eurostudia • Finlandia

Pomocne strony


Pomogą ci

Centra edukacji dorosłych – kursy językowe  
W Finlandii do wyboru jest blisko 190 szkół, które prowadzą zajęcia o bardzo zróżnicowanej tematyce, w tym z kultury i języka fińskiego. Strona dostępna jest w również w języku angielskim.

CIMO – Centrum Mobilności Międzynarodowej
Fińska Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in. informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+. Strona dostępna jest w języku angielskim.

Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.

Finish Courses – kursy językowe 
Na tej stronie możesz wyszukać informacje na temat kursów języka fińskiego prowadzonych w Helsinkach, Tampere i Turku. Informacje dostępna są w językach angielskim i rosyjskim.

InfoFinland
Myślisz o przeprowadzce do Finlandii? Chcesz wiedzieć jak wynająć mieszkanie, gdzie szukać kursów językowych, jak wygląda opieka zdrowotna lub jak spędzać czas wolny? Koniecznie przejrzyj stronę InfoFinland - to Twoje kompendium wiedzy o życiu codziennym w Finlandii: Strona dostępna jest w wielu wersjach językowych: angielskim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim.

Krajowa Rada Edukacji
Strona zawiera szczegółowe informacje dotyczące systemu edukacji i szkolnictwa wyższego w Finlandii, a także uznawania zagranicznych kwalifikacji. Informacje dostępne są także w języku angielskim.

Makupalat – Informacja publiczna
Wyszukiwarka informacji i usług publicznych związanych ze wszystkimi aspektami życia w Finlandii. Strona działa na zasadzie bazy linków do najważniejszych instytucji związanych np. z edukacją, wyborem kariery, szkoleniami, kształceniem zawodowym itp. W osobnych zakładkach znajdziesz linki w kategoriach tj.: zdrowie, sport, zakwaterowanie, społeczeństwo, kultura itd.

Ministerstwo Edukacji i Kultury
Ministerstwo Edukacji odpowiada za edukację, naukę, kulturę, sport i politykę młodzieżową w Finlandii. Na stronie znajdziesz informacje dotyczące organizacji studiów, uczelni wyższych, wsparcia finansowego, a także przegląd polityki i działań ministerstwa. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Oszczędzanie
Obawiasz się, że życie w Finlandii może okazać się zbyt drogie? Naucz się oszczędzać! Na tej stronie znajdziesz mnóstwo zabawnych porad o tym jak w ciekawy sposób można trochę zaoszczędzić.

Uniwersytety letnie – kursy językowe
Letnie Uniwersytety w Finlandii mają ponad 30-letnie doświadczenie w organizowaniu kursów z języka i kultury fińskiej. Kursy językowe prowadzone są od poziomu 0 do poziomu B2-C1. Coraz większa jest także oferta kursów online. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z fińskimi standardami. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Welcome to Finland
Broszura w języku angielskim szczegółowo przedstawiająca wszystkie aspekty związane z przeprowadzką do Finlandii: jak otworzyć konto w banku, gdzie szukać mieszkania, jak zarejestrować swój pobyt, jak zadbać o opiekę zdrowotną itp.

Związek studentów w Finlandii
Wspólny głos studentów w Finlandii. Głównym zadaniem związku jest reprezentowanie i promowanie interesów i praw studenckich w dziedzinach edukacji, finansów i opieki społecznej. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Studia

Euraxess Finlandia 
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju.

PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.

Studyinfo
Portal informacyjny, na którym znajdziesz informacje o zasadach rekrutacji oraz różnych opcjach kształcenia w Finlandii: studiach licencjackich lub magisterskich, na uniwersytetach lub politechnikach oraz kształceniu zawodowym. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Study in Finland
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Finlandii. Znajdziesz tu informacje o fińskim systemie szkolnictwa wyższego, pełną listę uczelni, katalog dostępnych kierunków, zasady rekrutacji oraz praktyczne wskazówki dotyczące życia studenckiego. Strona jest w języku angielskim.

Uniwestytet otwarty
Fińskie uczelnie oferują również studia przez internet w ramach uniwersytetu otwartego. Są to kursy dla wszystkich, niezależnie od wieku oraz wcześniejszej edukacji. Część kursów prowadzona jest po angielsku. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Kształcenie i szkolenia zawodowe

EDU
Zbiór praktycznych informacji na temat kształcenia zawodowego w Finlandii, opisy różnych zawodów, lista aktualnych programów oraz broszury informacyjne, także w języku angielskim.

