Publicystyka Aktywność społeczna i obywatelska


Reid Aiton

Informacja młodzieżowa w Szkocji

Wawrzyniec Pater,

Nasze posty docierają do 23 milionów użytkowników rocznie. To prawie 30 razy więcej niż jest młodych ludzi w Szkocji  - mówi Reid Aiton, dyrektor ds. kontaktów zewnętrznych i usług informacyjnych Young Scot ... »

Uczestnicy pierwszego spotkania Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą

Gdzie diabeł nie może…

Wawrzyniec Pater,

 – Takim inicjatywom można tylko przyklasnąć! Klaszczę więc, a przestaję tylko po to, by opisać to, czemu przyklaskiwałem – o powstaniu Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Bez tytułu.png

Mobilna Europa?

Wawrzyniec Pater,

O ile inicjatywa „Youth on the Move” miała stworzyć warunki do zwiększenia mobilności młodzieży, o tyle jej następca ma je stworzyć uczestnikom wszystkich sektorów edukacji – o najnowszej inicjatywie Komisji Europejskiej pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Roza's ID photo .jpg

Nauczyciele dobrych relacji

Monika Rosmanowska,

– Osoby z niepełnosprawnościami mają w sobie naturalną ciekawość drugiego. Sporo moglibyśmy się nauczyć od naszych wychowanków. Zwłaszcza, gdy mówimy o otwartości, tolerancji i braku uprzedzeń – zwraca uwagę Róża Banasik-Zarańska.... »

Alina Kierod.jpg

Bajka z dobrym zakończeniem

Monika Rosmanowska,

– Te momenty, gdy młodzież czuje, że to, co jeszcze wczoraj było przeszkodą, dziś już wydaje się po prostu zwykłą, nic nie znaczącą różnicą, są bezcenne – zauważa Alina Kierod. I przekonuje, że nic tak nie łamie stereotypów jak wspólne, międzynarodowe działania.... »

Longin Kajka.jpg

Cel projektu? Uwierzyć w siebie

Monika Rosmanowska,

– Udział w projektach międzynarodowych jest dla młodzieży ważny, daje im satysfakcję, pokazuje, że stać ich na więcej – zwraca uwagę Longin Kajka z Fundacji Międzynarodowej Integracji Gospodarczej i Kulturalno-Turystycznej. ... »

Alina Fegler-Kotkiewicz.jpg

Razem przeciw wykluczeniu

Daria Nawrot,

O potrzebie walki ze stereotypami, przeciwdziałaniu mowie nienawiści i znaczeniu edukacji antydyskryminacyjnej Daria Nawrot rozmawia Aliną Fegler-Kotkiewicz, prezesem Stowarzyszenia EDUQ.... »

olena.png

Gra o lepszą przyszłość

Daria Nawrot,

O metodach edukacji obywatelskiej, znaczeniu krytycznego myślenia i zaletach grywalizacji Daria Nawrot rozmawia Oleną Garan, koordynatorką projektu “Mistrzowie gry poważnej. Serious gaming dla społeczności lokalnej”, zrealizowanego w ramach programu Erasmus+... »

Elżbieta Zadrożniak (archiwum prywatne)

Spotkania przy europejskim stole

Daria Nawrot,

O znaczeniu współpracy międzynarodowej i otwartości na inne kultury Daria Nawrot rozmawia z Elżbietą Zadrożniak, nauczycielką języka angielskiego z II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach koordynującą projekt Erasmus+ „Join the European table”.... »

Siedziba CIDJ, organizacji koordynującej system informacji młodzieżowej  we Francji

Będziemy drugą Irlandią?

