eurostudia • Niemcy

Pomocne strony


Pomogą ci

Centralne Biuro Edukacji Zagranicznej – uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych w Niemczech należące do europejskiej sieci ENIC-NARIC. Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z niemieckimi standardami. 

Deutschland - wszystko co warto wiedzieć o Niemczech
Strona przedstawiająca Niemcy jako nowoczesne i otwarte na obcokrajowców państwo. Znajdziesz tu informacje dotyczące m.in. polityki, ekonomii, kultury, środowiska i życia w Niemczech. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Erasmus+ Niemcy
Niemiecka Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in. informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+.

Europass
Europejska sieć mobilności zawodowej. Usługi EURES skierowane są zarówno do osób poszukających pracy za granicą, jak i do pracodawców. Strona dostępna jest w wielu językach europejskich, także w języku polskim.

Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych
Najświeższe informacje o decyzjach politycznych z zakresu edukacji i badań naukowych. Cześć informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Federalne Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Niedosłyszących
Bundesarbeitsgemeinschaft Hörbehinderter Studenten und Absolventen (BHSA) jest punktem kontaktu dla niedosłyszących studentów i absolwentów w Niemczech. Wspiera grupy samopomocy, studia i później karierę. Działania BHSA obejmują szkolenia, seminaria, regularne spotkania i grupy robocze.

Informacje o Niemczech dla młodzieży
Jesteś zainteresowany studiami w Niemczech, chcesz nauczyć się języka niemieckiego lub po prostu dowiedzieć się więcej o tym kraju? To jest odpowiednie miejsce! Portal działa w ramach programu Eurodesk. Strona w języku angielskim.

Niemiecka Konferencja Rektorów
Hochschulrektorenkonferenz (HRK) to stowarzyszenie uczelni państwowych w Niemczech, stanowiące zarazem ich publiczny i polityczny głos. HRK zrzesza około 260 instytucji i służy ponad 94 proc. studentów. Na stronie znajdziesz informacje o aktualnie prowadzonych projektach i inicjatywach. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Niemiecki Wolny Związek Studentów
Freier Zusammenschluss von StudentInnenschaften (FZS) jest bezpartyjną organizacją zrzeszającą lokalne organizacje studenckie w Niemczech. Obejmuje blisko 90 organizacji studenckich i reprezentuje kulturowe, polityczne i ekonomiczne interesy ponad 1,1 mln studentów.

Niemieckie Stowarzyszenie Pomocy dla Studentów
Deutsches Studentenwerk zrzesza blisko 60 organizacji studenckich w całym kraju. Ich celem jest świadczenie usług we wszystkich ważnych obszarach życia studenckiego: finansach, godzenia studiowania z wychowywaniem dzieci, studiów dla osób niepełnosprawnych, zdrowia, kwestii społecznych i kulturowych. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Niemiecki Związek Osób Niewidomych i Słabowidzących
Deutscher Verein der Blinden und Sehbehinderten in Studium und Beruf (DVBS) jest punktem kontaktu dla osób niewidomych i słabowidzących w Niemczech. Wspiera grupy samopomocy, studia i później karierę. Działania DVBS obejmują szkolenia, spotkania i grupy robocze.

Studiowanie z niepełnosprawnością
Lista przydatnych linków do różnych organizacji i placówek zajmujących się wspieraniem osób niepełnosprawnych. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Studia

Abi
Co studiować? Gdzie? Jak się przygotować? Jak obliczyć koszty? Tu znajdziesz odpowiedzi na te i na wiele innych pytań. Strona zawiera też cenne porady dotyczące planowania kariery zawodowej.

Bildungsserver
Bardzo pomocny serwis zawierający linki do stron zawierających informacje o studiach i systemie edukacyjnym w Niemczech. Informacje dostępne też w języku angielskim.

DAAD
Strona Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Portal skierowany m.in. do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Niemiec. Znajdują się tu informacje o niemieckim systemie szkolnictwa wyższego, katalog dostępnych kierunków, praktyczne wskazówki dotyczące organizacji życia codziennego oraz uznawalności dyplomów i certyfikatów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

DAAD Polska
Wersja DAAD stworzona specjalnie dla Polaków. Strona zawiera informacje dotyczące studiowania i życia w Niemczech, ofertę niemieckich uczelni i instytucji naukowych oraz bazę programów stypendialnych. Strona jest w języku polskim.

E-fellows
Użyteczne informacje dla uczniów i studentów dotyczące życia po ukończeniu szkoły średniej, w tym rozpoczynania studiów i poszukiwania pierwszej pracy. Strona zawiera również bazę programów stypendialnych.

