eurostudia • Niemcy

Pomocne strony


Pomogą ci

Centralne Biuro Edukacji Zagranicznej – uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych w Niemczech należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z niemieckimi standardami. 

Deutschland - wszystko co warto wiedzieć o Niemczech
Strona przedstawiająca Niemcy jako nowoczesne i otwarte na obcokrajowców państwo. Znajdziesz tu informacje dotyczące m.in. polityki, ekonomii, kultury, środowiska i życia w Niemczech. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Erasmus+ Niemcy 
Niemiecka Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in. informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+.

Europass
Europejska sieć mobilności zawodowej. Usługi EURES skierowane są zarówno do osób poszukających pracy za granicą, jak i do pracodawców. Strona dostępna jest w wielu językach europejskich, także w języku polskim.

Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych
Najświeższe informacje o decyzjach politycznych z zakresu edukacji i badań naukowych. Cześć informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Federalne Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Niedosłyszących 
Bundesarbeitsgemeinschaft Hörbehinderter Studenten und Absolventen (BHSA) jest punktem kontaktu dla niedosłyszących studentów i absolwentów w Niemczech. Wspiera grupy samopomocy, studia i później karierę. Działania BHSA obejmują szkolenia, seminaria, regularne spotkania i grupy robocze.

Informacje o Niemczech dla młodzieży
Jesteś zainteresowany studiami w Niemczech, chcesz nauczyć się języka niemieckiego lub po prostu dowiedzieć się więcej o tym kraju? To jest odpowiednie miejsce! Portal działa w ramach programu Eurodesk. Strona w języku angielskim.

Niemiecka Konferencja Rektorów
Hochschulrektorenkonferenz (HRK) to stowarzyszenie uczelni państwowych w Niemczech, stanowiące zarazem ich publiczny i polityczny głos. HRK zrzesza około 260 instytucji i służy ponad 94 proc. studentów. Na stronie znajdziesz informacje o aktualnie prowadzonych projektach i inicjatywach. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Niemiecki Wolny Związek Studentów
Freier Zusammenschluss von StudentInnenschaften (FZS) jest bezpartyjną organizacją zrzeszającą lokalne organizacje studenckie w Niemczech. Obejmuje blisko 90 organizacji studenckich i reprezentuje kulturowe, polityczne i ekonomiczne interesy ponad 1,1 mln studentów.

Niemieckie Stowarzyszenie Pomocy dla Studentów
Deutsches Studentenwerk zrzesza blisko 60 organizacji studenckich w całym kraju. Ich celem jest świadczenie usług we wszystkich ważnych obszarach życia studenckiego: finansach, godzenia studiowania z wychowywaniem dzieci, studiów dla osób niepełnosprawnych, zdrowia, kwestii społecznych i kulturowych. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Niemiecki Związek Osób Niewidomych i Słabowidzących
Deutscher Verein der Blinden und Sehbehinderten in Studium und Beruf (DVBS) jest punktem kontaktu dla osób niewidomych i słabowidzących w Niemczech. Wspiera grupy samopomocy, studia i później karierę. Działania DVBS obejmują szkolenia, spotkania i grupy robocze.

Studiowanie z niepełnosprawnością
Lista przydatnych linków do różnych organizacji i placówek zajmujących się wspieraniem osób niepełnosprawnych. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Studia

Abi
Co studiować? Gdzie? Jak się przygotować? Jak obliczyć koszty? Tu znajdziesz odpowiedzi na te i na wiele innych pytań. Strona zawiera też cenne porady dotyczące planowania kariery zawodowej.

Bildungsserver
Bardzo pomocny serwis zawierający linki do stron zawierających informacje o studiach i systemie edukacyjnym w Niemczech. Informacje dostępne też w języku angielskim.

DAAD
Strona Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Portal skierowany m.in. do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Niemiec. Znajdują się tu informacje o niemieckim systemie szkolnictwa wyższego, katalog dostępnych kierunków, praktyczne wskazówki dotyczące organizacji życia codziennego oraz uznawalności dyplomów i certyfikatów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

DAAD Polska
Wersja DAAD stworzona specjalnie dla Polaków. Strona zawiera informacje dotyczące studiowania i życia w Niemczech, ofertę niemieckich uczelni i instytucji naukowych oraz bazę programów stypendialnych. Strona jest w języku polskim.

