eurostudia • Austria

Pomocne strony


Pomogą ci

Erasmus+ Austria
Austriacka Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in. informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+.

Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.

Federalny Związek Studentów 
Wspólny głos studentów w Austrii. Głównym zadaniem związku jest reprezentowanie i promowanie interesów studenckich w dziedzinach edukacji, badań i opieki społecznej, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Instytut Austriacki w Warszawie
Praktyczne informacje na temat studiowania w Austrii. Możesz się również zapisać na kurs niemieckiego oraz na egzaminy potwierdzające twój poziom znajomości języka. Strona jest dostępna także w języku polskim.

Kursy przygotowawcze na studia
Programy przygotowujące zagranicznych kandydatów do zdania egzaminów wstępnych na austriackich uczelniach. Kursy obejmują m.in. naukę języka niemieckiego, angielskiego, a także matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i historii. Strona jest w języku angielskim.

Ministerstwo Edukacji, Nauki i Badań
Znajdziesz tu informacje o systemie edukacji w Austrii, zaczynając od szkoły podstawowej przez szkołę średnią, kończąc na kształceniu nauczycieli oraz edukacji dorosłych. Działalność ministerstwa obejmuje również promowanie równości płci oraz ochronę przed przemocą i dyskryminacją.

Rejestracja pobytu
Jeśli przewidujesz, że będziesz przebywać w Austrii przez dłużej niż 3 miesiące musisz się zameldować w urzędzie miasta (Magistrat) lub gminy (Gemeindeamt).

Stowarzyszenie Austriackich Szkół Językowych
W Austrii działa wiele szkół nauczania języka niemieckiego. Najlepsze z nich zrzeszone są w stowarzyszenie CAMPUS Austria. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych w Austrii należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z austriackimi standardami. 

Wybór kariery - poradnik
Wskazówki dotyczące wyboru kariery. Znajdziesz tu informacje o ponad 1500 możliwych zawodach. Możesz również wypełnić ankietę, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj pracy może Ci się wydawać najciekawszy. Większość materiałów jest również dostępna w języku angielskim.

Zakwaterowanie dla studenta
Znajdziesz tu informacje o akademikach i kwaterach studenckich na terenie całej Austrii. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Studia

Euraxess Austria
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona jest w języku angielskim.

Infomobility 
Informacje w języku angielskim na temat wszystkich aspektów studiowania w Austrii, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa wyższego.

Ministerstwo Nauki, Badań Naukowych i Gospodarki
Wszelkie ważne informacje dotyczące organizacji studiów w Austrii, uczelni, kształcenia zawodowego oraz badań naukowych. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

OeAD 
Portal Austriackiej Agencji ds. Mobilności Międzynarodowej i Współpracy w dziedzinie edukacji. Znajdują się tu informacje o austriackim systemie szkolnictwa wyższego, opłatach, stypendiach oraz katalog dostępnych kierunków. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

ÖH Uni Wien
Strona Departamentu Edukacji na Uniwersytecie Wiedeńskim. Rolą Departamentu jest przede wszystkim reprezentowanie interesów studentów i stwarzanie im lepszych warunków do nauki. Walczy również z nierównościami społecznymi, dyskryminacją i marginalizacją.

Portal e-kształcenie
Portal Federalnego Ministerstwa Edukacji i Kobiet poświęcony internetowym programom edukacyjnym, na różnych poziomach kształcenia.  Studenci znajdą tu również informacje na temat nowych mediów i tego, jak są one wykorzystywane do przekazywania wiedzy.

Studienwahl
Portal, na którym znajdziesz wyszukiwarkę wszystkich dostępnych programów studiów w Austrii, także tych w języku angielskim. Uzyskasz tu także informacje o wysokości czesnego. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Study in Austria
Portal skierowany m.in. do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Austrii. Znajduje się tu katalog kierunków oraz informacje o austriackim systemie szkolnictwa wyższego, zasadach rekrutacji, opłatach, stypendiach oraz praktyczne wskazówki dotyczące organizacji życia codziennego. Strona jest w języku angielskim.

Szkolnictwo wyższe
Szczegółowy opis systemu edukacji w Austrii, w tym także na poziomie szkolnictwa wyższego. Na stronie dowiesz się m.in. jak zorganizowane są studia licencjackie i magisterskie na różnego rodzaju uczelniach. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Wyższe szkoły zawodowe
Studenci w Austrii mają do wyboru kilkadziesiąt wyższych szkół zawodowych (Fachhochschulen). Na tej stronie znajdziesz listę tych uczelni wraz z oferowanymi przez nie kierunkami studiów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Kształcenie i szkolenia zawodowe

Ministerstwo Nauki, Badań Naukowych i Gospodarki
Na tej stronie dowiesz się wszystkiego na temat różnych programów szkolenia i kształcenia zawodowego w Austrii. W zależności od wybranej opcji, szkolenie może trwać od dwóch do czterech lat. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Urząd Pracy dla młodych 
Szukasz informacji na temat opcji szkoleń i kształcenia zawodowego w Austrii? Chcesz wiedzieć jak dobrze przygotować swoje dokumenty aplikacyjne albo gdzie szukać staży i praktyk zawodowych? Wszystkie te informacje znajdziesz na tej stronie.

Wyszukiwarka staży zawodowych
Szukasz staży zawodowych w Austrii? Skorzystaj z wyszukiwarki stworzonej przez Urząd Pracy i Austriacką Izbę Gospodarczą.

Wsparcie finansowe

Stipendium
Wszystko o stypendiach przyznawanych przez rząd Austrii, z uwzględnieniem warunków i procedur aplikacyjnych. Znajdziesz tu również informacje o innych formach wsparcia finansowego tj. stypendiach językowych. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Wyszukiwarka grantów i stypendiów
Kryteria ubiegania się o stypendia, warunki administracyjne i finansowe oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się w austriackiej bazie stypendiów i grantów naukowych. W bazie znajdziesz listę wszystkich dostępnych opcji pomocy finansowej dla studentów, absolwentów i pracowników naukowych.

Praca dla studenta

Ferien Job
Szukasz ciekawej pracy na wakacje w Austrii? Tu znajdziesz wiele różnych ofert m.in. w przemyśle turystycznym, hotelarstwie, IT i w usługach.

Jugend Service
Studiujesz i chcesz zarobić parę groszy? Zajrzyj na tę stronę austriackiego Centrum Informacji Młodzieżowej, aby zapoznać się z ofertami pracy wakacyjnej i w niepełnym wymiarze godzin w Austrii.

Studenten Job
Interesuje cię praca na rzecz ochrony środowiska? Zajrzyj na tę stronę, aby dowiedzieć jakie możliwości pracy czekają na ciebie w te wakacje!

#eurostudia #austria

Data utworzenia:

stopka strony