News -

400 mln euro rocznie dla Wschodu

Komisarz UE ds. edukacji i młodzieży przedstawiła uczestnikom Partnerstwa Wschodniego zalety nowego programu Erasmus+. Kraje partnerskie UE otrzymywać będą 400 mln euro rocznie na zwiększanie mobilności młodych ludzi i inne formy współpracy.
Okazją do dyskusji o programie Erasmus+ było trzecie spotkanie w ramach nieformalnego dialogu z krajami Partnerstwa Wschodniego, które odbyło się 13 września w Erywaniu (Armenia). Obok Androulli Vassiliou wzięli w nim udział m.in. komisarz UE ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa Štefan Füle oraz zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Helga Schmid.

- Istniejące do tej pory programy Tempus i Erasmus Mundus od początku realizacji w krajach Partnerstwa Wschodniego były wielkim sukcesem. Cieszę się, że w ramach programu Erasmus+ będziemy mogli wspierać jeszcze więcej wymian młodzieżowych. Dobrej jakości edukacja jest podstawą dobrobytu i stabilności naszych społeczeństw. Bez sprawnych systemów edukacji nie osiągniemy ani wzrostu, ani rozwoju – stwierdziła komisarz Vassiliou.

Obok wsparcia mobilności uczniowie z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w nowej perspektywie finansowej mogą liczyć również na stypendia na wspólne programy studiów magisterskich oraz stypendia doktorskie w ramach nowego programu Horyzont 2020, który zastąpi inicjatywę Marie Skłodowska Curie.

Spotkania w ramach nieformalnego dialogu mają służyć przygotowaniu trzeciego Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Wilnie w dniach 28-29 listopada 2013 r.

Dodatkowe informacje na stronie:
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/vassiliou/headlines/press-releases/2013/09/20130912-eastern-partnership_en.htm
stopka strony