News -

30 lat programu Erasmus

30 listopada zakończyła się kampania zorganizowana dla uczczenia 30. rocznicy programu Erasmus. Ogłoszona została też deklaracja pokolenia Erasmus+ w sprawie przyszłości programu.


W 2017 r. w 44 krajach zorganizowano przeszło 1 900 wydarzeń poświęconych przyszłości programu Erasmus+. Wzięło w nich udział ponad 750 tys. osób. Powstało też 65 tys. artykułów poświęconych programowi. Miały ponad 2 mln udostępnień i dotarły do grona 9 mln odbiorców. Nową aplikację mobilną Erasmus+, którą udostępniono w czerwcu 2017 r., ściągnięto już ponad 22 tys. razy. 

Przewodniczący KE Jean-Cloude Juncker apelował w Göteborgu do przywódców UE, aby do 2025 r. podwoili liczbę uczestników programu Erasmus+ (z 3,7 do 7,5 proc.). Wymagać to będzie budżetu w wysokości 29,4 mln euro na lata 2021–2027. Przywódcy UE zgodzili się, że należy zwiększać mobilność i zachęcać do udziału w wymianach międzynarodowych. 

Komisja zaprosiła też pokolenie Erasmus+ do udziału w debacie na temat przyszłości programu Erasmus+. Młodzi sformułowali 30 zaleceń dotyczących tego, jak sprawić, żeby Erasmus+ był „większym programem” i „miał większy wpływ na przyszłość Europy”. Deklaracja sporządzona przez pokolenie Erasmus+ została oficjalnie przedstawiona i poddana pod dyskusję podczas uroczystości zamykającej kampanię rocznicową.

Więcej informacji o jubileuszu programu Erasmus można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej.

stopka strony