Euraxess Niemcy
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona dostępna również w języku angielskim.

FernUniversität – kształcenie na odległość
A może wolisz studiować na odległość? Strona jedynej publicznej niemieckiej uczelni oferującej studia na odległość. W ofercie zarówno studia licencjackie jak i magisterskie. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Hochschulkompass - kompas szkół wyższych
Portal poświęcony informacjom o uczelniach, kierunkach studiów, procesach aplikacyjnych i kwestiach finansowych. Na stronie znajduje się również opis współpracy międzynarodowej pomiędzy uczelniami niemieckimi i zagranicznymi. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Karriere
Portal skierowany do m.in. do studentów chcących zaplanować pierwsze kroki w swojej karierze. Znajdziesz tu również sporo informacji o studiach z zakresu zarządzania i MBA.

Kischuni
Kischuni ma za zadanie wspierać cię we wszystkich kwestiach dotyczących edukacji, życia zawodowego i planowania kariery. Znajdziesz tutaj m.in. wyszukiwarkę kierunków studiów i uczelni.

Kształcenie na odległość
Oficjalna strona Krajowej Agencji kształcenia na odległość. Skorzystaj z wyszukiwarki, aby znaleźć interesujące cię kierunki studiów.

LizzyNet
Portal skierowany do dziewcząt i młodych kobiet. Znajdziesz tu informacje o studiowaniu, w tym relacje indywidualnych studentek, a także poradnik kariery oraz ogłoszenia o ciekawych warsztatach i programach wakacyjnych. 

Niemiecka sieć badawcza
Deutsche Forschungsnetz (DFN) to sieć wymiany informacji i danych naukowych w Niemczech. Łączy ona ponad 700 uniwersytetów i instytutów badawczych. Za niewielką opłatą każdy może uzyskać dostęp do zasobów naukowych.

PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.

Portal absolwentów niemieckich uczelni
Alumniportal Deutschland to portal społecznościowy umożliwiający nawiązanie kontaktu pomiędzy absolwentami, ucze, firmami i organizacjami. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Studia a perspektywy znalezienia pracy
Strona przedstawia najczęściej wybierane kierunki studiów i daje pogląd na perspektywy znalezienia zatrudnienia w zawodzie. Część informacji dostępna jest również w języku angielskim.

Studia doktoranckie
Wyjazd na studia do Niemiec warto rozważyć również pod kątem studiów doktoranckich. Niemcy posiadają świetne centra badawczo-naukowe, w tym światowej sławy Instytut Maxa Plancka. Tu znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o studiach doktoranckich w Niemczech. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, francuskim i rosyjskim.

Studia w Niemczech
Portal zawierający wiele cennych informacji o studiowaniu w Niemczech, tj. warunki przyjęcia na studia, wysokość czesnego, a nawet jak przygotować się do napisania pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Studienplatztamsch – zamień się na uczelnię lub kierunek studiów
Jeżeli nie dostaniesz się na wymarzoną uczelnię lub kierunek studiów możesz, za pomocą tego serwisu, skontaktować się z innymi kandydatami znajdującymi się w podobnej sytuacji i spróbować zamienić się z nimi na uczelnie lub kierunek studiów. Zamieszczenie wniosku o wymianę wymaga wniesienia niewielkiej opłaty.

Studienwahl – studiowanie to wyzwanie
Przyszedł czas, aby zdawać na studia, a ty nadal nie wiesz co chcesz studiować? Studienwahl pomoże ci odkryć jakie kierunki mogłyby być dla ciebie najbardziej interesujące. Znajdziesz tu opisy uczelni oraz poszczególnych kierunków studiów. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Studis online
Strona założona przez studentów z myślą o innych studentach. Celem Studis online jest udzielenie obszernych informacji na temat studiowania w Niemczech. Portal zawiera wyszukiwarkę kierunków i uczelni, kalkulator finansowy, forum dyskusyjne, a także informacje o stypendiach, życiu studenckim i planowaniu kariery.

Study in Germany
Portal skierowany do wszystkich osób wybierających się na studia do Niemiec. Znajdziesz tu wyszukiwarkę kierunków, opis procesu rekrutacji, informacje o zakwaterowaniu, kosztach utrzymania, pracy, nauce języka, stypendiach, a także o tym jak ciekawie spędzać wolny czas. Strona jest w języku angielskim.

