News -

Atomowy sukces Elbląga

Stowarzyszenie Elbląg Europa otrzymało nagrodę Eurodesk 2013. To pierwsza polska organizacja pozarządowa, którą uhonorowano tym wyróżnieniem. - Wierzę, że to nie jest nasze ostatnie słowo – mówi szef stowarzyszenia Paweł Kulasiewicz.
Nagroda Eurodesk Award przyznawana jest co roku organizacjom pozarządowym, które – zdaniem międzynarodowych ekspertów – stworzyły najciekawsze projekty w dziedzinie informacji młodzieżowej spośród wszystkich 1300 punktów należących do sieci Eurodesk w Europie. Tym razem Czempiona – w kategorii Informowanie i rozpowszechnianie informacji - zdobyli Elblążanie, za przedsięwzięcie pod nazwą Sieć Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur – ATOMY.

Projekt polegał na stworzeniu sieci powiązań i współpracy między kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi z całego regionu. - Wyszliśmy z założenia, że oddzielnie jesteśmy słabi, ale gdy zaczniemy działać razem, jako organizacje warmińsko-mazurskie, nasza siła wzrośnie. To się udało – mówi Borys Klejnota ze Stowarzyszenia Elbląg Europa. - Nawiązaliśmy współpracę istniejącą nie tylko formalnie, ale opierającą się na przyjaźni. Myślę, że to właśnie stanowiło o wyjątkowości Atomów i zostało docenione – dodaje.

Prezes Stowarzyszenia Paweł Kulasiewicz przyznaje, że na początku było trochę nieufności i braku wiary, że projekt ma sens, że przyniesie wymierne i sensowne skutki. - Momentem przełomowym była konferencja w Urzędzie Marszałkowskim. Gdy pracownicy urzędu zobaczyli korytarze pełne młodzieży, chcąc nie chcąc stali się częścią tego wszystkiego. Zobaczyli, że to nie jest zabawa, że młodzi ludzi mają swoje postulaty i własny punkt widzenia. I chyba to ich ostatecznie przekonało. Uświadomili sobie, że młodzi ludzie mogą być równorzędnymi partnerami w rozmowie – mówi Kulasiewicz. - Cieszę się, że nasza duża praca włożona w ten projekt - trwający ponad dwa lata i zrealizowany nakładem ponad miliona złotych - została doceniona. Ta nagroda to także dowód, że to, co robią organizacje w Polsce jest dostrzegane w Europie. Wierzę, że to nie jest nasze ostatnie słowo.

Celem nagrody Eurodesk Award jest uhonorowanie dobrych praktyk zakresu udzielania informacji młodym ludziom na temat możliwości w Europie w celu zwiększenia ich mobilności i aktywności. Nagroda przyznawana jest co roku w trzech kategoriach: Informowanie i rozpowszechnianie informacji, Multimedia i działania online (w tym roku zdobył ją projekt QR-Code campaign: going abroad with just a scan zrealizowany przez Eurodesk Oldenburg/Europe Direct Oldenburg/MCON z Niemiec) oraz Angażowanie wolontariuszy (wyróżnienie przyznano przedsięwzięciu pod nazwą My Way - Europportunities by Asociacion Cultural Ingalicia zrealizowanemu przez stowarzyszenie A Coruña z Hiszpanii.

Działania elbląskiego Eurodesku można śledzić na ich fanpage’u
www.facebook.com/Eurodesk.Elblag

Film o zwycięzcach konkursu można obejrzeć na stronie:
www.eurodesk.org/edesk/Awards.do

W tekście wykorzystano wypowiedzi udzielone Nataszy Jatczyńskiej ("Dziennik Elbląski").
stopka strony