E-fellows
Użyteczne informacje dla uczniów i studentów dotyczące życia po ukończeniu szkoły średniej, w tym rozpoczynania studiów i poszukiwania pierwszej pracy. Strona zawiera również bazę programów stypendialnych.

Euraxess Niemcy
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona dostępna również w języku angielskim.

FernUniversität – kształcenie na odległość
A może wolisz studiować na odległość? Strona jedynej publicznej niemieckiej uczelni oferującej studia na odległość. W ofercie zarówno studia licencjackie jak i magisterskie. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Hochschulkompass - kompas szkół wyższych
Portal poświęcony informacjom o uczelniach, kierunkach studiów, procesach aplikacyjnych i kwestiach finansowych. Na stronie znajduje się również opis współpracy międzynarodowej pomiędzy uczelniami niemieckimi i zagranicznymi. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Karriere
Portal skierowany do m.in. do studentów chcących zaplanować pierwsze kroki w swojej karierze. Znajdziesz tu również sporo informacji o studiach z zakresu zarządzania i MBA.

Kischuni
Kischuni ma za zadanie wspierać cię we wszystkich kwestiach dotyczących edukacji, życia zawodowego i planowania kariery. Znajdziesz tutaj m.in. wyszukiwarkę kierunków studiów i uczelni.

Kształcenie na odległość
Oficjalna strona Krajowej Agencji kształcenia na odległość. Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć interesujące cię kierunki studiów.

Niemiecka sieć badawcza
Deutsche Forschungsnetz (DFN) to sieć wymiany informacji i danych naukowych w Niemczech. Łączy ona ponad 700 uniwersytetów i instytutów badawczych. Za niewielką opłatą każdy może uzyskać dostęp do zasobów naukowych.

PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.

Portal absolwentów niemieckich uczelni
Alumniportal Deutschland to portal społecznościowy umożliwiający nawiązanie kontaktu pomiędzy absolwentami, ucze, firmami i organizacjami. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Studia a perspektywy znalezienia pracy
Strona przedstawia najczęściej wybierane kierunki studiów i daje pogląd na perspektywy znalezienia zatrudnienia w zawodzie. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Studia doktoranckie
Wyjazd na studia do Niemiec warto rozważyć również pod kątem studiów doktoranckich. Niemcy posiadają świetne centra badawczo-naukowe, w tym światowej sławy Instytut Maxa Plancka. Tu znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o studiach doktoranckich w Niemczech. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim i rosyjskim.

Studia w Niemczech
Portal zawierający wiele cennych informacji o studiowaniu w Niemczech, tj. warunki przyjęcia na studia, wysokość czesnego, a nawet jak przygotować się do napisania pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Studienplatztamsch – zamień się na uczelnię lub kierunek studiów
Jeżeli nie dostaniesz się na wymarzoną uczelnię lub kierunek studiów możesz, za pomocą tego serwisu, skontaktować się z innymi kandydatami znajdującymi się w podobnej sytuacji i spróbować zamienić się z nimi na uczelnie lub kierunek studiów. Zamieszczenie wniosku o wymianę wymaga wniesienia niewielkiej opłaty.

Studienwahl – studiowanie to wyzwanie
Przyszedł czas, aby zdawać na studia, a ty nadal nie wiesz co chcesz studiować? Studienwahl pomoże ci odkryć jakie kierunki mogłyby być dla ciebie najbardziej interesujące. Znajdziesz tu opisy uczelni oraz poszczególnych kierunków studiów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Studis online
Strona założona przez studentów z myślą o innych studentach. Celem Studis online jest udzielenie obszernych informacji na temat studiowania w Niemczech. Portal zawiera wyszukiwarkę kierunków i uczelni, kalkulator finansowy, forum dyskusyjne, a także informacje o stypendiach, życiu studenckim i planowaniu kariery.

Study in Germany
Portal skierowany do wszystkich osób wybierających się na studia do Niemiec. Znajdziesz tu wyszukiwarkę kierunków, opis procesu rekrutacji, informacje o zakwaterowaniu, kosztach utrzymania, pracy, nauce języka, stypendiach, a także o tym jak ciekawie spędzać wolny czas. Strona jest w języku angielskim.