Krajowa Rada Edukacji
Kształcenie zawodowe w Finlandii może odbywać się zarówno w instytucjach oświatowych, jak i bezpośrednio w miejscu pracy. Na tej stronie znajdziesz szczegółowy opis systemu kształcenia zawodowego w Finlandii, włącznie z aktualnymi programami i szkoleniami. Strona dostępna jest także w języku angielskim

Ministerstwo Edukacji i Kultury 
Szczegółowe informacje o różnych opcjach kształcenia zawodowego w Finlandii. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Oppisopimus – praktyki zawodowe
Jeśli chcesz uzyskać kwalifikacje zawodowe i jednocześnie trochę zarobić zapoznaj się z tą ofertą. Praktyki zawodowe odbywa się na podstawie umów podpisywanych na okres około 2-4 lat. W tym okresie praktykant zdobywa zarówno wiedzę praktyczną, jaki i teoretyczną. Program praktyk jest dostępny w wielu miastach w Finlandii.  

Portal młodych profesjonalistów
Portal poświęcony kształceniu zawodowemu w Finlandii. Znajdziesz tu opis systemu kształcenia oraz informacje o tym, czym się kierować przy wyborze praktyki lub stażu. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Przewodnik po zawodach
Serwis internetowy, który zawiera informacje na temat różnych zawodów i branży. Znajdziesz tu opisy różnych profesji oraz wypowiedzi osób pracujących w tych zawodach. Wywiady, historie i artykuły związane ze światem pracy.

Studyinfo
Portal informacyjny zawierający informacje na temat kształcenia zawodowego w Finlandii, jakie wymagania trzeba spełniać oraz zasady rekrutacji.  Strona dostępna jest także w języku angielskim.

TONET
Dowiedz się jak w praktyce wyglądają staże zawodowe w Finlandii, jak wygląda proces uzyskiwania uprawnień zawodowych oraz jak kształcenie zawodowe może wpłynąć na rozwój przemysłu.  

Wsparcie finansowe

Akademia Fińska 
Akademia (Academy of Finland - AKA) jest narodową instytucją finansującą, podlegającą pod Ministerstwo Edukacji. Wspiera fińską naukę, finansuje innowacyjne projekty oraz prowadzi działalność ekspercką. Zajrzyj na stronę, aby dowiedzieć się o możliwościach otrzymania dofinansowania.  Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Fundacja Kultury
Celem fińskiej Fundacji Kultury jest rozwijanie i promowanie życia kulturalnego i gospodarczego w Finlandii. W związku z tym, Fundacja przyznaje coroczne granty na działalność naukową i artystyczną. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

KELA - Instytut Ubezpieczeń Społecznych
Pomimo tego, że studia w Finlandii są bezpłatne, warto zadbać o dodatkowe fundusze. Obywatelom UE są one przyznawane jeżeli równolegle studiują i pracują. Na tej stronie znajdziesz szczegółowe warunki jakie należy spełniać, aby ubiegać się o wsparcie finansowe. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Stypendia na studia doktoranckie
Z racji tego, że studia w Finlandii są darmowe, rząd i miejscowe uczelnie bardzo rzadko fundują stypendia na studia licencjackie i magisterskich. Możliwe za to jest uzyskanie wsparcia na studia doktoranckie. Więcej informacji na stronie.

Study in Finland
Mimo tego, że studia w Finlandii są bezpłatne, musisz być w stanie pokryć swoje codzienne koszty utrzymania związane z wyżywieniem, zakwaterowaniem, czy ubezpieczeniem. Na stronie Study in Finland możesz zapoznać się z przybliżonymi kosztami utrzymania w Finlandii oraz źródłami wsparcia finansowego. Strona jest w języku angielskim.

Praca dla studenta

Aarresaari – studenckie biuro kariery
Sieć ma na calu pomaganie ambitnym i zmotywowanym studentom i absolwentom w planowaniu kariery i zdobywania doświadczenia zawodowego. Centra działają przy 12 uczelniach w całej Finlandii. Skontaktuj się doradcami, aby dowiedzieć się jakie możliwości czekają na ciebie. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Kunkoululoppuu
Praca w wakacje to świetna okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego oraz zarobienia paru groszy. Na tej stronie możesz obejrzeć filmiki promujące pracę wakacyjną oraz informacje praktyczne o tym gdzie i jak jej szukać.

Nordjobb
Masz od 18 do 28 lat? Szukasz pracy sezonowej? Nordjobb pomoże Ci w znalezieniu pracy i zakwaterowania na wakacje. Strona dostępna jest wyłącznie w językach nordyckich.

Odpowiedzialna praca na wakacje
Akcja, której celem jest zachęcanie pracodawców do oferowania młodym ludziom więcej możliwości interesującej pracy wakacyjnej. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Study in Finland 
Większość studentów pracuje w trakcie studiów. Jednakże znalezienie pracy bez znajomości języka fińskiego może okazać się sporym wyzwaniem. Na tej stronie skierowanej właśnie do studentów zagranicznych znajdziesz praktyczne porady dotyczące szukania pracy dorywczej w Finlandii.

#eurostudia #findlandia

Data utworzenia:

stopka strony