eurostudia • Francja

Pomocne strony


Pomogą ci

CIEP
Organizacja publiczna działająca w obszarze edukacji i nauki języka francuskiego. W jej kompetencjach leży organizacja szkoleń, ocena i zarządzanie projektami edukacyjnymi, uznawanie kwalifikacji zagranicznych, a także przeprowadzanie egzaminów językowych. Strona dostępna jest również w językach: angielskim hiszpańskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim.

CNOUS 
Organizacja zrzeszająca francuskie uczelnie oraz mająca na celu promowanie poprawy warunków życia i pracy studentów. Także źródło praktycznych informacji dotyczących stypendiów, zakwaterowania, zdrowia, czy kultury francuskiej.

ENIC-NARIC – uznawanie kwalifikacji zagranicznych
Centrum uznawania kwalifikacji akademickich i zawodowych we Francji.  Wydaje zaświadczenia o zgodności zagranicznych kwalifikacji z francuskimi standardami. ENIC-NARIC to jedyna organizacja uprawniona do wydawania certyfikatów poświadczających zagraniczne kwalifikacje. Strona dostępna jest także w językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Erasmus+ Francja 
Francuska Narodowa Agencja zajmująca się koordynacją i promocją europejskiego programu Erasmus+ oraz projektów edukacyjnych i szkoleniowych. Znajdziesz tu m.in informacje o wymianach prowadzonych w ramach programu Erasmus+. Strona dostępna jest w języku angielskim.

Europass
Jeśli planujesz szukać pracy lub zdobywać doświadczenie za granicą, ważne jest przedstawienie swoich umiejętności i kompetencji w jasny i uniwersalny sposób, rozpoznawalny w całej Europie. Europass to zestaw pięciu dokumentów, które ci to umożliwią. Strona dostępna jest w języku polskim.

Instytut Francuski w Polsce
Praktyczne informacje związane z przeprowadzką do Francji, nauką języka i szkolnictwem wyższym. Możesz się również zapisać na kurs francuskiego oraz na egzaminy potwierdzające twój poziom znajomości języka. Strona jest w języku polskim.

Instytut Polski w Paryżu
Polskie instytuty są siecią placówek kulturalnych za granicą, działających w ramach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ich głównym zadaniem jest promowanie polskiej kultury i historii. Strona funkcjonuje równolegle w językach polskim i francuskim.

Stowarzyszenie absolwentów o polskich korzeniach
Stowarzyszenie APGEF z siedzibą w Paryżu zrzesza ponda 600 studentów i absolwentów prestiżowych francuski uczelni Grandes Écoles. Strona dostępna jest także w językach polskim i niemieckim.

Studia

Campusfrance
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Francji. Znajdziesz tu informacje o francuskim systemie szkolnictwa wyższego, katalog dostępnych kierunków, praktyczne wskazówki dotyczące życia studenckiego we Francji oraz cenne porady o tym, jak najlepiej przygotować się do wyjazdu. Strona dostępna również w językach angielskim i hiszpańskim.

Campusfrance Polska
Wersja Campusfrance stworzona specjalnie dla Polaków. Wyszukiwarka studiów, stypendiów, broszury informacyjne. Strona jest w języku polskim.

Conférence des Grandes Écoles 
Stowarzyszenie prestiżowych francuskich uczelni wyższych Grandes Écoles. Przeglądaj profile uczelni należących do stowarzyszenia i kierunki studiów jakie oferują. Strona dostępna jest również w języku angielskim.

Capcampus - portal studencki
Jak to jest być studentem we Francji? Portal poświęcony wszystkim aspektom życia studenckiego, od informacji o studiach, ofertach pracy dla studentów, po informacje dotyczące mody, podróżowania, zniżek studenckich, mieszkania i kultury francuskiej. Wszystko po to, aby pomóc ci w pełni wykorzystać swój czas na studiach!

CIDJ - Krajowe centrum informacji młodzieżowej 
Przydatne informacje dotyczące różnych spraw interesujących młodych ludzi, także o studiowaniu  –co i gdzie studiować, jak wynająć mieszkanie oraz praktyczne informacje dla osób z niepełnosprawnościami. Jest tu również interaktywna mapa z linkami do centrów regionalnych.

CNED - centrum kształcenia na odległość
Prezentacja usług i kursów internetowych oferowanych przez CNED. W ofercie znajdują się studia licencjackie i magisterskie, kursy przygotowujące do egzaminów wstępnych na studia, a także opcje kształcenia zawodowego.

Euraxess Francja
Europejska sieć informacji i doradztwa dla naukowców szukających pracy za granicą. Znajdziesz tu m.in. ogłoszenia o wolnych miejscach na studiach doktoranckich, informacje o źródłach finansowania, a także o tym jak wygląda praca naukowa w danym kraju. Strona dostępna również w języku angielskim.

Euroguidance France
Internetowa sieć informacji dotyczących m.in. studiów w państwach europejskich, w tym we Francji. Dowiesz się dlaczego warto wyjechać właśnie do Francji, jak wygląda tam organizacja szkolnictwa wyższego, życie studenckie oraz nauka języka francuskiego. Informacje dostępne są w języku angielskim.      

Formasup - kształcenie na odległość
A może wolisz studiować na odległość? Strona wspierana przez Ministerstwo Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Tu znajdziesz wyszukiwarkę kursów na odległość oferowanych przez francuskie publiczne szkoły wyższe. Szukaj po kierunku lub uczelni.

Kursy przygotowujące do egzaminów wstępnych na Grandes Écoles
Dwuletnie kursy przygotowujące kandydatów do egzaminów wstępnych na bardzo prestiżowe francuskie uczelnie wyższe Grandes Écoles. Znajdziesz tu informacje dotyczące m.in. zasad aplikowania. Informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.

L’Étudiant - Internetowy magazyn studencki
Bądź na bieżąco z wszystkimi kwestiami dotyczącymi życia studenckiego. Znajdziesz tu informacje o uczelniach, możliwych kierunkach studiów, różnych zawodach, czy ofertach pracy dla studentów. Możesz również skorzystać z narzędzi doradztwa zawodowego lub poczytać ciekawe artykuły.

Mastersportal – studia magisterskie we Francji
Wyszukiwarka studiów magisterskich na świecie, w tym we Francji. Informacje dotyczą systemu szkolnictwa wyższego, zasad aplikowania, możliwości uzyskania wsparcia finansowego, a także życia studenckiego. Strona dostępna jest również w językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - studia we Francji
Zbiór informacji dotyczących studiowania we Francji przygotowany specjalnie dla studentów zagranicznych. Znajdziesz tu również informacje o nauce języka francuskiego. Strona dostępna jest także w językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

ONISEP – poradnik maturzysty 
Kończysz szkołę średnią i zastanawiasz się co dalej? Znajdziesz tu praktyczne informacje o dostępnych ścieżkach rozwoju pod kątem wymarzonej kariery. Są tu opisy różnych zawodów, adresy uczelni i streszczenia programów przez nie oferowanych. Słowem, wszystko, czego maturzysta potrzebuje, aby dobrze zainwestować w swoją przyszłość. Informacje dostępne są także w językach angielskim i hiszpańskim.

PLOTEUS
Portal stworzony przez Dyrekcję Generalną ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej dotyczący możliwości podjęcia nauki w Unii Europejskiej. PLOTEUS zawiera informacje na temat krajowych systemów edukacji i kształcenia, europejskich programów wymiany oraz dane kontaktowe jednostek odpowiedzialnych za udzielanie szczegółowych informacji. Strona jest w języku angielskim.

Studia dla niepełnosprawnych 
Niezbędne informacje o studiowaniu skierowane do osób niepełnosprawnych. Specjalny katalog pozwoli ci wyszukać wszystkie instytucje oferujące kształcenie dla osób z różnymi zaburzeniami (np. wzroku, słuchu, ruchu  itp.) Informacje dostępne są w zakładce Études – Étudier avec un handicap.

Studia techniczne
Myślisz, że zawód inżyniera jest dla ciebie? Tu znajdziesz informacje dotyczące wszystkich opcji kształcenia inżynierskiego we Francji, włącznie z dwuletnim kształceniem technicznym, kształceniem zawodowym i studiami uniwersyteckimi.

