdyscyplinarnych instytutów i centrów naukowych. Oferuje pełen, trzystopniowy cykl nauki. Na MCAST możliwe są jedynie studia I stopnia.

Stopnie akademickie. Studia I stopnia na Uniwersytecie Maltańskim trwają od roku lub dwóch (po których uzyskuje się różnego rodzaju dyplomy i certyfikaty) do trzech lub czterech lat – w tym przypadku naukę kończy się zdobyciem tytułu licencjata (bachelor, o profilu akademickim lub zawodowym). Studia II stopnia – magisterskie – trwają zwykle rok lub dwa lata (dyplom postgraduate certificate, postgraduate diploma lub master), po nich można kontynuować naukę na studiach doktoranckich. Wyszukiwarkę kierunków na Uniwersytecie Maltańskim znajdziesz tutaj. Informacje o ofercie Maltańskiego Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii można znaleźć w broszurze wydanej przez tę uczelnię.

Rekrutacja - wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i dokumenty. Warunki przyjęcia na studia zależą od wybranego kierunku – generalnie jednak wystarczy zdana matura (na Malcie nazywana MATSEC - Matriculation Certificate Examination). Starania o miejsce na studiach I stopnia należy zacząć od przesłania uwierzytelnionej kopii świadectwa dojrzałości do Malta Qualification Recognition Information Centre (MQRIC). Jeśli dokument zostanie zaakceptowany, można wypełniać formularze aplikacyjne - zwykle dostępne on-line (na Uniwersytecie Maltańskim tutaj) - oraz kompletować pozostałe dokumenty. Niezbędne będą: odpowiedni certyfikat znajomości jęz. angielskiego, kopia dowodu tożsamości, zaświadczenie z MQRIC oraz kopie świadectw. W wyjątkowych przypadkach możesz zostać poproszony o zadeklarowanie posiadania odpowiednich środków na utrzymanie oraz przedstawienie zaświadczeń lekarskich.

Terminy. Jeśli zamierzasz rozpocząć studia od semestru zimowego, dokumenty musisz złożyć do końca czerwca.

Egzaminy. Nie obowiązują.

Znajomość języka, certyfikaty

Uniwersytet Maltański nie wymaga od zagranicznych studentów znajomości maltańskiego, bo oferuje im kierunki z wykładowym angielskim. Uczelnia akceptuje certyfikaty IELTS, TOEFL i Cambridge. Dokładne wymagania w tym zakresie znaleźć można na stronie uczelni.

Pozwolenie na pobyt

By móc studiować na Malcie, musisz uzyskać pozwolenie na pobyt (bez niego możesz mieszkać na wyspie nie dłużej niż 3 miesiące). Dokument jest ważny przez rok lub cały okres trwania studiów. Listę wymaganych dokumentów znajdziesz na stronie maltańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Studia I stopnia na Uniwersytecie Maltańskim są dla obywateli UE bezpłatne. Inaczej jest w przypadku studiów II stopnia – tu obowiązuje czesne, ale stosunkowo niewysokie, za semestr płaci się zwykle 300-400 euro. Więcej informacji na temat czesnego znaleźć można na stronie uczelni. Dużo drożej jest na Maltańskim Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii – tu rok studiów kosztuje od 5500 do 6500 euro.

Utrzymanie i zakwaterowanie. Uniwersytet Malty oferuje miejsca w swoim akademiku – położonym zaledwie 2 km od uczelni kompleksie The Malta University Residence. Warunki są dobre, w każdym pokoju jest darmowy internet. Ceny nie są jednak niskie – za semestr zapłacić trzeba od 1,5 do 2,5 tysiąca euro, w zależności od standardu pokoju i rodzaju studiów. Warto rezerwować z wyprzedzeniem – wtedy ceny są niższe. Generalnie życie na Malcie nie jest drogie - za utrzymanie i zakwaterowanie będziesz musiał zapłacić ok. 1000 euro miesięcznie. Uczelnie szacują, że ok. 350 euro pochłonie opłata za pokój (na wolnym rynku), 300 – jedzenie, 80 euro zapłacisz za książki i pomoce naukowe, kolejnych kilkadziesiąt za telefon i transport, oraz ok. 200 za przyjemności w wolnym czasie.

Życie studenckie

Na Malcie działa najstarsza europejska organizacja studencka - University Students’ Council (KSU - Il-Kunsill ta’l-Istudenti Universitarji). Ciekawe inicjatywy oferują również inne stowarzyszenia: The MCAST Students’ Council, The Maltese Christian Democrat Students oraz PULSE - the Social Democrate Students. Studenci mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, politycznych i religijnych, a wszystko to przy pięknej pogodzie i uroczych krajobrazach. Więcej szczegółów na stronie agencji NCHE.

Stypendia

Stypendia naukowe przyznawane są m.in. przez Strategic Educational Pathways Scholarship (STEPS – na studia II stopnia), the Malta Government Scholarship Scheme (MGSS – na studia I i II stopnia), the Malta Arts Scholarship (MAS) oraz Malta Sports Scholarship (MSS). Więcej informacji znaleźć można na stronie prowadzonej przez maltańskie ministerstwo edukacji oraz na stronie Krajowej Komisji ds. Szkolnictwa Wyższego. Na wsparcie mogą też liczyć osoby w trudnej sytuacji materialnej. Uprawnieni studenci studiów I stopnia otrzymują 83 euro zasiłku miesięcznie (od października do czerwca) oraz dodatkowe zasiłki w wysokości 465 euro rocznie. Więcej szczegółów tutaj.

Praca dla studenta

By podjąć pracę nie potrzebujesz pozwolenia. Ofert szukaj w biurach karier - najłatwiej dorobić w branży gastronomicznej i hotelarskiej, szczególnie w trakcie sezonu turystycznego. Zwykle jednak pracodawcy wymagają znajomości nie tylko angielskiego, ale i maltańskiego.

#studia #malta

Data utworzenia: