News -

Konkurs Aliante - co ty NATO?

Ruszyła 13. edycja międzynarodowego konkursu Aliante. W rywalizacji mogą wziąć udział uczniowie i studenci w wieku od 15 do 19 lat, zainteresowani Sojuszem Północnoatlantyckim, tematyką bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych.
Konkurs Aliante to prestiżowe, międzynarodowe przedsięwzięcie, odbywające w tym roku w 11 krajach. Głównym organizatorem tegorocznej rywalizacji jest Stowarzyszenie Jagello 2000 z Czech, w Polsce za rozgrywki Aliante odpowiada Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

Konkurs Aliante składa się z dwóch rund krajowych sprawdzających informacje z zakresu wiedzy o społeczeństwie, geografii oraz funkcjonowania organizacji międzynarodowych, takich jak NATO i UE. Pierwsza runda rozpoczęła się w poniedziałek 3 marca 2014 r. Aby do niej przystąpić należy do 6 kwietnia 2014 r. (do godz. 23:59) zarejestrować dwuosobową drużynę na stronie www.project-aliante.org i za pośrednictwem internetu udzielić poprawnej odpowiedzi na co najmniej 15 z 20 pytań zamkniętych. W kolejnym etapie rywalizacji zadaniem zespołów będzie przygotowanie eseju zawierającego odpowiedzi na 35 zagadnień zaproponowanych przez organizatora rozgrywek.

Zwycięzcy pierwszej rundy (maksymalnie 6 najlepszych drużyn z jednego kraju) wezmą udział w międzynarodowym finale, który w tym roku odbędzie się w bazach wojskowych na Słowacji. Uczestnicy rywalizacji zmierzą się tam z poleceniami sprawdzającymi wiedzę teoretyczną oraz z zadaniami fizycznymi przygotowanymi przez Siły Zbrojne Słowacji. Uczniowie i studenci pracować będą w międzynarodowych drużynach, stworzonych w drodze losowania.

W rywalizacji mogą wziąć udział uczniowie i studenci w wieku 15- 19 lat (decyduje data urodzenia: 1 sierpnia 1994 r. - 30 czerwca 1999 r.), którzy posiadają obywatelstwo jednego z krajów NATO i mogą wykazać się znajomością języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Na laureatów rozgrywek - 5 najlepszych zespołów finałowych - czeka nagroda w postaci wycieczki do Niemiec połączonej ze zwiedzeniem baz wojskowych. Osoby, które wezmą w niej udział zyskają również okazję do poznania ważnych osobistości ze świata polityki, biznesu oraz wojskowości.

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej:
www.project-aliante.org.

Pytania w sprawie tej inicjatywy kierować należy pod adres: polandaliante2014@gmail.com.
stopka strony