Studia w Paryżu 
Praktyczne informacje dla osób pragnących studiować w Paryżu, w tym: jak wygląda proces zdawania i rejestracji na studia, informacje o stypendiach, zakwaterowaniu, a także o tym jak otworzyć konto w banku, jak nauczyć się języka francuskiego, czy gdzie iść, żeby się rozerwać – informacje o koncertach, wydarzeniach kulturalnych i wiele, wiele innych. Informacje dostępne są również w językach angielskim i hiszpańskim.

Studyrama - portal studencki
Jak wybrać najlepsze studia? Jak przygotować się do egzaminów końcowych? Tu znajdziesz wszystko to, co zainteresuje przyszłego i obecnego studenta. Portal oferuje również wyszukiwarkę mieszkań i kwater dla studentów.

Szkolnictwo wyższe
Oficjalna strona francuskiego Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Wszelkie ważne informacje dotyczące organizacji studiów we Francji, uczelni, zasad uznawania zagranicznych kwalifikacji, życia studenckiego, kwestii finansowych, zdrowia oraz kultury francuskiej.

Kształcenie i szkolenia zawodowe

ANEFA - Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Zatrudnienia i Szkolenia w rolnictwie
Znajdziesz tu podstawowe informacje dotyczące kształcenia zawodowego w sektorze rolnym na wszystkich poziomach, od kształcenia zawodowego po studia doktoranckie.

APFA – Krajowe Stowarzyszenie Kształcenia Zawodowego Dorosłych 
Informacje i porady dotyczące wyboru kariery, szkoleń oraz zdobywania kwalifikacji zawodowych. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki dyplomowanych kursów zawodowych.

CARIF - międzyregionalna sieć kształcenia zawodowego 
Szukaj opcji kształcenia zawodowego we Francji. Skorzystaj z interaktywnej mapy, aby znaleźć ośrodki regionalne oraz listę oferowanych przez nich kierunków.

Centrum Inffo
Stowarzyszenie podlegające pod Ministerstwo Pracy. Znajdziesz tu wszystkie ważne informacje dotyczące kształcenia zawodowego na wszystkich etapach nauczania, od liceum, przez studia, kończąc na kształceniu ustawicznym.

CCI – Izba Handlu i Przemysłu
Szybko znajdź kursy i szkolenia zawodowe, którymi jesteś zainteresowany korzystając zarówno z wyszukiwarki internetowej, jak i usług konsultantów w lokalnych centrach informacji. CCI radzi czym się kierować przy wyborze instytucji oferujących kształcenie zawodowe. Zapoznaj się również z ofertą edukacyjną CCI. Są w niej m.in. studia stacjonarne i niestacjonarne, a także kursy na odległość.

CNAM - Konserwatorium Sztuki i Zawodów
CNAM to jedyna francuska uczelnia poświęcona edukacji dorosłych oferująca przede wszystkim studia niestacjonarne. CNAM ma 150 centrów kształcenia w całej Francji. Strona dostępna również w językach angielskim i niemieckim.

Francuska Izba Handlowa 
Prezentacja sektora rzemieślniczego i francuskiej Izby Handlowej. Znajdziesz tu m.in. wiadomości gospodarcze, informacje o szkoleniach i różnych opcjach kariery w branży handlowej, a także o kształceniu zawodowym i stażach.

Izba Rzemieślnicza
Opisy zawodów i katalog programów kształcenia zawodowego dla młodzieży w następujących branżach: budownictwo, metalurgia, piekarnictwo i cukiernictwo, malarstwo, glazurnictwo.

Kształcenie rolnicze 
Katalog ośrodków szkoleniowych, programów kształcenia zawodowego, także na poziomie szkolnictwa wyższego oraz wyszukiwarka praktyk i staży. Instytucji zajmujących się edukacją rolniczą możesz szukać korzystając z interaktywnej mapy.

Kształcenie zawodowe we Francji
Myślisz o kształceniu zawodowym we Francji? Tu znajdziesz opisy różnych zawodów, wymaganych kwalifikacji oraz wyszukiwarkę kursów, które przygotują cię do wykonywania danego zawodu.

