News -

Jednolity rynek cyfrowy na terenie całej UE

Europejczycy korzystający z Netflixa czy Spotify podczas podróży lub pobytu w innych państwach UE będą mieli dostęp do takich samych treści, jak w swoim kraju. 1 kwietnia weszło w życie rozporządzenie KE o jednolitym rynku cyfrowym.


Dzięki nowym przepisom europejscy konsumenci będą mogli oglądać filmy i wydarzenia sportowe, słuchać muzyki, ściągać e-booki czy grać w gry online przebywając w dowolnym kraju UE. Dotychczas dostawcy treści multimedialnych mogli blokować dostęp do materiałów w zależności od lokalizacji użytkownika.  

Rozporządzenie nie ma jednak zastosowania do usług online świadczonych bezpłatnie. Dostawcy darmowych treści multimedialnych dostępnych na życzenie (m.in. właściciele publicznych serwisów VOD) mogą zdecydować, czy skorzystają z nowych przepisów i umożliwią użytkownikom przebywającym czasowo poza granicami kraju dostęp do materiałów online, czy nie. 

Zapisy rosporządzenia o jednolitym rynku cyfrowym zabraniają jednocześnie obciążania abonentów dodatkowymi opłatami za korzystanie z internetowych platform streamingowych na terenie innych państw UE. 

Więcej informacji

stopka strony