Publicystyka journalism

Felietony, Wywiady, Reportaże


Uczestnicy pierwszego spotkania Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą

Gdzie diabeł nie może…

Wawrzyniec Pater,

 – Takim inicjatywom można tylko przyklasnąć! Klaszczę więc, a przestaję tylko po to, by opisać to, czemu przyklaskiwałem – o powstaniu Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Bez tytułu.png

Mobilna Europa?

Wawrzyniec Pater,

O ile inicjatywa „Youth on the Move” miała stworzyć warunki do zwiększenia mobilności młodzieży, o tyle jej następca ma je stworzyć uczestnikom wszystkich sektorów edukacji – o najnowszej inicjatywie Komisji Europejskiej pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Jaana Fedotoff photo.jpg

Potrzeba działań informacyjnych dla młodzieży nie zniknie

Wawrzyniec Pater,

Udzielanie informacji i doradzanie młodym ludziom jest w Finlandii usankcjonowanym obszarem pracy z młodzieżą – o fińskim systemie informacji młodzieżowej opowiada Jaana Fedotoff z Centrum Koordynacji i Rozwoju Informacji i Doradztwa dla Młodzieży Koordinaatti.... »

Siedziba CIDJ, organizacji koordynującej system informacji młodzieżowej  we Francji

Będziemy drugą Irlandią?

Wawrzyniec Pater,

Działania prowadzone w ramach edukacji pozaformalnej mają często charakter spontaniczny, incydentalny i są ograniczone w czasie -  Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska pisze dlaczego warto to zmienić i w jaki sposób.... »

Eurodesk sept 2023 (190 of 426).jpg

Młodzi mogą na nas liczyć

Wawrzyniec Pater,

- Bez względu na okoliczności kontaktu z naszą organizacją, dajemy młodzieży wsparcie w wielu dziedzinach, od zdrowia psychicznego po pomoc niepełnosprawnym – mówi Patrick Burke, dyrektor Youth Work Ireland.... »

ball-63527_1920.jpg

Chat? Nie taki znowu czad

Wawrzyniec Pater,

– Nie dość że nie potrafi odróżnić informacyjnego ziarna od plew, to i researcherka z niej mierna – koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater testuje możliwości sztucznej inteligencji.... »

Salome Keshelashvili

Młodzi Gruzini chcą do Unii

Wawrzyniec Pater,

Są zdeterminowani, wykształceni i wiedzą czego chcą. O Europejskich aspiracjach młodych Gruzinów pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Imre Simon

Informacja w imię wartości

Wawrzyniec Pater,

Jesteśmy otwarci na organizacje z Polski i wsparcie procesu budowy systemu informacji i doradztwa dla młodzieży w Waszym kraju – mówi Imre Simon z Europejskiej Agencji Informacji i Doradztwa dla Młodzieży.... »

277308403_5093207014081393_5039805819678654498_n.jpg

Sztuka zarażania

Wawrzyniec Pater,

Co mnie trzyma w Eurodesku przez 20 lat? Po pierwsze: ludzie. Po drugie: namacalne efekty pracy. I po trzecie: pasja – pisze w jubileuszowym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Photo Claire Conlon FR.jpg

Informacja pod znakiem jakości

Wawrzyniec Pater,

Trzy miliony osób korzysta z usług Centrów Informacji Młodzieżowej we Francji. Z Caire Conlon, koordynatorką Eurodesku we Francji rozmawia Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce.  ... »

personal-3108155_1920.jpg

Tajniki networkingu

Wawrzyniec Pater,

Pisał o niej Arystoteles, naukowcy tworzą teorie na jej temat, znajduje  zastosowanie w sporcie i biznesie - o współpracy w sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

25 procent foto.png

Propozycje nie do odrzucenia

Wawrzyniec Pater,

Raport z “Projektu 25%” czytałem przez „informacyjno-młodzieżowe” okulary doszukując się wątków związanych ze zwiększeniem młodzieży dostępu do informacji i propozycji działań, które są już realizowane przez Eurodesk - pisze w najnowszym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska. ... »

Information Centre in France.jpg

Za informację baaaardzo dziękuję

Wawrzyniec Pater,

Praca doradcy młodzieżowego wymaga naprawdę dużych kwalifikacji, a do tego jest odpowiedzialna – nierzadko  wpływa bowiem na drogę życiową młodego człowieka - pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.    ... »

23088a891767a94141b860e2a5777ff0.jpeg

Ми з Вами!

Wawrzyniec Pater,

Trzy lata temu Ukraina dołączyła do Eurodesku. Mało który kraj wykazywał się takim zaangażowaniem i gorliwością w zdobywaniu wiedzy na temat działalności sieci – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Agnieszka_Włodarczyk.jpeg

Erasmus+ dla odważnych marzycieli

Wawrzyniec Pater,

Czekamy na projekty innowacyjne, tzn. takie, w których będzie więcej niestandardowych działań, kreatywnych metod pracy i oryginalnych produktów – mówi Agnieszka Włodarczyk, specjalista od Akcji 2. Programu Erasmus+ w kolejnym wywiadzie zwiastującym publikację Eurodesk Polska o Erasmusie+ i Europejskim Korpusie Solidarności.... »

ErasmusPlus.jpg

Paszporty zza płotu

Wawrzyniec Pater,

Gdy słyszę, że młodzi nie palą się, żeby korzystać z możliwości wyjazdów oferowanych przez Erasmusa+ najchętniej przeniósłbym ich do czasów, gdy żelazna kurtyna trzymała się mocno – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce.... »

