News -

„Generacja Przyszłości” - nagrody rozdane

Blisko 5 mln zł trafi do studentów, którzy konstruują łaziki marsjańskie, bolidy, drony i satelity, ale też badają choroby cywilizacyjne i opracowują nowe teorie ekonomiczne.


„Generacja Przyszłości” to program Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspierający wybitnych studentów. Adresowany jest do młodych wynalazców, konstruktorów, programistów, a także innowatorów szukających nowych, skutecznych rozwiązań w medycynie i naukach przyrodniczych, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach.

Studenci uczestniczący w II edycji „Generacji Przyszłości” otrzymają wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe – do 400 tys. zł. W sumie z konkursowej puli będą mogli wykorzystać 5 mln zł na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, dobrym przygotowaniem do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakupem drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu.

- Spośród 62 wniosków, które wpłynęły do resortu nauki, wyłoniliśmy 26 zwycięskich projektów z zakresu nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych, które w tym roku otrzymają dofinansowanie – poinformowała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

W I edycji programu „Generacja Przyszłości” sfinansowano 31 projektów. Wśród laureatów znaleźli się m.in. konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion z Politechniki Białostockiej, który wygrał prestiżowy konkurs University Rover Challenge w USA dwa lata z rzędu (w roku 2013 i 2014) oraz studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy stanęli na podium 37. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) w 2013 r.

Źródło: ministerstwo nauki.

stopka strony