Wawrzyniec Pater,

Działania prowadzone w ramach edukacji pozaformalnej mają często charakter spontaniczny, incydentalny i są ograniczone w czasie -  Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska pisze dlaczego warto to zmienić i w jaki sposób.... »

Eurodesk sept 2023 (190 of 426).jpg

Młodzi mogą na nas liczyć

Wawrzyniec Pater,

- Bez względu na okoliczności kontaktu z naszą organizacją, dajemy młodzieży wsparcie w wielu dziedzinach, od zdrowia psychicznego po pomoc niepełnosprawnym – mówi Patrick Burke, dyrektor Youth Work Ireland.... »

Salome Keshelashvili

Młodzi Gruzini chcą do Unii

Wawrzyniec Pater,

Są zdeterminowani, wykształceni i wiedzą czego chcą. O Europejskich aspiracjach młodych Gruzinów pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Imre Simon

Informacja w imię wartości

Wawrzyniec Pater,

Jesteśmy otwarci na organizacje z Polski i wsparcie procesu budowy systemu informacji i doradztwa dla młodzieży w Waszym kraju – mówi Imre Simon z Europejskiej Agencji Informacji i Doradztwa dla Młodzieży.... »

Gotuję.JPG

Gotuję, nie marnuję – czyli od pola do stołu

Anita Czupryn,

Zero waste lubię tłumaczyć jako mniej więcej. Czyli mam mniej, a zyskuję więcej. Mam mniej rzeczy i mniej bałaganu, ale więcej pieniędzy, czasu i komfortu – mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, propagatorka idei zero waste.... »

277308403_5093207014081393_5039805819678654498_n.jpg

Sztuka zarażania

Wawrzyniec Pater,

Co mnie trzyma w Eurodesku przez 20 lat? Po pierwsze: ludzie. Po drugie: namacalne efekty pracy. I po trzecie: pasja – pisze w jubileuszowym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Kooperatywa.JPG

Kooperatywa „Dobrze” łączy ludzi

Anita Czupryn,

Włączanie seniorów i migrantów w życie lokalnej społeczności, a mieszkańców wsi w życie miejskie – to główne cele Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”. Jak to robić, członkowie spółdzielni uczyli się na zagranicznych wyjazdach sfinansowanych z programu PO WER.... »

personal-3108155_1920.jpg

Tajniki networkingu

Wawrzyniec Pater,

Pisał o niej Arystoteles, naukowcy tworzą teorie na jej temat, znajduje  zastosowanie w sporcie i biznesie - o współpracy w sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Siec Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.JPG

Walka Marceliny Rosińskiej o drugiego człowieka

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

Pomoc prawna jest ważna, ale równie istotne jest wsparcie psychologiczne – przekonuje Marcelina Rosińska, erasmuska, prawniczka i założycielka Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego.... »

Szymon łaszewski.JPG

Stanisław lalkami opowiada o wojnie

Aleksandra Zalewska-Stankiewicz,

Erasmus otworzył mi drzwi do świata, a ja nie bałem się przez nie wejść – mówi Stanisław Wojciechowski, ukraiński aktor-lalkarz, który od ośmiu lat mieszka w Polsce.... »

25 procent foto.png

Propozycje nie do odrzucenia

Wawrzyniec Pater,

Raport z “Projektu 25%” czytałem przez „informacyjno-młodzieżowe” okulary doszukując się wątków związanych ze zwiększeniem młodzieży dostępu do informacji i propozycji działań, które są już realizowane przez Eurodesk - pisze w najnowszym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska. ... »

Aleksandra Jarosz i Wiktoria Bartoszewska

Młodzież zagrożona ubóstwem

Aleksandra Toczydłowska,

Mamy powody, by młodych ludzi, którzy właśnie kończą 30 lat, nazwać straconym pokoleniem – piszą autorzy projektu SP Young. Studenci i nauczyciele z czterech krajów przeanalizowali potrzeby i problemy młodych Europejczyków i na tej podstawie stworzyli program nauczania dla przyszłych pracowników socjalnych.... »

Dina Simashkevych

W Polsce też jest kawałek ich ojczyzny. Tu kończą szkoły i pomagają rodakom

Magdalena Jach,

Niewiele brakowało, by 19-letnia Dina Simashkevych porzuciła swoją łódzką szkołę na trzy miesiące przed kończącym edukację egzaminem zawodowym. Po wybuchu wojny nie chciała opuszczać Ukrainy. Przekonali ją nauczyciele, koledzy i… Erasmus.... »

