Gdańsk miastem gospodarzem EuroSkills 2023

Przyszłoroczna edycja konkursu umiejętności branżowych Euroskills odbędzie się w Gdańsku. W stolicy Pomorza w 50 konkurencjach rywalizować będzie ponad 600 najlepszych zawodników z 31 państw.


EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 r. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych”.

To największe wydarzenie w historii edukacji branżowej w Polsce we wrześniu 2023 r. odbędzie się na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo (ul. Żaglowa 11, Gdańsk). Gdańsk jest również organizatorem tegorocznego ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland 2022 (23-25 listopada br.), będącego eliminacjami dla polskich reprezentantów do EuroSkills 2023.

Na EuroSkills rywalizacja będzie toczyć się w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021), zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach: gotowanie, florystyka i spawanie.

W przyszłorocznym wydarzeniu weźmie udział około 600 zawodników oraz 500 znakomitych ekspertów z 31 państw na arenach konkursowych o łącznej powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych. Szacujemy, że EuroSkills 2023 zgromadzi ponad 100 tysięcy widzów z Polski i z zagranicy.

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele czołowych firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i menedżerów. 

Współorganizatorami EuroSkills 2023 są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, SkillsPoland Sp. z o.o., Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz AmberExpo.

Więcej informacji na: https://worldskillspoland.org.pl.

#Euroskills    #Konkurs    #Gdańsk    #UmiejętnościZawodowe

stopka strony