News -

Tańsze rozmowy i SMSy w UE

W życie weszły kolejne regulacje europejskiego pakietu telekomunikacyjnego, które mają chronić obywateli Starego Kontynentu przed wysokimi rachunkami. Od teraz zapłacimy maksymalnie 19 centów za minutę połączenia międzynarodowego w UE, a za wiadomość SMS – 6 centów (plus VAT).


Organy UE kontynuują przegląd przepisów telekomunikacyjnych w obrębie Wspólnoty. W czerwcu 2017 roku zniesione zostały opłaty roamingowe, teraz w życie weszły nowe stawki za rozmowy międzynarodowe i SMSy.

Nowe przepisy mają rozwiązać problem znacznych różnic w cenach połączeń międzynarodowych w obrębie UE. Dotychczas średnia standardowa cena wewnątrzunijnego połączenia do sieci stacjonarnej lub komórkowej była trzy razy wyższa niż standardowa cena krajowego połączenia, a standardowa cena wewnątrzunijnej wiadomości SMS – ponad dwa razy wyższa niż wiadomości krajowej. W niektórych przypadkach standardowa cena połączenia wewnątrzunijnego była nawet dziesięć razy wyższa od standardowej ceny połączeń krajowych. Tymczasem z najnowszego badania Eurobarometru wynika, że niemal połowa badanych (42%) w ciągu ostatniego miesiąca telefonowała lub SMSowała do osób przebywających w innych krajach UE. 

Nowe stawki weszły w życie 15 maja. Dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych i obowiązują we wszystkich 28 krajach UE. Wkrótce regulacjami zostaną również objęte Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

stopka strony