Twoja droga na studia
Weg ins Studium to sieć udzielająca informacji i wskazówek w kwestiach studiowania i rynku pracy. Znajdziesz tutaj m.in. odpowiedzi na takie pytania jak: Co zrobić po ukończeniu liceum? Czy warto iść na studia? Jak wybrać właściwy kierunek? Jak sfinansować naukę? Jakie są perspektywy na znalezienie zatrudnienia po ukończeniu studiów?

Uni-assist
Uni-assist to procedura rekrutacyjna obowiązująca na niemieckich uczelniach, pozwalająca na złożenie jednego kompletu dokumentów przy ubieganiu się o miejsce na kilku uniwersytetach. Uwaga! Uni-assist nie jest usługą darmową.

UNICUM – portal studencki
Znajdziesz tu najnowsze wiadomości kulturalne, informacje o studiowaniu oraz o wydarzeniach i szkoleniach organizowanych dla studentów. Portal zawiera też centrum kariery.

Urząd ds. przydzielania miejsc na studia
Na niektórych kierunkach w Niemczech, tak jak na medycynie, ilość miejsc jest ograniczona i obowiązuje konkurs świadectw. W takich przypadkach o przyznaniu kandydatom miejsc decyduje urząd ds. przydzielania miejsc na studia - Stiftung für Hochschulzulassung (SfH). Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Wyszukiwarka kierunków studiów i uczelni w Niemczech
Wyszukiwarka obejmuje studia stacjonarne, niestacjonarne oraz opcje kształcenia na odległość. Znajdziesz tu również poradnik, który pomoże ci wybrać odpowiedni dla siebie kierunek i uczelnię. W razie pytań i wątpliwości, możesz skorzystać z bezpłatnych usług doradców. Informacje dostępne również w języku angielskim.

Kształcenie i szkolenia zawodowe

Doktor Azubi – darmowe porady zawodowe
Darmowe porady doktora Azubi skierowane są do osób napotykających problemy w trakcie kształcenia zawodowego. Jest to inicjatywa młodzieżowej sekcji Konfederacji Niemieckich Związków Zawodowych. Wszelkie pytania można zadawać na forum.

Federalny Instytut Kształcenia i Szkolenia Zawodowego
Znajdziesz tu informacje dotyczące kształcenia zawodowego w Niemczech. Bundesinstitut für Berufsbildung (BIBB) uznawane jest za centrum doskonałości w zakresie badań i rozwoju kształcenia zawodowego w Niemczech. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Informacje zawodowe
Informacje i porady dotyczące wyboru kariery, szkoleń oraz zdobywania kwalifikacji zawodowych. Dowiedz się więcej o swoich zainteresowaniach i zdecyduj jakie zawody są dla ciebie!

Katalog zawodów
Serwis Federalnego Urzędu Pracy. Baza danych przedstawia opisy różnych zawodów i programów kształcenia zawodowego.

Kształcenie w branży metalurgicznej
Wszelkie informacje dotyczące kształcenia i pracy w branży metalurgicznej i elektrycznej, w tym wykresy wynagrodzeń oraz porady prawne.

Kształcenie zawodowe dla osób niepełnosprawnych
Bundesverband Deutscher Berufsförderungswerke to stowarzyszenie zrzeszające blisko 30 ośrodków zajmujących się wspieraniem kształcenia zawodowego wśród osób niepełnosprawnych, a także reprezentowaniem i promowaniem ich interesów.

Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa
Znajdziesz tu m.in. wiadomości gospodarcze, informacje o kształceniu zawodowym i różnych opcjach kariery w branży handlowej, a także o szkoleniach i programach stażowych.

Niemiecka Izba Rzemieślnicza
Odpowiedzialna za ustalanie standardów kształcenia zawodowego w branży rzemieślniczej w Niemczech. Znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat opcji kształcenia i uzyskiwania uprawnień zawodowych. Część informacji dostępna jest również w językach: polskim, angielskim, francuskim i włoskim.