Information Centre in France.jpg

Za informację baaaardzo dziękuję

Wawrzyniec Pater,

Praca doradcy młodzieżowego wymaga naprawdę dużych kwalifikacji, a do tego jest odpowiedzialna – nierzadko  wpływa bowiem na drogę życiową młodego człowieka - pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.    ... »

s-h-gue-CjMwAu4-OqY-unsplash.jpg

M jak mobilność

Audrey Frith,

Młodzież z obszarów miejskich lepiej radzi sobie z wyszukiwaniem informacji o mobilnościach. Wyzwaniem jest dotarcie do osób mniej uprzywilejowanych.... »

Gdańsk.JPG

Gdańsk przykładem dla Europy

Ten rok należy do Gdańska jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Pod hasłem „Bez nas nie działa” w mieście odbywają się wydarzenia zachęcające do bezinteresownej pomocy potrzebującym.... »

markus-winkler-afW1hht0NSs-unsplash.jpg

Informowanie to zawód

Audrey Frith,

Europejski Rok Młodzieży to dobry czas, by porozmawiać o roli osób profesjonalnie zajmujących się doradzaniem młodym w wyborze życiowych ścieżek. ... »

23088a891767a94141b860e2a5777ff0.jpeg

Ми з Вами!

Wawrzyniec Pater,

Trzy lata temu Ukraina dołączyła do Eurodesku. Mało który kraj wykazywał się takim zaangażowaniem i gorliwością w zdobywaniu wiedzy na temat działalności sieci – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

eu_eyy_pl.png

2022 – rok młodych

Audrey Frith,

W orędziu o stanie UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła sztandarowe inicjatywy UE na rok 2022. Dwie z nich są skierowane bezpośrednio do młodzieży.... »

devin-avery-lhAy4wmkjSk-unsplash.jpg

Młodość ma moc zmian

Audrey Frith,

Dla współczesnego młodego człowieka przyszłość oznacza możliwości, rozwój i nadzieję, ale jest też źródłem lęku. Unijna inicjatywa ma udowodnić młodzieży, że Europejczycy bez względu na wiek mogą kształtować własne losy we wspólnocie.... »

6461bc60ab3bdf286ea151320f88f3d5.jpg

Zasady dla nielicznych

Wawrzyniec Pater,

„Niezależne, dostępne, włączające, odpowiadające na potrzeby, wzmacniające, angażujące, etyczne, profesjonalne, proaktywne” – takie powinny być usługi świadczone przez struktury informacyjne i doradcze dla młodzieży - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska przegląda przepisy Europejskiej Karty Informacji Młodzieżowej.... »

dell-g2E2NQ5SWSU-unsplash.jpg

Co nas nie zabije, to nas wzmocni

Wawrzyniec Pater,

Bez względu bowiem na okoliczności międzynarodowa mobilność młodzieży jest wartością, której zaniedbać nie wolno. To sprawdzone i skuteczne remedium na antyeuropejskie myślenie i postawy - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

noah-ZsyoDh_zek4-unsplash.jpg

Europa po pandemii

Audrey Frith,

Nowa rzeczywistość stawia wyzwanie przed centrami informacji młodzieżowej – jak pomóc młodym ludziom odnaleźć się w dobie kryzysu. Potrzebne będzie wsparcie i wskazanie kierunków rozwoju.... »

glenn-carstens-peters-npxXWgQ33ZQ-unsplash.jpg

Hype na informowanie

Wawrzyniec Pater,

Z własnego doświadczenia wiem, że powstanie takiej redakcji dziennikarzy młodzieżowych jest wartością samą w sobie. Krajowe Biuro Eurodesk Polska też kiedyś taką stworzyło z myślą o Europejskim Portalu Młodzieżowym - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska o redakcji dziennikarzy młodzieżowych.... »

plakat.png

Młodzi w ślepej uliczce

Wawrzyniec Pater,

Wydany w tym roku raport Młodzi 2018 to lektura godna polecenia wszystkim, którzy interesują się sprawami młodzieży i edukacją - o raporcie pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

