News -

Ile naprawdę kosztuje studiowanie?

Darmowa nauka w polskich ośrodkach akademickich to mit – przekonują autorzy raportu "Koszty studiowania w Polsce i zagranicą 2013/2014".
W obszernym opracowaniu porównano wydatki związane z studiowaniem w Polsce oraz m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Autorzy zwrócili uwagę, że choć w naszym kraju konstytucja gwarantuje bezpłatne studia, w rzeczywistości nauka sporo kosztuje – uczelnie pobierają opłaty za wydanie dyplomów, udział w obowiązkowych obozach, przedłużenie sesji czy powtarzanie zajęć. Kandydaci na studia muszą też uwzględnić koszty zakwaterowania – wynajęcie mieszkania w Warszawie kosztuje ok. 1500 zł/miesięcznie.

Spore koszty wiążą się jednak także ze studiowaniem za granicą – również tam, gdzie za samą naukę czesne nie jest pobierane. Z raportu wynika, że całkowity koszt 5-letnich studiów w Hiszpanii może sięgnąć 200 tys. zł, w Niemczech 260 tys. zł, a w USA – nawet 850 tysięcy zł.

Publikację przygotowała firma Millward Brown na zlecenie towarzystwa ubezpieczeniowego Aegon.

Raport dostępny jest na stronie:
http://www.aegon.pl/Documents/aegon-pl/raporty/Raport%20koszt%C3%B3w%20studiowania%20w%20Polsce%20i%20za%20granic%C4%85_Aegon.pdf
stopka strony