Lista inspiracji (22)
Nowy prog.
Prog. zaktualizowany

Jak zmieniać świat?
Fundacja Sempre a Frente w duchu pracy u podstaw i nauki przez zabawę buduje dobro od samych fundamentów – troszcząc się o dzieci i młodzież.... »

Eksperci do spraw młodzieży? Młodzi!
Wsparcie w reformowaniu polityk nie polega na tym, że młodzi ludzie przebierają się w garnitury i udają dorosłych. Uczymy ich, na czym polega partnerstwo i jak dyskutować o ważnych dla nich sprawach – o Akcji 3 programu Erasmus+ mówi Barbara Moś ze Stowarzyszenia Europe4Youth.... »

Silna grupa pod wezwaniem
Na koncertach, przed główną gwiazdą, grają inne zespoły – tak zwany support. W tym wypadku główną gwiazdą są zagraniczni studenci, a wspierają ich uczestnicy tego projektu.... »

Artystyczne dusze
Sztuka mówi – ale czy my potrafimy ją usłyszeć i zrozumieć? Coraz częściej kłopot z tym ma młodzież, wychowana na telewizji, grach. W ramach tego projektu uczniowie mogli nie tylko poznać wielu malarzy europejskich, ale i nauczyli się dostrzegać w ich pracach coś więcej niż temat, formę i kompozycję.... »

Sygnał z Kielc idzie w świat
Jak się robi radio? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne, i nie trzeba do tego milionów! W ramach tego projektu uczniowie mieli okazję „zrobić sobie” radiowęzeł.... »

To ja jestem odpowiedzialny! Ja, ja, ja!
Świata nie zmienisz, nic nie możesz? Nieprawda! Możesz wszystko, a zacznij od najprostszego. Od… śmieci.... »

Podróż do pojutrza - na krzesłach z sosny
Nie było nas – był las. Nie będzie nas – czy będzie las? Wątpliwe, zważywszy, że co minutę wycinany jest las wielkości 35 boisk piłkarskich.... »

Sport przeciwko wojnie
Rowerem, kajakiem, pieszo. Wzdłuż polsko – niemieckiej granicy. Po co? Dla pokoju.... »

Przyszłość zaczyna się od kawy
Z mlekiem? Z pianką? A może czarną? Polscy i niemieccy uczniowie potrafią zrobić każdą kawę, i to świetnie! A przede wszystkim: „robią sobie”… przyszłość.... »

Z nowej perspektywy
Jak to jest spojrzeć na swą pracę od zupełnie innej strony? Przekonali się o tym pracownicy krakowskiego stowarzyszenia STRIM, którzy zaprosili do siebie stażystkę z Włoch w ramach projektu job shadowing.... »

Wokół POLIN
Łączy nas historia, wspomnienia, łączą nas wielcy ludzie, którzy urodzili się w Polsce, a byli Żydami. A dzieli? Historia, wspomnienia… Polsko – Izraelska Wymiana Młodzieży jest jak pomost.... »

Z fizyką za pan brat
Fizyka do przedmiotów lubianych nie należy. Ma złą sławę, a może ktoś zrobił jej czarny public relations? No, nie ukrywajmy – te wszystkie symbole, wzory, obliczanie siły, z jaką kamień działa na ścianę, i odwrotnie. Trudna sprawa? Niekoniecznie! Fizyka może być super przygodą – i lekcje z niej były wyzywaniem, prawie rozrywką, w ramach tego właśni... »

Młodzi młodym - w mieście
Jak pracować z młodzieżą? Jak zachęcać ją do udziału w projektach, angażować w działania lokalnych społeczności, wspierać? Dla działaczy młodzieżowych są to bardzo ważne pytania… Na które starają się szukać odpowiedzi niezależnie od tego, na jakiej szerokości – i długości – geograficznej mieszkają.... »

Nie ma co czekać, trzeba działać!
Często powtarzamy te słowa, ale… czy sami się do nich stosujemy? No cóż – to już znacznie trudniejsze. Dlatego głównym celem Krajowego Spotkania Młodzieżowego było wspieranie dialogu i pobudzenie aktywności lokalnej młodzieży.... »

Barwne łódzkie ulice
Kiedyś w Łodzi produkowano bele barwnego kretonu, wełny, bawełny – ale ulice miasta były szare, ceglaste, jak w „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy, powstałej na podstawie dzieła noblisty Reymonta. Dziś wiele fabryk włókienniczych stoi. Może to czas, by wszystkimi kolorami tęczy rozbłysły łódzkie ulice?... »

Wszystko, co dla nas ważne
Czyli, dokładnie, co? Czy hierarchia wartości jest uniwersalna? Czy to, co jest istotne dla Polaków, będzie tak samo kluczowe dla Włochów i Rosjan? Właśnie tego mogli się dowiedzieć młodzi ludzie, biorący udział w tym projekcie.... »

Wszyscy kochamy mamy!
W Polsce i Rumunii. W Hiszpanii i na Łotwie. Swoje mamy kochają Włosi, Estończycy, Czesi. Oddają im serca Szwedzi, Brytyjczycy, Bułgarzy… Ale – okazuje się, że Dzień Matki nie tylko nie wszędzie wypada 26 maja, na dodatek w różny sposób jest obchodzony! To mogło być odkrycie dla uczniów z dwudziestu szkół w dziesięciu europejskich państwach, biorąc... »

Imiona róży
Powieść „Imię róży” Umberto Eco jest magiczna. Łączy w sobie potężną dawkę wiedzy historycznej z porywającą i ekscytującą fabułą. Ale jej tytuł był zagadką, i nadal nią pozostaje… Sam pisarz niezbyt chętnie wypowiada się na ten temat. Ten projekt – zainspirowany książką Eco – rozbiera ów tytuł na czynniki pierwsze.... »

Energia znikąd
Czasami, gdy chcemy powiedzieć obrazowo, że nie możemy wziąć czegoś znikąd, mówimy: z powietrza ci tego nie wytrzasnę! A tymczasem z powietrza można „wytrzasnąć” prąd. I nie tylko z niego! Polska emituje do atmosfery zbyt dużo dwutlenku węgla, powstającego na skutek spalania węgla. Unia oczekuje, że w najbliższych latach nauczymy się czerpać aż 20 ... »

Tramwaj zwany promocją
Kto wyciąga dłoń po ulotki, rozdawane na ulicy i przed wejściem do podziemi? A kto je na dodatek czyta – podobnie, jak reklamy w prasie? A kto nie przełącza kanału, gdy nadawane są telewizyjne spoty? Kto nie wykasowuje automatycznie maili z informacjami promocyjnymi?... »

Nic o nas bez nas
Młodzież nie interesuje się polityką. A politycy nie interesują się młodzieżą! To niestety częsty obrazek. Ale takie właśnie stereotypowe myślenie miał przełamać ten projekt. Był on bowiem odpowiedzią na brak polityki młodzieżowej na terenie powiatu kłodzkiego.... »

Młodzi ręka w rękę z politykami
„Nie wierzę politykom, nie!” – śpiewał niegdyś wokalista rockowego zespołu. Można im nie wierzyć, można ich ignorować – ale przez to nie znikną. To politycy mają wpływ na rzeczywistość, w której wszyscy żyjemy. Warto więc próbować się z nimi dogadać, jakoś na nich wpłynąć. I właśnie porozumieniu polityków i młodzieży, poznaniu się, a także zachęcen... »