News -

Jak chronić dzieci w cyfrowym świecie

Kraje Unii Europejskiej niewystarczająco skutecznie walczą z treściami w internecie, które są nielegalne lub szkodliwe dla dzieci. To wnioski z raportu Komisji Europejskiej.
Autorzy raportu „Protecting Children in the Digital World” zbadali, jak kraje Wspólnoty radzą sobie z usuwaniem treści szkodliwych i nielegalnych, ochroną dzieci przed informacjami, obrazami i grami dla nich nieodpowiednimi oraz z podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa sieci społecznościowych.

Ogólny wniosek z raportu jest taki, że działania podejmowane przez poszczególne państwa mocno się różnią. Chodzi m.in. o funkcjonowanie linii telefonicznych służących zgłaszaniu szkodliwych lub nielegalnych treści. Państwa UE stosują też zróżnicowane systemy oznakowywania treści oraz środki techniczne służące temu, by strony internetowe i gry były dostosowane do wieku odbiorców. Raport udowadnia, że w dziedzinie ochrony najmłodszych jest jeszcze wiele do zrobienia.

Komisja Europejska nie zamierza czekać. Jeszcze w tym roku planuje zająć się problemem treści w internecie, podejmując inicjatywę na rzecz ochrony bezpieczeństwa dzieci korzystających z nowych technologii. – Dzieci wchodzą do internetu coraz częściej i w coraz młodszym wieku, by zwiedzać fascynujący, cyfrowy świat. Musimy jednak pilnie zdecydować, co i jak możemy zrobić, by zapewnić tym dzieciom bezpieczeństwo – stwierdziła wiceszefowa Komisji Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej Neelie Kroes.

Raport KE zaleca podjęcie następujących działań:
    w zakresie treści szkodliwych i nielegalnych – popularyzować istnienie gorących linii, służących zgłaszaniu szkodliwych treści oraz rozwijać narzędzia służące skuteczniejszemu usuwaniu tych treści.
    w zakresie sieci społecznościowych i ochrony prywatności – zwiększać świadomość ryzyka i sposobów na jego ograniczenie.
    klasyfikacji treści ze względu na wiek – szerzej stosować systemy oznakowywania treści (np. PEGI) w przypadku gier internetowych, opracować kodeksy postępowania i inne narzędzia uświadamiające sprzedawcom istnienie klasyfikacji, by zapobiec sprzedawaniu dzieciom gier nieodpowiednich dla ich wieku.
Więcej o raporcie Komisji na stronie http://ec.europa.eu/avpolicy/reg/minors/rec/2011_report/index_en.htm

O unijnym programie Bezpieczny Internet:
http://ec.europa.eu/saferinternet
stopka strony