News -

Brytyjczycy zachowają obywatelstwo UE?

Komisja Europejska zarejestrowała wniosek o "zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej" zgłoszony w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Oznacza to początek prac nad projektem, który ma zagwarantować Europejczykom niezbywalność praw związanych z byciem obywatelem UE.


Głównym celem proponowanej inicjatywy jest zagwarantowanie, aby po otrzymaniu obywatelstwa europejskiego i związanych z nim praw niemożliwa była ich utrata. Jej pomysłodawcy przywołują w szczególności sytuację związaną z brexitem i utratą obywatelstwa Unii i praw przysługujących obywatelom UE przez obywateli brytyjskich.

Wraz z rejestracją wniosku obywatelskiego rozpoczął się proces zbierania podpisów pod inicjatywą. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób z co najmniej siedmiu różnych państw członkowskich, Komisja będzie musiała w ciągu trzech miesięcy ustosunkować się do jej treści.

Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona Traktatem z Lizbony i stanowi instrument, przy pomocy którego obywatele mogą kształtować działania UE.

Więcej informacji

stopka strony