News -

ETM: ważne słowa decydentów

Tysiące młodych ludzi wzięło udział w setkach imprez zorganizowanych w całej Europie w trakcie Europejskiego Tygodnia Młodzieży. Wśród nich były m.in. inicjatywy wolontariackie, spotkania informacyjne, warsztaty, debaty, wydarzenia sportowe i flash-moby.
Europejski Tydzień Młodzieży po raz pierwszy organizowany był w ramach nowej unijnej inicjatywy „Mobilna młodzież” – jego celem była pogłębienie współpracy między młodymi ludźmi a kluczowymi decydentami w Europie, prowadzonej w ramach Usystematyzowanego Dialogu.

W trakcie jednej z kluczowych debat przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz komisarz UE ds. edukacji, kultury i młodzieży Androulla Vassiliou dyskutowali z przedstawicielami młodzieży przed 200-osobową publicznością. Barroso stwierdził m.in. że „społeczeństwa spodziewają się po młodzieży wielkich rzeczy - bez jej zaangażowania nie może udać się żaden plan”. W tym kontekście, jego zdaniem „mobilność młodych ludzi nie powinna być luksusem, a łatwo dostępną szansą na pogłębienie wiedzy, poprawienie kwalifikacji i lepsze funkcjonowanie w nowoczesnym świecie".

Wyjaśniając szczegóły strategii „Mobilna młodzież” komisarz Vassiliou podkreśliła, że celem inicjatywy jest „dać wszystkim młodym ludziom szansę na wykorzystanie swego pełnego potencjału i dobry start w dorosłe życie". Reprezentujący Europejskie Forum Młodzieży Peter Matjašič zwrócił uwagę, że strategia Europa 2020 powinna skupić się na dostępności rynku pracy dla młodych ludzi.

Inne punkty dyskusji dotyczyły edukacji pozaformalnej, uproszczenia procedur w umowach dotyczących projektów młodzieżowych i egzekwowania praw wolontariuszy w Europie.

Debatę można obejrzeć w internecie na stronie www.youthweek.eu/video-youth-on-the-move-debate
stopka strony