Eurodesk Awards 2021: znowu zwycięstwo!

Gdy w zeszłym roku polski projekt zdobył nagrodę w konkursie Eurodesk Award, jego koordynatorka zapowiedziała, że za rok wraca na podium. I... udało się! Projekt EurodeskWEB pokonał prawie 40 innych projektów z całej Europy.


W kategorii Most Empowering Information Project zwyciężył projekt z Polski: EurodeskWEB, zrealizowany przez cztery regionalne punkty informacyjne: z Krakowa (Europe4Youth), Mińska Mazowieckiego (Fundacja Rozwoju Międzykulturowego EBU), Lublina (Fundacja Sempre a Frente) i Konina (Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego). Przypomnijmy – w zeszłym roku nagroda również trafiła do Eurodeskowców z Polski. W tej samej kategorii zwyciężył projekt Eurodesk Tour, zrealizowany przez niemalże ten sam zespół – Eurodesk Konin zastąpił Eurodesk Rzeszów.

W pozostałych dwóch kategoriach – za najbardziej włączający i najbardziej kreatywny projekt informacyjny – wygrały organizacje z Łotwy i Włoch. Nagrodę specjalną, przyznawaną przez sieć Eurodesk, zdobył litewski projekt Share the Summer – Bingo.

Polski projekt EurodeskWEB – pomimo trwającej pandemii – dotarł z informacją o europejskich możliwościach do młodzieży z mniejszymi szansami. Organizatorzy do swoich działań wykorzystywali przede wszystkim social media, które pozwalały młodym ludziom na inkluzywny, bezstresowy udział. We wrześniu codziennie serwowano dawkę wiedzy o wolontariacie, studiach czy wymianach międzynarodowych możliwych dzięki Europejskiemu Korpusowi Solidarności czy Erasmus+. Oprócz tego, młodzi ludzie z mniejszych miast – np. Jabłonnej czy Rabki Zdroju – mogli wziąć udział w piknikach informacyjnych, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

EurodeskWEB został zrealizowany w ramach Eurodeskowego Konkursu Grantowego (EKG), przeznaczonego  wyłącznie dla organizacji należących do sieci Eurodesk Polska. Krótki film nakręcony w czasie projektu można obejrzeć na naszej stronie.

Nagrody Eurodesk Awards przyznawane są od 2011 r. Ich misją jest docenienie zrzeszonych w sieci organizacji, które tworzą niebanalne, innowacyjne i potrzebne młodzieży projekty. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W 2021 r. do konkursu zgłoszono 38 projektów z 15 krajów. W 3 kategoriach nagrody przyznaje międzynarodowe jury, w którego składzie znajdą się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej i Erasmus Student Network. Czwarty projekt wybierają członkowie sieci Eurodesk.

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu Eurodesk Awards.

#eurodeskawards    #ekg    #grant    #konkurs    #międzynarodowy

stopka strony