Ministerstwo pracy, zatrudnienia, kształcenia zawodowego i dialogu społecznego
Strona Ministerstwa zawierające wszystkie informacje dotyczące kształcenia zawodowego we Francji.

Recrut
W zakładce „Annuaire des formations” znajdziesz opisy opcji kształcenia zawodowego na wszystkich poziomach, od BTS, CAP, po studia licencjackie i magisterskie. Możesz przeglądać oferty po interesujących cię branżach lub regionach. Znajdziesz tu również artykuły o pracy i porady zawodowe.

Wsparcie finansowe

CAF - Kasa Świadczeń Rodzinnych
Jako obywatel UE możesz postarać się również o pomoc mieszkaniową oferowaną przez Kasę Świadczeń Rodzinnych (Caisse d’Allocations Familiales – CAF). W zależności od dochodów i sytuacji rodzinnej wnioskodawca może otrzymywać dofinansowanie do opłaty za mieszkanie.

Campusfrance - stypendia
Portal skierowany do młodych obcokrajowców, wybierających się na studia do Francji. Znajdziesz tu listę programów stypendialnych skierowanych do studentów zagranicznych. Strona dostępna również w językach angielskim i hiszpańskim.

Campusfrance Polska - stypendia
Wersja Campusfrance stworzona specjalnie dla Polaków. Na stronie oferta stypendialna rządu francuskiego oraz ambasady Francji w Polsce. Strona jest w języku polskim.

CNOUS 
Organizacja zrzeszająca francuskie uczelnie oraz mająca na celu promowanie poprawy warunków życia i pracy studentów. Znajdziesz tu źródło praktycznych informacji dotyczących zasad ubiegania się o stypendium we Francji.

FNEGE - Narodowa Fundacja Edukacji Menadżerskiej
Fundacja skupia się na finansowaniu programów kształcących wyspecjalizowane kadry kierownicze oraz promowanie studiów doktoranckich i badań naukowych w branży menadżerskiej. Opis działalności fundacji dostępny jest również w języku angielskim. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - stypendia
Zbiór informacji dotyczących programów stypendialnych we Francji przygotowany specjalnie dla studentów zagranicznych. Strona dostępna jest także w językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Pomoc finansowa i stypendia
Strona francuskiego Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych poświęcona kwestiom finansowym. Tutaj możesz złożyć podanie o przyznanie stypendium lub pożyczki studenckiej.

Pożyczki studenckie
Nową ofertę wsparcia dla studentów oferuje francuski bank BPCE. O kredyt mogą ubiegać się francuscy studenci wyjeżdżający na studia magisterskie za granicę oraz studenci z pozostałych państw uczestniczących w programie Erasmus +, którzy chcą podjąć studia magisterskie we Francji.

Stypendia na studia w Paryżu 
Strona stworzona specjalnie dla studentów zagranicznych pragnących studiować w Paryżu. Znajdziesz tu informacje dotyczące dostępnych źródeł wsparcia finansowego, a  także porady o tym jak najlepiej zaplanować swój budżet. Informacje dostępne są również w językach angielskim i hiszpańskim.

Praca dla studenta

CIDJ - Krajowe centrum informacji młodzieżowej
Szukasz pracy tymczasowej, w niepełnym wymiarze godzin lub stażu? Na stronie CIDJ znajdziesz wyszukiwarkę ofert pracy w całej Francji i we wszystkich branżach.

L’Étudiant 
Studiujesz i chcesz zacząć zarabiać? Tu znajdziesz oferty pracy zaadresowane właśnie do studentów. Przeglądaj ogłoszenia w danej branży lub regionie.

Oferty pracy sezonowej
Szukasz pracy jako kelner, kierowca, pokojówka czy hostessa? Nic prostszego! Zarejestruj się i przeglądaj najnowsze oferty.

Praca na wakacje
Sieć informacji młodzieżowej CIDJ prowadzi fora internetowe, na których możesz poznać potencjalnych pracodawców i przeglądać tysiące aktualnych ofert pracy.

#eurostudia #francja

Data utworzenia:

stopka strony