Anna Pavlovych

Nauczanie przez działanie

Wawrzyniec Pater,

Dzięki wsparciu sektora Młodzież młodzi ludzie mogą stawiać pierwsze kroki w życiu obywatelskim, rozwijać swoje zainteresowania i pasje - rozmowa z Anną Pavlovych, koordynatorką Zespołu Erasmus+ Młodzież i DiscoverEU.... »

nick-abrams-IKtdqKatKPk-unsplash.jpg

Felieton familijny

Wawrzyniec Pater,

Możliwości wyjazdów oferowanych w ramach Erasmusa+ i innych programów wzbudzają we mnie największą zazdrość, a niekiedy frustrację, gdy słyszę, że młodzi wcale się nie palą, żeby z nich korzystać - Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska pisze o możliwościach programu Erasmus+.... »

bigstock-Young-woman-holding-European-U-303209683-1024x657.jpeg

Pomysły na Europę

Wawrzyniec Pater,

Sporo się ostatnio dzieje w europejskiej polityce młodzieżowej. Komisja Europejska powołała koordynatora ds. młodzieży, a w Europie szerokim echem odbija się „Projekt 25%” - koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater pisze o polityce młodzieżowej w UE.... »

krakenimages-Y5bvRlcCx8k-unsplash.jpg

Wspólna sprawa

Wawrzyniec Pater,

Eurodeskowi współpracować z innymi unijnymi podmiotami jest oczywiście łatwiej, bo informowanie o ich działalności jest niejako wpisane w naszą misję - o współpracy organizacji i instytucji, których działalność związana jest z Unią Europejską pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

agence-olloweb-d9ILr-dbEdg-unsplash.jpg

O prawie do informacji

Wawrzyniec Pater,

Patronem informacji młodzieżowej na Starym Kontynencie jest Rada Europy, która od ponad 30 lat zachęca swoich członków do tworzenia i wspierania struktur zajmujących się informacją młodzieżową - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska o prawie do informacji młodzieżowej. ... »

ibrahim-boran-kkACMU0GYko-unsplash.jpg

Budżet większy, ale nie od oczekiwań

Wawrzyniec Pater,

Podniesienie budżetu programu Erasmus+ o połowę nie oznacza, że proporcjonalnie wzrosną wydatki na wszystkie jego „części składowe”. Według planów z końca listopada, środki na działania informacyjne prowadzone przez Eurodesk zwiększą się zaledwie o ok. 12 proc. - o oczekiwaniach beneficjentów Erasmusa+ pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska. ... »

6461bc60ab3bdf286ea151320f88f3d5.jpg

Zasady dla nielicznych

Wawrzyniec Pater,

„Niezależne, dostępne, włączające, odpowiadające na potrzeby, wzmacniające, angażujące, etyczne, profesjonalne, proaktywne” – takie powinny być usługi świadczone przez struktury informacyjne i doradcze dla młodzieży - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska przegląda przepisy Europejskiej Karty Informacji Młodzieżowej.... »

dell-g2E2NQ5SWSU-unsplash.jpg

Co nas nie zabije, to nas wzmocni

Wawrzyniec Pater,

Bez względu bowiem na okoliczności międzynarodowa mobilność młodzieży jest wartością, której zaniedbać nie wolno. To sprawdzone i skuteczne remedium na antyeuropejskie myślenie i postawy - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

marvin-meyer-SYTO3xs06fU-unsplash.jpg

Platformy i narzędzia zarządzania siecią

Wawrzyniec Pater,

Koordynowanie sieci to nie przelewki. Zwłaszcza takiej, która składa się z niezależnych podmiotów o różnym statusie i potencjale - o narzędziach, które usprawniają funkcjonowanie sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

glenn-carstens-peters-npxXWgQ33ZQ-unsplash.jpg

Hype na informowanie

Wawrzyniec Pater,

Z własnego doświadczenia wiem, że powstanie takiej redakcji dziennikarzy młodzieżowych jest wartością samą w sobie. Krajowe Biuro Eurodesk Polska też kiedyś taką stworzyło z myślą o Europejskim Portalu Młodzieżowym - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska o redakcji dziennikarzy młodzieżowych.... »

plakat.png

Młodzi w ślepej uliczce

Wawrzyniec Pater,

Wydany w tym roku raport Młodzi 2018 to lektura godna polecenia wszystkim, którzy interesują się sprawami młodzieży i edukacją - o raporcie pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

diana-polekhina-1ixT36dfuSQ-unsplash.jpg

Młodzi chcą strategii

Wawrzyniec Pater,

I tak jak powraca pomysł opracowania strategii dla młodzieży, tak powracają postulaty, które od lat zgłaszają kolejne wchodzące w dorosłość roczniki młodych ludzi i eksperci zajmujący się tą problematyką - o strategii dla młodzieży pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

hannah-busing-Zyx1bK9mqmA-unsplash.jpg

Nowe hasła, stare priorytety

Wawrzyniec Pater,

Bez większego echa przeszło przyjęcie nowej unijnej strategii na rzecz młodzieży, a przecież to dokument, który będzie kształtował europejską politykę młodzieżową przez najbliższe dziewięć lat - unijnej strategii przygląda się Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

8b522f34308a0773da80d700034880ce.jpeg

Podróżnicy bez zobowiązań

Wawrzyniec Pater,

A jakie unijne działania dla młodzieży najbardziej ostatnio zainteresowały dziennikarzy? Dobiegające końca prace nad nową strategią dla młodzieży? Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności? Nic z tych rzeczy - o konkursie DiscoverEU pisze koordynator sieci Eurodesk Polska, Wawrzyniec Pater.... »

stopka strony