Nowe zawody
Na wciąż zmieniającym się rynku pracy, co chwilę powstają nowe zawody. Aby być z nimi na bieżąco regularnie zaglądaj na tę stronę. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Wsparcie finansowe

BAföG – stypendium rządowe
Stypendium przyznawane jest w ramach ustawy zapewniającej młodym ludziom równe szanse zdobywania edukacji niezależnie od ich sytuacji finansowej. Większość wsparcia przeznaczona jest dla obywateli niemieckich, ale w szczególnych przypadkach rozpatrywane są również wnioski studentów zagranicznych.

DAAD - stypendia
Wyszukiwarka programów stypendialnych oraz informacje dotyczące zasad aplikowania, czyli kiedy i jak poprawnie składać wnioski. W wyszukiwarce uwzględniono stypendia przyznawane przez fundacje, uczelnie i różnego rodzaju instytucje. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

DAAD Polska – stypendia 
Wersja DAAD stworzona specjalnie dla Polaków. Znajdziesz tu m.in. bazę programów stypendialnych obejmującą wszystkie etapy kształcenia, od studiów licencjackich, po studia doktoranckie. Strona jest w języku polskim.

Hochschulkompass 
Decydujesz się na studia w Niemczech, ale brakuje ci funduszy? Skorzystaj z tego niezbędnika finansowego. Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące m.in. kosztu studiów, źródeł wsparcia finansowego, a także tego, jak skutecznie zarządzać swoimi finansami. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Niemieckie fundacje
O wsparcie finansowe na pokrycie kosztów nauki można się również ubiegać w niektórych niemieckich fundacjach. Na stronie zrzeszającej ponad cztery tysiące fundacji, znajdziesz listę tych, które aktywnie działają w obszarze edukacji i szkolnictwa wyższego. Część strony dostępna jest również w języku angielskim.

Study in Germany
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Niemiec. Znajdziesz tu listę programów stypendialnych skierowanych do studentów zagranicznych. Strona dostępna jest w języku angielskim.

Stypendia na kształcenie zawodowe
Stypendia przyznawane są w obszarze przemysłu, handlu i rzemiosła. Sprawdź o jakie wsparcie masz prawo się ubiegać.

Praca dla studenta

DGB Jugend informacje prawne dla pracujących studentów
Oprócz porad prawnych, znajdziesz tu również informacje o tym gdzie szukać pracy, praktyk i staży. W razie jakichkolwiek problemów młodzieżowa sekcja Konfederacji Niemieckich Związków Zawodowych ci pomoże. Informacje dostępne również w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Jobber - portal pracy dla studentów
Bogate źródło informacji o pracy dla studentów: wszystkie uprawnienia wynikające z prawa pracy, pułapki czekające na studentów, a także poradnik zawodowy. Warto się zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.  Znajdziesz tu również wyszukiwarkę ofert pracy i praktyk.

Schueler Jobs – praca dla studenta
Studiujesz i szukasz pracy? Wyszukiwarka ofert pracy stworzona specjalnie dla ciebie. Schuelerjobs to nie tylko wyszukiwarka pracy, ale również poradnik o tym jak skutecznie oszczędzać zarobione przez siebie pieniądze.

Student job – praca dla studenta
StudentJob to internetowa agencja pracy dla studentów. Możesz tu szukać pracy tymczasowej, na pół etatu lub w pełnym wymiarze godzin. Strona wymaga wcześniej rejestracji.

Praca dla studentów zagranicznych
Chcesz studiować i jednocześnie na siebie zarabiać? Na stronie DAAD znajdziesz informacje o tym jak szukać pracy dorywczej (np. w kawiarni, na uczelni lub w prywatnej firmie), jak zdobyć doświadczenie zawodowe odbywając praktyki lub staże oraz jak stawiać pierwsze kroki w swojej karierze zawodowej. Strona dostępna także w języku angielskim.

UNICUM – centrum kariery Portal pracy dla studentów
Szukasz pracy w niepełnym wymiarze godzin, praktyk lub stażu? Centrum kariery UNICUM to świetne miejsce, żeby przeglądać aktualne oferty oraz założyć profil z CV. Klikając w zakładkę UNICUM.de możesz również poczytać inspirujące artykuły o karierach w różnych branżach.

#eurostudia #niemcy

Data utworzenia:

stopka strony