Twoja droga na studia
Weg ins Studium to sieć udzielająca informacji i wskazówek w kwestiach studiowania i rynku pracy. Znajdziesz tutaj m.in. odpowiedzi na takie pytania jak: Co zrobić po ukończeniu liceum? Czy warto iść na studia? Jak wybrać właściwy kierunek? Jak sfinansować naukę? Jakie są perspektywy na znalezienie zatrudnienia po ukończeniu studiów?

Uni-assist
Uni-assist to procedura rekrutacyjna obowiązująca na niemieckich uczelniach, pozwalająca na złożenie jednego kompletu dokumentów przy ubieganiu się o miejsce na kilku uniwersytetach. Uwaga! Uni-assist nie jest usługą darmową.

UNICUM – portal studencki
Znajdziesz tu najnowsze wiadomości kulturalne, informacje o studiowaniu oraz o wydarzeniach i szkoleniach organizowanych dla studentów. Portal zawiera też centrum kariery.

Urząd ds. przydzielania miejsc na studia
Na niektórych kierunkach w Niemczech, tak jak na medycynie, ilość miejsc jest ograniczona i obowiązuje konkurs świadectw. W takich przypadkach o przyznaniu kandydatom miejsc decyduje urząd ds. przydzielania miejsc na studia - Stiftung für Hochschulzulassung (SfH). Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Wyszukiwarka kierunków studiów i uczelni w Niemczech
Wyszukiwarka obejmuje studia stacjonarne, niestacjonarne oraz opcje kształcenia na odległość. Znajdziesz tu również poradnik, który pomoże ci wybrać odpowiedni dla siebie kierunek i uczelnię. W razie pytań i wątpliwości, możesz skorzystać z bezpłatnych usług doradców. Informacje dostępne również w języku angielskim.

Young Germany - Portal dla młodzieży
Twoje źródło wiedzy o edukacji, karierze i stylu życia w Niemczech. Znajdziesz tu również najnowsze nowinki technologiczne. Serwis Young Germany jest tworzony we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Berlinie. Strona jest w języku angielskim.

Kształcenie i szkolenia zawodowe

Doktor Azubi – darmowe porady zawodowe
Darmowe porady doktora Azubi skierowane są do osób napotykających problemy w trakcie kształcenia zawodowego. Jest to inicjatywa młodzieżowej sekcji Konfederacji Niemieckich Związków Zawodowych. Wszelkie pytania można zadawać na forum.

Federalny Instytut Kształcenia i Szkolenia Zawodowego
Znajdziesz tu informacje dotyczące kształcenia zawodowego w Niemczech. Bundesinstitut für Berufsbildung (BIBB) uznawane jest za centrum doskonałości w zakresie badań i rozwoju kształcenia zawodowego w Niemczech. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Informacje zawodowe
Informacje i porady dotyczące wyboru kariery, szkoleń oraz zdobywania kwalifikacji zawodowych. Dowiedz się więcej o swoich zainteresowaniach i zdecyduj jakie zawody są dla ciebie!

Katalog zawodów
Serwis Federalnego Urzędu Pracy. Baza danych przedstawia opisy różnych zawodów i programów kształcenia zawodowego.

Kształcenie w branży metalurgicznej
Wszelkie informacje dotyczące kształcenia i pracy w branży metalurgicznej i elektrycznej, w tym wykresy wynagrodzeń oraz porady prawne.

Kształcenie zawodowe dla osób niepełnosprawnych
Bundesverband Deutscher Berufsförderungswerke to stowarzyszenie zrzeszające blisko 30 ośrodków zajmujących się wspieraniem kształcenia zawodowego wśród osób niepełnosprawnych, a także reprezentowaniem i promowaniem ich interesów.

KURSNET
"KURS" to wyszukiwarka szkoleń i programów kształcenia zawodowego, należąca do serwisu Federalnego Urzędu Pracy.

Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa
Znajdziesz tu m.in. wiadomości gospodarcze, informacje o kształceniu zawodowym i różnych opcjach kariery w branży handlowej, a także o szkoleniach i programach stażowych.

Niemiecka Izba Rzemieślnicza
Odpowiedzialna za ustalanie standardów kształcenia zawodowego w branży rzemieślniczej w Niemczech. Znajdziesz tu szczegółowe informacje na temat opcji kształcenia i uzyskiwania uprawnień zawodowych. Część informacji dostępna jest również w językach: polskim, angielskim, francuskim i włoskim.