diana-polekhina-1ixT36dfuSQ-unsplash.jpg

Młodzi chcą strategii

Wawrzyniec Pater,

I tak jak powraca pomysł opracowania strategii dla młodzieży, tak powracają postulaty, które od lat zgłaszają kolejne wchodzące w dorosłość roczniki młodych ludzi i eksperci zajmujący się tą problematyką - o strategii dla młodzieży pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

chang-duong-Sj0iMtq_Z4w-unsplash (1).jpg

Zumba w Szerzawach

Wawrzyniec Pater,

A jak nie wyjdzie? A niech nie wyjdzie. Nauka na błędach bywa bardziej efektywna niż realizacja najbardziej nawet udanego projektu pod nadzorem nadgorliwego opiekuna - o aktywności polskiej młodzieży pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

ross-parmly-rf6ywHVkrlY-unsplash.jpg

Nie wyjeżdżają, bo nie wiedzą

Wawrzyniec Pater,

Eurodesk postanowił sprawdzić, jaki jest związek między mobilnością a dostępem do informacji. Rezultaty ogólnoeuropejskiego badania przeprowadzonego na próbie blisko 1000 młodych Europejczyków dają do myślenia - o wynikach badania pisze Wawrzyniec Pater, Koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

sara-kurfess-6lcT2kRPvnI-unsplash.jpg

Edukacja przez symulację

Wawrzyniec Pater,

Gra Smile Urbo rozpaliła nie tylko moje emocje. Konsultanci regionalni i lokalni Eurodesk Polska, którzy uczestniczyli w zabawie podczas szkolenia rocznego, żywo dyskutowali o niej w czasie przerw, a nawet lunchu - pisze Koordynator sieci Eurodesk Polska, Wawrzyniec Pater.... »

towfiqu-barbhuiya-oZuBNC-6E2s-unsplash.jpg

Dlaczego warto być w Eurodesku?

Wawrzyniec Pater,

Najbardziej zaskakujące okazują się jednak odpowiedzi na kluczowe pytanie ankiety – o największą wartość dla organizacji płynącą z członkostwa w sieci. Konsultanci najczęściej wskazują na możliwość nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń - o wynikach ankiety pisze Wawrzyniec Pater, Koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

campaign-creators-pypeCEaJeZY-unsplash.jpg

Mój pomysł na projekt w Erasmusie+

Wawrzyniec Pater,

Swego czasu jeden z wiodących producentów aplikacji biurowych zaproponował, że nauczycieli przeszkoli za darmo. Postawił jednak warunek: szkolenie miało zakończyć się egzaminem. Nauczyciele się nie zgodzili i pomysł spalił na panewce - pisze Koordynator sieci Eurodesk Polska, Wawrzyniec Pater.... »

mikael-kristenson-3aVlWP-7bg8-unsplash.jpg

Déjà vu, déjà entendu

Wawrzyniec Pater,

Dlaczego postulaty młodzieży od lat pozostają tylko na papierze? Bo nie ma kto wprowadzić ich w życie. Utworzenie ośrodka koordynującego politykę młodzieżową lub choćby powołanie pełnomocnika młodzieży też jest postulatem (PROM-u), i też niespełnionym - pisze Wawrzyniec Pater, Koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

marcel-strauss-ocAo7MwGfHY-unsplash.jpg

Eurodeskowe numery

Wawrzyniec Pater,

Co słychać w Eurodesku? Coraz lepiej – i mam na to dowody - o działalności sieci w 2015 r. pisze Wawrzyniec Pater, Koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

edwin-andrade-6liebVeAfrY-unsplash.jpg

Ekspansja na wschód

Wawrzyniec Pater,

Działalność informacyjna i doradcza skierowana do młodzieży jest kluczem do realizacji skutecznej polityki państwa w innych dziedzinach - systemach informacji młodzieżowej pisze Wawrzyniec Pater, Koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

stopka strony