Nowe zawody
Na wciąż zmieniającym się rynku pracy, co chwilę powstają nowe zawody. Aby być z nimi na bieżąco regularnie zaglądaj na tę stronę. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Wsparcie finansowe

BAföG – stypendium rządowe
Stypendium przyznawane jest w ramach ustawy zapewniającej młodym ludziom równe szanse zdobywania edukacji niezależnie od ich sytuacji finansowej. Większość wsparcia przeznaczona jest dla obywateli niemieckich, ale w szczególnych przypadkach rozpatrywane są również wnioski studentów zagranicznych.

DAAD - stypendia
Wyszukiwarka programów stypendialnych oraz informacje dotyczące zasad aplikowania, czyli kiedy i jak poprawnie składać wnioski. W wyszukiwarce uwzględniono stypendia przyznawane przez fundacje, uczelnie i różnego rodzaju instytucje. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

DAAD Polska – stypendia
Wersja DAAD stworzona specjalnie dla Polaków. Znajdziesz tu m.in. bazę programów stypendialnych obejmującą wszystkie etapy kształcenia, od studiów licencjackich, po studia doktoranckie. Strona jest w języku polskim.

Hochschulkompass
Decydujesz się na studia w Niemczech, ale brakuje ci funduszy? Skorzystaj z tego niezbędnika finansowego. Znajdziesz tu wszelkie informacje dotyczące m.in. kosztu studiów, źródeł wsparcia finansowego, a także tego, jak skutecznie zarządzać swoimi finansami. Strona dostępna jest także w języku angielskim.

Niemieckie fundacje
O wsparcie finansowe na pokrycie kosztów nauki można się również ubiegać w niektórych niemieckich fundacjach. Na stronie zrzeszającej ponad cztery tysiące fundacji, znajdziesz listę tych, które aktywnie działają w obszarze edukacji i szkolnictwa wyższego. Część strony dostępna jest również w języku angielskim.

Pomoc finansowa dla rzemieślników
Informacje na temat specjalnych stypendiów dla rzemieślników podejmujących dalsze kształcenie zawodowe: warunki ubiegania się, zasady aplikowania, itp.

Study in Germany
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Niemiec. Znajdziesz tu listę programów stypendialnych skierowanych do studentów zagranicznych. Strona dostępna jest w języku angielskim.

Stypendia na kształcenie zawodowe
Stypendia przyznawane są w obszarze przemysłu, handlu i rzemiosła. Sprawdź o jakie wsparcie masz prawo się ubiegać.

Praca dla studenta

DGB Jugend informacje prawne dla pracujących studentów
Oprócz porad prawnych, znajdziesz tu również informacje o tym gdzie szukać pracy, praktyk i staży. W razie jakichkolwiek problemów młodzieżowa sekcja Konfederacji Niemieckich Związków Zawodowych ci pomoże. Informacje dostępne również w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Jobber - portal pracy dla studentów
Bogate źródło informacji o pracy dla studentów: wszystkie uprawnienia wynikające z prawa pracy, pułapki czekające na studentów, a także poradnik zawodowy. Warto się zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.  Znajdziesz tu również wyszukiwarkę ofert pracy i praktyk.

Schueler Jobs – praca dla studenta
Studiujesz i szukasz pracy? Wyszukiwarka ofert pracy stworzona specjalnie dla ciebie. Schuelerjobs to nie tylko wyszukiwarka pracy, ale również poradnik o tym jak skutecznie oszczędzać zarobione przez siebie pieniądze.

Student job – praca dla studenta
StudentJob to internetowa agencja pracy dla studentów. Możesz tu szukać pracy tymczasowej, na pół etatu lub w pełnym wymiarze godzin. Strona wymaga wcześniej rejestracji.

Praca dla studentów zagranicznych
Chcesz studiować i jednocześnie na siebie zarabiać? Na stronie DAAD znajdziesz informacje o tym jak szukać pracy dorywczej (np. w kawiarni, na uczelni lub w prywatnej firmie), jak zdobyć doświadczenie zawodowe odbywając praktyki lub staże oraz jak stawiać pierwsze kroki w swojej karierze zawodowej. Strona dostępna także w języku angielskim.

UNICUM – centrum kariery Portal pracy dla studentów
Szukasz pracy w niepełnym wymiarze godzin, praktyk lub stażu? Centrum kariery UNICUM to świetne miejsce, żeby przeglądać aktualne oferty oraz założyć profil z CV. Klikając w zakładkę UNICUM.de możesz również poczytać inspirujące artykuły o karierach w różnych branżach.

#eurostudia #niemcy

Data utworzenia:

stopka strony